Щоб зробити розумний вибір, треба перш за все знати, без чого можна обійтися.
Іммануїл Кант, німецький мислитель, антрополог, письменник, педагог, родоначальник класичної філософії

Яким буде новий політичний сезон?

«Варто очікувати багато популізму, політичних заяв і обіцянок, але мало продуктивної роботи», — експерт
4 вересня, 2018 - 18:43

У вівторок відкрилася дев’ята сесія восьмого скликання парламенту. Засмаглі і відпочилі (хоча більшість з них навряд чи і раніше обтяжувала себе) народні депутати повернулися до роботи. І встигли прийняти кілька важливих законопроектів. Зокрема йдеться про внесення змін до деяких законів України щодо транскордонного співробітництва або про внесення змін, які стосуються захисту інтелектуальної власності.

Ця осінь, та й зима, обіцяють бути гарячими. В кінці березня наступного року — в Україні президентські вибори. Ознаки передвиборчої боротьби вже можна спостерігати як у ЗМІ, так і на числених носіях зовнішньої реклами. Наприклад, чинний президент Петро Порошенко з бігбордів і сітілайтів каже, що «ми йдемо своїм шляхом. Ми Україна», а лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко пропонує «Новий курс України. Нові можливості для кожного». 

Спікер парламенту Андрій Парубій, відкриваючи осінню сесію заявив, що наближення виборів в Україні та політичні емоції не дозволять перешкодити планомірній роботі Верховної Ради. «У всі важкі часи, в усі виборчі часи, парламент був осередком стабільності. Я впевнений, що відчуття відповідальності у більшості депутатів, інтереси держави будуть на першому місці. Ми зможемо працювати системно, планово і результативно», — наголосив Андтій Парубій.

4 ВЕРЕСНЯ 2018 Р. ОСІННЮ СЕСІЮ ВЕРХОВНОЇ РАДИ ВІДКРИТО. В ГОСТІ ДО ДЕПУТАТІВ ЗАВІТАВ ПРЕМ'ЄР ВОЛОДИМИР ГРОЙСМАН З УРЯДОВЦЯМИ

Він зазначив, що на порядку денному депутатів цієї осені стоять питання нацбезпеки, підтримки Збройних сил та наближення до НАТО. «Я наголошую, що підтримую пропозиції про закріплення євроатлантичного напряму в Конституції, вони важливі і за формою і за змістом», — додав Парубій. Також він додав, що важливими питаннями найближчим часом стануть питання ухвалення бюджету на 2019 рік, виборчого кодексу, зміна складу Центральної виборчої комісії та інше.

Чи здатен парламент бути осередком стабільності і прийняття важливих рішень? Який вплив матиме виборча кампанія? Чого очікувати від нового політичного сезону?

«ГОВОРИТИМУТЬ БІЛЬШЕ НЕ ПРО ЗМІСТ ДОКУМЕНТІВ, А ПРО СВОЄ ПОЗИЦІОНУВАННЯ В ПОЛІТИЦІ»

Петро ОЛЕЩУК, політолог:

— Думаю, без особливих проблем питання про внесення змін до Конституції в частині євроатлантичного курсу можуть пройти перше читання, далі має бути рішення Конституційного суду, а потім голосування Верховної Ради на наступній сесії вже конституційною більшістю. Наразі поки зарано прогнозувати остаточне ухвалення цих змін, але обговорювати їх будуть точно. Так само, як і питання недоторканності, адже з політичної точки зору це достатньо популярне питання. Інша річ — чи проголосують за нього. Традиційно говоритимуть більше не про зміст документів, а про своє позиціонування в політиці. Буде багато популізму, політичних заяв і обіцянок, але дуже мало продуктивної роботи.

Виборчий кодекс, який уже проголосований у першому читанні, внесений під авторством Андрія Парубія, відповідно теоретично він повинен мати парламентську підтримку. Але ми бачимо, що через позицію мажоритарників підтримки цей законопроект не має. Хоча прийняття даного законопроекту підтримує той же Бойко, лідер «Опозиційного блоку». Думаю, вони розраховують на пропорційну систему, щоб провести в парламент більше народних депутатів. Те саме стосується й оновлення членів ЦВК. На словах всі демонструють необхідність заміни членів Центрвиборчкому, а в реальності робляться протилежні кроки. За фактом голова ЦВК Охендовський залишається зручною фігурою для багатьох політичних сил.

Щодо передвиборчої активності кандидатів. Думаю, Тимошенко і надалі буде гнути свою лінію щодо соціальних проблем, необхідності їх подолання, аби таким чином забезпечити свою підтримку. Вона робить ставку на те, щоб поступово нарощувати рейтинг. Команда ж президента активно намагається знайти якісь нові теми, щоб врятувати його рейтинг. Заяви про зімни до Конституції, релігійна тема і т.д. Ці пошуки продовжуватимуться.

Стосовно інших кандидатів, то вони також нарощуватимуть активність, але той самий Гриценко чи Бойко все одно будуть більше займати вичікувальну позицію, споглядаючи на те, як розвивається протистояння президента і претендента номер один — Тимошенко. Гриценко намагатиметься консолідувати тих виборців, які не підтримують ні Тимошенко, ні Порошенка. Бойко — так само, роблячи ставку на колишніх виборців Януковича, на соціальну риторику, акцентуючи увагу на те, що вирішення проблем залежить від припинення війни, врегулювання відносин з Росією і т.д. Багато буде технічних кандидатів, які матимуть ціль — відібрати голоси в ключових гравців.

«ПОСИЛИТЬСЯ ДИСКРЕДИТАЦІЯ ВАЖЛИВИХ РЕЧЕЙ»

Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог:

— Дві головні і негативні тенденції. Першу я спостерігаю вже останніх 20—25 років. Це коли будь-яка сесія перед виборами (президентськими, парламентськими) перетворює Верховну Раду на божевільню. Тобто будь-які законопроекти, діалоги, виступи супроводжуються підвищеним популізмом, надривом, взаємними образами. Тому ми спостерігатимемо велику кількість конфліктів у Верховній Раді, які виходитимуть на рівень усяких ток-шоу, бійок тощо. Це все погано, тому що якість законодавчої діяльності перед виборами різко впаде. Чи приймуть бюджет? Так, приймуть, але зі страшними ігровими вставками, боротьбою тощо.

Друга тенденція — дискредитація важливих речей. Наприклад, сьогодні багато говорять про конституційну кризу, необхідність прийняття нової Конституції, суспільного договору. В усьому цьому знецінюється сам інтерес до конституційної реформи. Також це стосується й інших реформ, коли людей лише від одного цього слова вже коробить. Сьогодні президент виступає з ініціативою про необхідність включити євроатлантичну інтеграцію до Конституції. Але НАТО це дуже не подобається, тому що вони хочуть самі для себе прийняти рішення, чи потрібна їм Україна під час війни і зі страшною корупцією. До того ж такі речі не повинні носити конституційний характер, це повинно носити характер наявності волі політичної еліти і народу. Поки ідея НАТО в нас знецінюється виборчою кампанією. І тут усі перегинатимуть палицю.  

Іван КАПСАМУН, фото Артема СЛІПАЧУКА,«День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments