Кожен народ пізнається за його богами та символами.
Лев Силенко, український мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію

На крилах «Дня»

Про подорож до Брюсселя та важливість українського шляху до НАТО
3 жовтня, 2018 - 18:52
ФОТО РЕЙТЕР

Столицю Європи я уявляла собі зовсім не так. Брюссель мав би бути дуже стриманим та офіціозним, а насправді виявився гамірним, яскравим, з купою молоді на вулицях й всюдисущим запахом бельгійської вафлі.

Мої враження від поїздки (що відбулася наприкінці вересня — як найкраща випускниця Літньої школи журналістики «Дня»-2018 я її здійснила завдяки «Дню» та Центру інформації та документації НАТО в Україні) діляться на туристичні та політичні. Як турист, я не встигла обійти місто, та все ж його охайні вулиці, неймовірну архітектуру та мультинаціональність перехожих помічаєш відразу. Напевне, всі, хто вперше відвідує Європу, відразу починають порівнювати її з Україною. Я намагалася, проте великої різниці, окрім хорошої розмітки на дорогах та акуратно припаркованих автівок, нічого не побачила. Однак я дуже часто усміхалася незнайомим людям у відповідь, гречно дякувала касирам у магазині. Вдома я роблю це не так часто, тому я дійшла висновку, що Європа це не лише порядок на вулиці, це насамперед ставлення людей один до одного.

Відвідини штаб-квартири НАТО та штабу Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі (SHAPE) дали зрозуміти, навіщо нам інтеграція до Альянсу.

Простора скляна будівля — нова штаб-квартира організації. Але не модерні конференц-зали та сучасна техніка справляли враження. Найголовніше було в розмовах з представниками міжнародних делегацій та з очільниками різноманітних департаментів. Говорили про Україну і її перспективи членства в НАТО. І тут мені згадалися слова Євгена Магди: «Сильна Україна потрібна лише українцям». Звичайно, що допомога західних партнерів є значимою, і стійкість їхніх позицій є часом вирішальною в нашій ситуації. Але про Україну говорили як про об’єкт, а хотілося б уже набути суб’єктності, щоб теж мати право голосу.

Ми ще не члени НАТО, хоча так хотілося побачити на флагштоку серед решти прапорів український, а між усіма брифінгами почути бездоганну англійську від нашої делегації, яка б теж займала один із офісів у новій штаб-квартирі. Я маю надію, що так колись і буде.

Окрім війни на Донбасі та нереформованої держави, українське суспільство ще точно не визначилося, чи має бажання бути членом Альянсу. Таке явище стримує євроантлантичну інтеграцію, і про це говорили наші партнери. Однак бажання українців бути в НАТО, як на мене, залежить від внутрішньої стабільності та соціально-економічного добробуту. Навіть російська агресія не є важливим індикатором. Коли пересічний українець відчує свою цінність у власній країні, зрозуміє, що має зайві кошти на безвізову поїздку до Брюсселя, тоді він захоче стати частиною європейської спільноти. Саме спільноти — не союзів та альянсів, а суспільства із сталими цінностями, високим рівнем освіченості та чіткими порядками. Пересічний українець не зважатиме на Конституційне положення про курс до НАТО (мало хто взагалі розуміє важливість будь-якого нормативно-правового документа), бо нам потрібно ще дуже багато вчитися.

Це довгий, внутрішній шлях цілого українського суспільства. Результат, безумовно, важливий, але ще вагомішим для України є процес євроатлантичної інтеграції. Саме у цьому русі відбуваються перевтілення, реформування свідомості, які доведуть нас успішно до поставлених цілей. На фініші не обов’язково отримувати медаль за перше місце, головне усвідомити свою особисту, внутрішню перемогу, яку здобув у боротьбі з собою.

У мене так сталося, бо я — та щасливиця, якій вдалося пробігти інтелектуальний марафон Літньої школи журналістики «Дня». Я отримала не просто поїздку, а безцінний досвід і знання, вагу яких досі не усвідомлюю. Центр інформації та документації НАТО в Україні, редакція газети та дорогі серцю «літньошколярки» дарували мені політ: як фізичний, так й інтелектуальний. За це їм велика дяка!

 

Юлія ДОВГАЙЧУК, студентка КНУ ім. Т. Шевченка, випускниця Літньої школи журналістики «Дня»-2018
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments