Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Главою АП може стати Сергій Ларін — політолог

18 січня, 2014 - 20:13
Максим РОЗУМНИЙ
Максим РОЗУМНИЙ / Фото Радіо Свободи

Крім кадрових перетурбацій у Адміністрації Президента, учора відразу декілька інтернет-ресурсів повідомили про те, що заяви про звільнення з посад написали прес-секретар Віктора Януковича Дарка Чепак та директор Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України Андрій Єрмолаєв. Видання пов’язують цих осіб з екс-главою АП Сергієм Льовочкіним, указ про відставку якого вже є на офіційному сайті глави держави.

Про вплив перестановок у команді Януковича на нинішню ситуацію в країні «День» спілкувався з доктором політичних наук, завідувачем відділу політичних стратегій Національного інституту стратегічних досліджень Максимом РОЗУМНИМ.

- Пане Максиме, дайте свою оцінку останнім подіям в країні.

- Логіку останніх подій украй важко зрозуміти, якщо розглядати їх ізольовано. Утім, якщо говорити системно, то вони стоять наряду з іншими подіями, логіку яких ще недавно також прослідкувати було складно. Маю на увазі розгін пікетувальників у ніч на 30 листопада, різні спроби очистити Майдан (у тому числі, 11 грудня), надзвичайно дивний лист Міністерства культури до Української греко-католицької церкви... Так само сюди можна віднести і ті закони, які нещодавно були прийняти Верховною Радою і підписані Президентом.

Ці всі події супроводжувалися демаршем певних груп у владній еліті, найбільш публічною фігурою з яких є колишній глава Адміністрації Президента Льовочкін. Всі ці події, обумовлені не стільки загальнополітичними тенденціями, скільки внутрішньокорпоративною боротьбою всередині владної команди.

- На вашу думку, хто зараз може замінити Льовочкіна на посту глави АП?

- Мені здається, що найбільш близькою до істини є імовірність призначення Сергія Ларіна (заступник голови АП – Авт.). Призначати якихось інших публічних персонажів, тим більше, з неоднозначною репутацією, як-от Клюєва, чи Захарченка, було б надто демонстративно, нелогічно і дивно. Тим більше, як показує досвід останніх подій, після «інцидентів» настає період стабілізації: організатори замітають сліди. Для цього логічно  використовувати персон з поки що не публічною репутацією.

- А як ви прокоментуєте призначення Льовочкіна радником Президента?

- По-перше, це зробили,  щоб зв’язати йому руки. Така посада залишає під контролем його особисто і орієнтовані на нього групи чи особи при владі По-друге, є технічні моменти. Потрібно передати справи.

Що ж стосується публічного резонансу, то ця новина мала б продемонструвати публіці, що всередині владної команди зараз відбувається не війна, а елементарна кадрова ротація. Це надзвичайно важливо для збереження іміджу сильної влади, яка все тримає під контролем.

- Як ситуація, на вашу думку, розвиватиметься далі? Окремі експерти говорять, що Янукович взяв курс на встановлення диктатури в Україні.

- Нинішня ситуація в Україні дещо не відповідає класиці жанру встановлення диктаторських режимів. Мені, наприклад, вона радше нагадує партизанську війну. Особливість лише в тому, що партизанську війну веде не лише опозиція, але й влада. Мені здається, що «репресивні» закони —асиметрична відповідь влади на дії опозиції. І швидше, погроза, ніж реалізація.

Такий спосіб управління утвердився в Україні в період становлення тіньової економіки. Тоді апріорі намагались всіх зробити в чомусь винними і вразливими. Голосування 16 січня є, певною мірою, кульмінацією цього методу управління.

- У ЗМІ також з’явилася інформація, що начебто директор Інституту стратегічних досліджень, в якому ви працюєте, Андрій Єрмолаєв також подав заяву про відставку. Що вам відомо про це?

- Мені відомо те, що є в засобах інформації.

Але якщо це й відбулося, то в неробочий час. Відповідно, в Інституті я про це нічого не міг дізнатися. Але, думаю, що імовірність цього є. І вона чи не стовідсоткова. Єрмолаєв справді раніше говорив, що не залишиться працювати в Інституті після відставки Льовочкіна.

Юлія ЛУЧИК, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ