Так, держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава
Ліна Костенко, українська письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів

Провокативний випад Бойка

Як відреагує влада?
9 грудня, 2014 - 18:30
ЮРІЙ БОЙКО
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Лідер фракції «Опозиційний блок» Юрій Бойко заявляє, що в Україні досі працюють податкові ями та схеми контрабанди нафтопродуктів. Про це він заявив на засіданні Верховної Ради. «Ми пропонуємо припинити роботу податкових ям. На сьогодні їх працює 429, через які в цьому році пройшло 20 мільярдів гривень. Найбільша така яма діє в Києві під дахом Деснянської райдержподаткової адміністрації. Називається вона «Науково-дизайнерська компанія «Технологія». І в цьому році через неї пройшло 10 мільярдів 140 мільйонів», — заявив Бойко. Також він додав, що «необхідно припинити контрабанду бензину в країну, яке почалося в квітні цього року через одеську митницю. Ці компанії постачають 25 тисяч тон бензину щомісячно. Цинізм у тому, що юридична адреса цих компаній на Грушевського, Музейний провулок, якраз там, де були барикади», — розповів Бойко. Він оцінив незаконні поставки у 100 мільйонів гривень на місяць.

«ОДНОЗНАЧНО ОДНЕ — БОЙКО «НАПАВ» НА КОГОСЬ ЗІ СВОЇХ ВОРОГІВ, А НЕ ДРУЗІВ»

«От хто б казав про цинізм. Сам такий»  — приблизно так, звичайно, скептики можуть відреагувати на виступ голови фракції «Опозиційний блок» Юрія Бойка в парламенті. І по-своєму будуть мати рацію. Але... З формального боку обвинувачувати Бойка в корупції немає підстав. Навіть по справі держзакупівлі бурових веж за шалені гроші в часи його керівництва міністерством енергетики, яку накопали журналісти-рослідувальники і «охрестили» недвозначно «вишки Бойка», сам Бойко як підозрюваний не фігурує в Генеральній прокуратурі.

Як розповіла «Дню» журналіст автор розслідування Наталія Седлецька ні Бойку, ні Бакуліну не вручили повідомлення про підозру. «У Генеральній прокуратурі є справа за фактом нанесення збитків державі при закупівлі бурових веж, але у цій справі не має серед підозрюваних ні Бойка, ні Бакуліна», — розповідає журналістка.

А от раптову «сміливість» Бойка Сідлецька пов’язує з його приналежністю до групи «Фірташа—Льовочкіна». Оскільки, за її словами, Льовочкін має сьогодні потужний вплив на президентську політичну силу в парламенті через партію «УДАР», ми стаємо свідками дії великого політичного договору: «ми «зливаємо всіх із «Сім’ї», крім тих, хто входить в групу «Фірташа—Льовочкіна».

«За великим рахунком, я не здивована випадом Бойка. Він зараз в опозиції. І має відпрацьовувати свій статус — критикувати владу. І йому за це нічого не буде», — впевнено розповідає Седлецька.

Що ж до розгляду того, що наговорив Бойко в Раді по-суті, то поки що ніхто з журналістів-розслідувальників не розкопав хто стоїть за «схемами», про які розповів депутат-опозиціонер. Звичайно, не виключено, що цей випад — спроба політичної розправи над опонентами, каже Седлецька. «Потрібно буде дивитися за цими фірмами. Можливо, це схеми Коломойського, чи Курченка, який ще досі сидить на «контрабанді бензину»... Однозначно одне, що Бойко «напав» на когось зі свої ворогів, а не друзів», — каже Седлецька.

Але вже сам факт, що в «опозиції» є докази того, що схеми існують — кидає неприємну тінь на поле чинної влади. Поки що ні голова парламентського комітету з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю Єгор Соболєв (партія «Самопоміч»), ні депутат «Блоку Петра Порошенка» (БПП), в минулому — відомий журналіст Сергій Лещенко — на випад Бойка ніяк не відреагували: ні у ФБ, ні в коментарях для ЗМІ... Учора весь день їх телефони мовчали. А от екс-голова вищезгаданого комітету, член фракції БПП Віктор Чумак відмовився від коментаря «Дню» посилаючись на те, що малопоінформований у справі.

Що ж, у прокуратури таких «преференцій» як у депутатів нема, відмовитись приймати обіцяні Бойком папери вона не зможе, і давати пояснення про перебіг справи, коли та буде у них, теж.

«НЕ ВИКЛЮЧЕНО, ЩО ІСНУЮТЬ ЗАКУЛІСНІ ДОМОВЛЕНОСТІ  ПРО ПІДІГРАВАННЯ ОДНЕ ОДНОМУ — ВЛАДИ ТА «ОБ»»

Багатьом у нашій країні, особливо після всіх трагічних подій, не хотілося, щоб колишні регіонали потрапили до парламенту. Але «Опозиційний блок» таки став частиною нової Ради. І хоч би як парламентська коаліція і взагалі влада ставилися до цієї політичної сили, доведеться рахуватися. Аргументи на кшталт «вони не мають права, бо були частиною режиму Януковича» навряд чи будуть сприйматися на сто відсотків в суспільстві, особливо на тлі відсутності реформ у країні. Тим часом представники «ОБ» намагаються вжитися в роль і відповідати назві своєї фракції. Заява Бойка в парламенті тому яскраве підтвердження. Єдине, виникає питання — подібні словесні атаки є серйозною заявкою на опозиційність чи все-таки елементом торгівлі за посади чи певні преференції?

«Подібні заяви «Опозиційного блоку», скоріше, буфонада, — коментує «Дню» політолог Михайло Басараб. — Мене вражає масштаб цинізму осіб, які представляють дану політичну силу і в яких повертається язик говорити про збереження тих схем, на яких вони самі заробляли. Так, сьогоднішніх можновладців потрібно предметно та аргументовано критикувати, адже вони не поворухнули ані пальцем, аби прибрати з системи державного управління ті «махінаційні діжки», з яких кормилася «Сім’я» Януковича. Вони досі залишаються, але заробляють вже інші люди. Просто «Опозиційний блок» не має ніякого морального права когось критикувати. Те, що вони не сидять у в’язниці, — це не заслуга, а недопрацювання нинішньої влади, яка проявляє небачений та незрозумілий гуманізм по відношенню до таких людей як Бойко».

Чому? «Проблема навіть не в тому, що вони потрапили до Ради, проблема в тому, що вони мали можливість балотуватись, — продовжує експерт. — Зараз їх обрали, і вони набули статусу народних депутатів, а ми вимушені дотримуватись законів та слухатись моралізаторства з їх боку. Але якби у нинішньої влади та насамперед у Президента була політична воля боротися з корупцією та дати належну оцінку правлінню Януковича та всім його опричникам, то люди як Бойко та Льовочкін не отримали б навіть можливості балотуватися до ВРУ».

«Мені здається, Порошенко наступає на ті ж граблі, що Ющенко та Тимошенко, — зазначає Басараб. — Через певні факти можна припустити, що Петро Олексійович був певним чином радий, що «ОБ» потрапив до Ради, адже про політичний триумвірат — групу Фірташа і Льовочкіна, Віталія Кличка та Петра Порошенка в медіа сказано достатньо багато. Наприклад, один із найближчих соратників Льовочкіна  — пан Ніконов є «правою рукою» Віталія Кличка, пан Ложкін, приближений до проросійського капіталу в Україні, є головою Адміністрації Президента. Таких прикладів можна навести багато, аби сказати про політичний альянс між Президентом та вчорашніми регіоналами. На жаль, ніхто не намагатиметься чинити спротив Льовочкіну, Бойку та Медведчуку побудувати нову Партію регіонів».

Чим більше влада пропускатиме шайб від колишніх регіоналів, залишаючи старі схеми в роботі, тим більшої ваги набуватимуть слова Бойка, незалежно від того, що раніше ці схеми працювали на тих же регіоналів.

«Те, що відбувається сьогодні у сесійній залі, наштовхує на сумні асоціації з 2005 роком, — каже Басараб. — Ми бачимо очевидний ренесанс Партії регіонів, які роблять заявку на створення нової політичної сили. І зараз вони формують для себе новий імідж із публічним відмежуванням від нинішньої влади, намагатимуться критикувати керівництво країни та за кожної нагоди виступатимуть «захисниками ображених мешканців сходу». Якщо врахувати їхні фінансові та медійні можливості, то згодом екс-регіонали — нинішні представники «ОБ» зможуть отримати серйозну підтримку за рахунок мешканців півдня та сходу України та спробувати повернути собі великі можливості впливати на український політикум. Не виключено, що існують закулісні домовленості про підігравання одне одному — влади і «ОБ». І такий союз між Президентом та екс-регіоналами мене дуже засмучує, адже це один з тих чинників, який зупиняє стрімкі перетворення в нашій країні. Схеми «Сім’ї» процвітають, Льовочкін та його команда почуваються комфортно в новій Україні. І це не призведе ні до чого хорошого».

Алла ДУБРОВИК, Іван КАПСАМУН, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments