Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Вояжі окупанта Путіна

«МЗС України висловлює рішучий протест у зв’язку з черговим здійсненням президентом РФ не погодженого з Україною візиту на територію АР Крим», - речник міністра закордонних справ України Мар’яна БЕЦА
19 серпня, 2016 - 18:53
Фото РЕЙТЕР

Володимир Путін у п’ятницю таки добрався до Криму персонально. До цього президент країни окупанта відвідував півострів у березні  цього ж року. Нинішній візит не був неочікуваним – про нього офіційно повідомлялось за кілька днів. Але особливістю цього вояжу є те, що здійснений він після активізації машини кремлівських провокацій, яка останніми тижнями націлилась на Крим. До того кримчани, які негативно ставляться до анексії півострову Кремлем, були фактично піддані гонінням. Окупований півострів став для них пасткою. І торкається це як активістів, так і простих журналістів, які намагаються висловлювати свою думку. Росія їхнє справедливе обурення прирівнює до «екстремізму», а нещодавно російські спецслужби взагалі задумали цинічне – перетворити українців на своїй землі в «терористів».

Очевидні нісенітницькі заяви російського керівництва про українських диверсантів підкріпились отрутними словами самого Путіна, який чітко наголосив, що «не забуде цього». Виходить, не забуде власні вигадки. Путін дійсно злопам’ятний. До того він «не забув» Україні нашу підтримку Грузії в 2008-му. Тому той, хто підривав будинки своїх співвітчизників наприкінці 90-х і прийшов до влади на крові росіян, щоб потім отримати від них 86% підтримки, на вітер слова кидати не буде. Це знає і Президент України Петро Порошенко, який після нещодавньої розмови з Нурсултаном Назарбаєвим визнав, що готовий на поступки щодо «особливого статусу» окупованих територій Донбасу, але поки що йому заважає парламент. Принаймні так його слова передав сам Назарбаєв.

Сам Порошенко взагалі ніяк не прокоментував заяву казахського лідера, чим у черговий раз довів, що «нагорі» дійсно існують паралельні домовленості і переговори, про які простим смертним можна лише здогадуватись. Принаймні, недолугість і кволість коментарів з боку офіційної української сторони дають привід до подібних висновків. Особливо цікавою є фраза в заяві Назарбаєва, що торкається не лише окупованих територій Донбасу, але й «ще якихось». Чи не про Крим ішла мова? Про це задумуються прості громадяни, що отримують нерозтлумачені меседжі зовні. Після загострення в Криму та ще й активізації російських бандитів на Донбасі Петро Порошенко традиційно заговорив про можливий воєнний стан, а на заяви Кремля про розірвання дипломатичних відносин з Україною наше МЗС поспішило пояснити, що наша країна такого робити не збирається. Та й сам Кремль згодом відмовився від власних погроз.

Отже, Путін у Криму. Там він провів оперативну нараду з членами Ради безпеки. Окрім того, у планах  російського «фюрера» - зустріч з учасниками Всеросійського молодіжного освітнього форуму «Таврида», що на Бакальській косі. Варто згадати, що нещодавно в Криму відомий байкерський клоун Хірург виступав з віршами про «п’яту імперію» на байк-шоу, на яке «скинулись» грошима явно не мотоциклісти. Шоу дійсно було грандіозним і за масштабами, і за оксюморонськими поєднаннями того, що ще кілька десятиліть раніше поєднати було неможливо – православ’я і комунізм, двоголові орли і серпи з молотом, «робітника з колгоспницею» та обкурених напівкримінальних байкерів.

Якщо минулий візит Путіна був пов’язаний із інспекцією будівництва керченського мосту, що все ніяк не розродиться, і знаменувався погрозами «перевішати» тих, хто в цьому винен, то нинішній його вояж очевидно є ланцюгом того загострення, яке розгорнув Кремль протягом останнього місяця на півдні України. Підкріпити власну провокацію Путін вирішив озвученими в Криму словами: «Ясно, для чого це було зроблено – тому, що (в Україні) не хочуть або не можуть з якихось причин виконувати мінські домовленості. І не можуть пояснити власному народу існуючі промахи в соціально-економічній політиці». Путін, який своїми ж заявами заблокував «нормандський форум», очікуючи відповідної реакції від України для того, щоб «розв’язати» собі руки, говорить про невиконання українською стороною мінських угод. Як тут не пригадати нашим дипломатам, які брали участь у підписанні Мінську-2, про те, що в тому документі нічого не сказано про Крим. Цей нюанс дозволяє агресору фактичне знущання – на окупованій території говорити країні, що внаслідок агресії Москви втратила вже більш ніж 10 тисяч своїх синів, фразу, яку можна розтлумачити просто – основна «провина» України полягає в тому, що вона не погоджується підписувати капітуляцію.

Взагалі, як згадані байкер-шоу нагадують нацистські марші і свята, так і Путін у Криму натякає на пряму асоціацію з Гітлером в окупованих до Другої світової війни територіях. Підкреслимо – окупованих до Світової війни! Тоді так само Європа вважала, що окупант насититься деякими територіями й ейфорією від порівняно легких успіхів. Тоді світ так само їздив до Берліну на Олімпіади, розуміючи, що вже в 1936-му на євреїв та всіх незгодних у Німеччині здійснюються гоніння. Враховуючи нинішню геополітичну ситуацію, можна сказати, що у Путіна «медовий місяць». Цілий міністр закордонних справ Німеччини Штанмайєр летить до Росії і читає там улесливу до імперських амбіцій Путіна лекцію. Президент Туреччини Ердоган, незважаючи на проблеми кримських татар у Криму, називає Путіна «своїм другом». Європа і НАТО, які в критичний момент не виступили з рішучою підтримкою Ердогана, коли той минулого року дав Путіну «по зубам», дуже кволо прокидаються від сомнамбулічного сну, фактично не усвідомлюючи, як можна «законопатити» проломи і проколи на південно-східному фланзі. На цьому тлі поїздки Путіна по окупованим землям виглядають як об’їзд «царя» володінь. На очах у світу, що намагається будь-якою ціною не помічати неминуче – накопичення імперських апетитів агресора в сприятливих умовах.

У коментарі «Дню» радник міністра інформаційної політики Сергій Костиський висловив думку, що візит Путіна до Криму – це «перевірка місцевої адміністративної еліти». «Кремль позбавив Крим статусу автономії і приєднав півострів до Ростовської області, - говорить Костиський. - Це ціла процедура, і президенту РФ треба проінспектувати владну вертикаль. Безумовно, що такий візит є і черговою демонстрацію належності Криму до РФ. Наскільки важливою є думка Європи для Путіна  - важко сказати, але де-факто він, не соромлячись, відвідує окуповані території, які вважає своїми. Таким чином, він артикулює те, що про повернення цієї території не йдеться».

«МЗС України висловлює рішучий протест у зв’язку з черговим здійсненням президентом Російської Федерації не погодженого з Україною візиту на територію Автономної республіки Крим, - речник МЗС України Мар’яна БЕЦА. - Відповідна нота протесту з вимогами припинити практику таких візитів буде направлена сьогодні до російської сторони. Ми в черговий раз наголошуємо, що подібні візити свідчать лише про тривале і демонстративне нехтування Росією норм міжнародного права, зокрема, Статуту ООН, резолюції Генеральної асамблеї ООН про територіальну цілісність України та інших норм і принципів міжнародного права та законодавства України. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь були, є та залишаються територією України у її міжнародно визнаних кордонах. І це визнається всім цивілізованим світом, який надав належну оцінку діям Російської Федерації і продовжує  застосовувати відповідні обмежувальні заходи по відношенню до Росії. Хотіли наголосити, що будь-які дії і спроби російської сторони інтерпретувати подібні візити як внунтрішньодержавні поїздки є абсолютно нікчемними відповідно до міжнародного права». 

Валентин ТОРБА, Микола СІРУК, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ