Мир, прогрес, права людини – ці три цілі нерозривно пов’язані. Неможливо досягнути якоїсь із них, нехтуючи іншими.
Андрій Сахаров, фізик, правозахисник, дисидент, громадський та політичний діяч, лауреат Нобелівської премії миру

Повалення Берлінського муру та стереотипів

Відбулася театралізована екскурсія «Ніч НАТО»
25 квітня, 2018 - 18:32
ФОТО СВІТЛАНИ РОТАЄНКО

1961 рік. Берлін, межа поділу Західної і Східної Німеччини — Берлінський мур. Дівчина, одягнувшись як бабуся, намагається пройти у ФРН. Вона знає, що людей похилого віку мають пропустити. Однак хитрість викрито, дівчина у розпачі змушена повертатися назад.

Це не просто одна з історій, що відбувалася кілька десятків років тому. Це події, які відбуваються за кілька кроків від тебе, оживають й наповнюють минуле новими значеннями. Така мандрівка в часі стала можливою завдяки Центру інформації та документації НАТО та студентам історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, які організували проект «Ніч в університеті».

ІДЕЯ

«Ідея з’явилася ще два роки тому, коли нам запропонували зробити екскурсію до дня університету. Ми ж історики, це логічно. А оскільки навчаємося в другу зміну, то подумали, що, може, проведемо її вночі. Почали поступово набирати команду, зараз нас 70 людей», — розповідає одна з організаторок «Ночей в університеті» Галина Музичук.

Так сталося, що на одну з таких екскурсій було запрошено директорку Центру інформації та документації НАТО Барбору Маронкову. Враження від події стали основою для майбутньої співпраці. «Мені дуже сподобалося, я надихнулася акторами, їхньою креативністю, — пояснює Барбора Маронкова. — І подумала, що могла б їх попросити зробити подібну історичну подію про НАТО. Вони були в захваті. Тоді ми організували їм поїздку в штаб-квартиру НАТО в Брюсселі, щоб вони зустрілися з нашими колегами з архіву, які допомогли б їм підготувати цю чудову ніч».

Загалом, підготовка тривала ще з грудня. Місце було обрано невипадково, бо Інститут міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка — це колишній офіс НАТО.

5 ЛОКАЦІЙ-РЕКОНСТРУКЦІЙ

Результатом спільної праці стала екскурсія «Ніч НАТО», що присвячена діяльності НАТО в період холодної війни (1949—1990 рр.). Це 5 локацій в університеті, на яких студенти реконструювали важливі етапи з тих часів холодної війни. Відвідувачі мали унікальну можливість долучитися до історії, в прямому сенсі стати її учасниками через участь у реконструкціях. 

Хол Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка перетворився на пропускний пункт. Студенти у військовій формі, зі зброєю. Дівчата, які намагаються прорватися через кордон, або пара закоханих, яка майже потрапила до Західного Берліна. Майбутні історики намагалися передати, що саме відбувалося кілька десятиліть тому.

Повернувшись у часі на більш ніж півстоліття, екскурсовод підсумував побачене: «За час холодної війни кордон нелегально було перейдено більш ніж 5000 разів». Деякі жителі поплатилися за ці спроби життям. Однак це не зменшило винахідливість людей — вони намагалися перетнути кордон і повітрям (на аеропланах), і під землею (через тунель; до речі, існують дані про один з них завдовжки більше ста метрів). Були й так звані wall-jumpers, яким було просто цікаво подивитися на життя за межею муру, а потім повернутися назад.

АМЕРИКАНСЬКІ РОЗВІДНИКИ МОГЛИ ПЕРЕКАЗАТИ РОЗПОРЯДОК ДНЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗВИЧАЙНОГО ЗАВОДУ

Відвідувачі екскурсії змогли також побувати на реконструйованому допиті шпигуна; разом з «американськими школярами» пройти урок цивільної оборони, зрозумівши, наскільки близько світ стояв від ядерної катастрофи, та навіть побувати на зустрічі Миколи Хрущова з Рейганом, Кеннеді й Черчиллем.

Прикметно, що студенти використали знання з мандрівки у Брюссель максимально ефективно — реконструкції були доповнені цікавим фактажем. Наприклад, було розказано про дані, які оприлюднило Центральне розвідувальне управління США (бо вже сплив потрібний період часу). Серед них — свідчення одного американського шпигуна в Херсоні, який надав інформацію про консервний завод імені Сталіна, завод «Склотара» й бавовноочисний завод. Він написав детальну інструкцію консервації гороху, різних овочів, про зарплату працівників і навіть про одну жінку з відділу миття овочів, на прізвище Чайка, яка перевиконала свій план на 270%. Справді, складно навіть уявити, що знали США про, наприклад, ядерну зброю в СРСР, якщо могли переказати розпорядок дня працівників звичайного заводу.

ПОТРІБНО БУТИ БІЛЬШ ДАЛЕКОГЛЯДНИМИ

Завершення екскурсії теж було ефектним — повалення Берлінського муру. І здалося, що коли всі охочі з допомогою молотка могли нищити умовну стіну, вони руйнували щось більше ніж просто створену студентами історичного факультету декорацію. Відбувалося ламання стереотипів, заповнення «білих плям» про НАТО.

Це і було однією з цілей «Ночі НАТО», як зазначила Галина Музичук. «Для нас, по-перше, важливо було показати ще історію, тому що велика кількість людей взагалі не розуміє, що відбувалося в ті часи — США, Німеччина, Англія. Чому вони всі разом? — роз’яснює дівчина. — І, звісно, ми руйнуємо стереотипи. Хоча б уже тим, що показуємо: НАТО — військова організація, але вони підтримали культурний проект істориків-студентів. Неправильно казати, що «НАТО — зло», сьогодні уже ХХІ ст. Ми маємо бути розумнішими, аналізувати події, бути більш далекоглядними. Треба думати, чи нам це потрібно».

Барбора Маронкова, яка теж взяла участь в екскурсії, підсумувала: «Ми задоволені. Думаю, це чудовий спосіб цікаво поділитися історією і показати сьогоднішній молоді період, що справді мав великий вплив на нас, наших батьків, нашу генерацію. І показати, яку роль відігравало НАТО протягом усіх цих років».

 

Марія Чадюк
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments