Треба за всяку ціну обминати ...широкі, розкриті двері і шукати правдивої великої брами, над якою віють непідроблені, неперелицьовані прапори нашого духу
Олена Теліга, українська поетеса, публіцистка, літературний критик, діячка ОУН

«Не вистачає прозорості»

Жителі Запоріжжя — про книжковий фестиваль, мітинги та Хортицю
3 травня, 2018 - 19:54

Валентин ТЕРЛЕЦЬКИЙ, музикант, письменник:

— Мене дуже тішить і гріє, що останнім часом до Запоріжжя почали приїжджати культурні делегації з інших країн. Це і «Французька весна», також поляки за програмою Днів польської культури приїхали представляти свою культуру і творчість. У запорізькому рок-клубі також зіграв популярний французький рок-гурт. До речі, нещодавно мій гурт «Декаданс» дав великий ювілейний концерт.

Відкрилося багато нових виставок та експозицій (із цим у Запоріжжі ніколи не було проблем), наприклад — ленд-арт на Великому Лузі, поп-арт у «Loft Млин». Крім того, запорізька Спілка художників відкрила виставку, де зібрані картини та світлини про нашу Хортицю. Ще я відзначив би серію лекцій істориків Юрія Щура, Максима Остапенка, Володимира Чопа, Федора Турченка, присвячених Українській революції, у нашій Книгарні «Є», я теж брав участь у цих заходах.

З поганого — скажу, що досі невідома доля Запорізької книжкової толоки, яка три роки відбувалася у жовтні. Цього року вона під великим питанням. Організатори зверталися до міської влади, але вона проігнорувала їхнє звернення. У нас навіть є петиція про підтримку толоки, але чомусь запоріжці мляво її підписують. Це дуже бентежить мене, бо це була велика культурна подія для всієї східної України.

Володимир МОСКАЛЕНКО, політичний оглядач, журналіст газети «МИГ»:

— Радше, треба говорити про самі події, а їх оцінка — хороші вони чи погані — залежить від смаку того, хто оцінює. Я би відзначив, по-перше, що для міста важливий результативний мітинг перед сесією міської ради. Людям вдалось досягти вирішення питання фінансування ремонтів житлового фонду ы надання коштів для закупівлі пересувної мобільної лабораторії, незважаючи на деякі спроби провокацій. Ще треба відзначити малозрозумілу ситуацію навколо підприємства «Мотор Січ». Його почесний президент, народний депутат і фактично власник В’ячеслав Богуслаєв каже, що це було рейдерське захоплення, хоча не називає імен цих рейдерів. Якісь абстрактні злі сили, які перешкоджають розвитку цього підприємства і хочуть ним заволодіти... Це доволі болюча тема для міста, бо на ньому працює багатотисячний колектив, і підприємство має свою фракцію в міській раді під назвою «Нова політика».

На Хортиці посадили дуби, організатори (одна політична партія) зробили велику інформаційну кампанію навколо цього. Хоча через двісті років не матиме значення, хто це зробив. Звичайно, добре, що їх посадили. Але є й ті, кому це не подобається, бо, наскільки я знаю, нещодавно пам’ятний хрест на честь загиблих військових, який там також встановили того дня, — зруйнували.

Також нещодавно відбулася сесія облради. Знаю, що на ній керівник партії «Батьківщина» Олександр Старух заявив про тиск, який чинить влада на кандидатів від інших політичних партій, які балотуються в депутати об’єднаних територіальних громад. Їх витискають і змушують зняти свої кандидатури. БПП ступила на шлях, яким довго ходила Партія регіонів. Врешті, прийшли ці — прийдуть і інші.

Юрій БАРАННIК, галерист, директор галереї Barannik:

— Кілька тижнів тому ми провели одинадцятий фестиваль ленд-арту. Це був такий собі «Вудсток» без споживацького ставлення до мистецтва. Також нещодавно посадили дуби на Хортиці. Хоч там була і політична ангажованість, у будь-якому разі це добре, адже цей острів ми повинні звеличувати, як у Варшаві звеличують Шопена. Хоч тут завжди був дуалізм у питанні — це більше заповідник чи місце відпочинку городян? Потрібно розв’язати проблему правильно.

Досі триває «епопея» навколо парку Яланського і ТРЦ, який там хочуть побудувати. Я не суддя, але вважаю, що обидві сторони трохи перегинають. Я за те, щоб була прозорість, її катастрофічно не вистачає. Повинен бути генеральний план, який знайшов би підтримку городян, призначити головного архітектора міста й області, який буде працювати зі ЗМІ. Щоб ці питання вирішували цивілізовано і ніхто не страждав. З одного боку, непогано було б, якби в Запоріжжі був великий сучасний ТРЦ, як у Києві, Дніпрі, але не замість парку, навпаки потрібно створити нові парки. Я бачив генеральний план розвитку міста 1947 року, в ньому було передбачено понад 90 фонтанів і масове озеленення в кожному дворі. У нас поруч Дніпро, з водою проблем немає — можна, незважаючи на спекотний клімат, озеленювати і поливати. Інші розвинуті міста цього не мають, на відміну від нас. Тому треба створювати нові парки, але не здіймати галасу навколо одного.

Стверджувати, що за останній час місто змінилося в самому середовищі — я не можу. Нещодавно у нас будували бульвар від площі ім. В. Маяковського до каскаду фонтанів «Райдуга», але, на жаль, так і не добудували. Це такий проект нашого мера — стягнути всі міські свята туди й відремонтувати той район. Але інші місця такої фінансової допомоги не отримали. Хотілося б, що привели до ладу площу Запорізьку. Відновити колишню красу: зробити доріжки, оглядові майданчики, прибрати постамент, який залишився від Леніна, а то аж соромно, що стоїть незрозуміло що посеред міста.

 

Євген ТЕРЕЩЕНКО, Запоріжжя
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments