Труднощі подолання гір лишилися позаду. Перед нами — труднощі руху рівниною.
Бертольт Брехт, німецький письменник, драматург, громадський діяч.

Невидимі рани української війни

Києво-Могилянська академія відкрила два Центри психологічної реабілітації. За 10 місяців у них підготували понад три тисячі фахівців
1 липня, 2016 - 15:08
ДІТИ В ЦЕНТРІ У СЛОВ’ЯНСЬКУ / ФОТО ОКСАНИ САВИЦЬКОЇ

Шановна пані редактор Лариса Івшина!

Щиро засвідчую свою повагу з далекого Чикаго. Завдяки Інтернету ми маємо можливість читати статті в газеті «День», яка, безперечно, є найкращою газетою в Україні з огляду на якість новин та аналізу подій. Не меншу увагу привертає Ваша принципова позиція в обстоюванні правди та справедливості.

Моя стаття —про роботу двох Центрів психологічної реабілітації, відкритих Києво-Могилянською академією з ініціативи непересічної особистості, психоаналітика Сергія Богданова. Ця тема дуже болюча, не тільки в Україні, а й у США, де велика кількість воїнів вертаються з різних частин світу, де відбуваються жорстокі воєнні та терористичні дії.

В Америці мало хто в діаспорі знає про цю проблему в Україні, але, мабуть, і в Україні добре було б людям краще зрозуміти, що багато вихідців та воїнів зі сходу отримують психологічні травми, і є потреба професійного підходу до реабілітації.


«Я народився у Слов’янську. Коли сепаратисти захопили моє рідне місто і мої батьки та племінники були вимушені переїхати до Києва, оскільки жити у Слов’янську стало небезпечно, я зрозумів, що війна прийшла надовго. Мої земляки, яким довелося пережити військові дії, ще довгий час будуть страждати від наслідків жорстокості та насильства, що ввійшли до їхнього життя і назавжди змінили його. Психологічні травми, про які сторонній спостерігач навіть не матиме гадки, зламають життя багатьох родин, викличуть психічні хвороби і поведінкові розлади у дітей, спричинять безліч конфліктів», — розповів доктор Сергій Богданов під час нашого інтерв’ю.

Продовжуючи розмову, він додав: «Думаю, що потенціалу родин долати стрес вистачить на рік чи, може, на два, а потім вони будуть втомлюватися дедалі більше, і вже самі не знатимуть, чи їм так погано від пережитого, чи від важкої буденності. Тому ми в Могилянці вирішили, що необхідно вже сьогодні створити умови для психологічного опрацювання стресів і травм війни, які не може вилікувати час, оскільки вони не знають часового виміру».

Небагатослівний чоловік із проникливим поглядом справив на мене враження вдумливого аналітика. Доктор Богданов є керівником Центру психологічної реабілітації (в Америці відомий як Центр посттравматичних стресових розладів (Post Traumatic Stress Disorder Centers — PTSD), заснованого Національним університетом «Києво-Могилянська академія».

Сергій Богданов здобув вчений ступінь доктора у Медичному університеті Відня, а тепер є викладачем кафедри психології Києво-Могилянської академії. Він є сертифікованим експертом із посттравматичного лікування і входить до складу цілої низки експертних груп під керівництвом Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНІСЕФ. В Україні доктор Богданов є лідером у впровадженні високих стандартів якості підготовки професіоналів, що спеціалізуються на психологічній допомозі дітям, підліткам, родинам та демобілізованим воїнам, які постраждали внаслідок стресових переживань під час війни на сході України. 

2015 року університет заснував два Центри психологічної реабілітації: один — у Києві, куди тисячі переселенців утекли з охопленого війною сходу, а другий в Слов’янську — місті, населення якого першим пізнало гіркий смак війни влітку 2014 року і потім надало притулок іншим українцям із навколишніх міст і містечок Донеччини, що зазнали ще більш потужних руйнувань, ніж Слов’янськ.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ПСИХІЧНИХ ТРАВМ

Під керівництвом доктора Богданова, починаючи з листопада 2014 року, команда спеціалістів провела низку якісних та кількісних досліджень у межах країни, але передусім у Донецькій і Луганській областях, серед дітей, переселенців і ветеранів війни. Результати показали, що симптоми психологічних травм спостерігаються у різних категорій населення. Репрезентативне опитування серед дітей Донецької та Луганської областей показало, що 25% із них переживають значний травматичний стрес, який проявляється у флешбеках (нав’язливих спогадах про жахливі події) та униканні всього, що нагадує про пережите. У найгірших випадках такі симптоми призводять до ізоляції й неможливості брати участь у звичайному соціальному житті.

Якщо рік тому лише 36% дітей відповідали, що вони не отримували жодної підтримки з боку дорослих відразу після травматичних подій, то 2016 року ця цифра підскочила до 50%. Більше того, два роки тому 80% дітей стверджували, що вони у змозі впоратися зі стресом самотужки, в той час як цей показник 2016 року знизився до 50%. Діти відчувають емоційний біль через втрату членів сім’ї і друзів, зміну міста проживання та звичного їм середовища. Багато хто з них відчуває себе ізольованим, незважаючи на значні зусилля з боку громад, які їх приймають.

Центри Києво-Могилянської академії беруть участь і в спільних дослідницьких програмах, зокрема зі Школою охорони громадського здоров’я при Університеті Джона Хопкінса в Сполучених Штатах та українськими університетами. Останнє якісне дослідження, яке було фінансовано фондом USAID із запобігання тортур, показало, що дорослі переселенці, які сьогодні живуть у різних містах країни, а також демобілізовані учасники АТО так само страждають від психосоціальних наслідків військового конфлікту, як і діти. Лише один приклад. Ґрунтовне якісне дослідження серед 120 переселенців та ветеранів Харкова та Запоріжжя показало, що дорослі з болем говорять про те, як їх не приймають місцеві громади, про конфлікти всередині своїх родин, про проблеми з алкоголем та надламану психіку.

СПІЛЬНА ВІДПОВІДЬ У ВІДНОВЛЕННІ ПСИХОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

Під керівництвом доктора Богданова були створені Центри психологічної реабілітації при Києво-Могилянській академії для надання професійних психологічних послуг, а також для підготовки фахівців різних галузей: психологів, соціальних працівників, учителів, лікарів, держслужбовців і волонтерів.

Основний підхід центрів до реабілітації базується на роботі мультидисциплінарної команди фахівців та впровадженні програм на рівні місцевої громади. Психологи, соціальні працівники, психіатри та юристи працюють разом, щоб забезпечити комплексні рішення, необхідні для відновлення стабільності та психічного здоров’я кожного клієнта.

Наразі завдяки підтримці міжнародних донорів усі послуги залишаються безкоштовними. З моменту свого створення 2015 року Києво-Могилянські центри отримали міжнародну підтримку з боку посольства Німеччини та Німецького гуманітарного фонду, USAID, Європейського Союзу (ECHO), ЮНІСЕФ, Malteser International та від різних організацій, таких як Міжнародний медичний корпус, а також від багатьох місцевих добровольчих організацій і приватних осіб в Україні.

Ця фінансова підтримка дозволила фахівцям Центру лише протягом останніх десяти місяців навчити понад три тисячі вчителів, психологів, соціальних працівників та представників шкільної адміністрації у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській та Харківській областях. Орієнтовно 250 дорослих і дітей отримали психотерапевтичну допомогу в Києві та Слов’янську.

На закінчення розмови доктор Богданов зауважив: «Мабуть, мені невипадково судилося народитись у Слов’янську. Так уже вирішила доля, що я буду одним серед тих, хто допомагає людям зі сходу України на їхньому шляху до відновлення свого життя».

З людських почуттів до воїнів, чоловіків, жінок і дітей, які зазнали жорстоких наслідків війни на сході України, варто підтримати новостворені Центри психологічної реабілітації.

Марта ФАРІОН, адвокат, президент Києво-Могилянської фундації в Америці, живе в Чикаго
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ