Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

«По суті — демократично, на практиці — випуск пари»

Про новий порядок оскарження порушень виборчого права
12 листопада, 2005 - 00:00

Верховна Рада України під час підготовки до майбутніх виборів народних депутатів України і депутатів до органів місцевого самоврядування істотно поліпшила порядок оскарження у виборчих комісіях і судах порушень виборчого права громадян.

Проте одночасно з цим Верховна Рада України ухвалила закони про проведення вказаних виборів повністю за пропорційною системою. Внаслідок цього вона обмежила конституційне право громадян вільно обирати і бути обраними до парламенту і органів місцевого самоврядування України порівняно з виборами 1998 і 2002 років.

Отже, вказаний новий порядок оскарження порушень виборчого права громадян, будучи демократичним по своїй суті, насправді має використовуватися для захисту недемократичних виборів за пропорційною системою. Тому реалізація на практиці такого порядку призведе лише до «випуску пари» у громадян, незадоволених ходом реформ в Україні, і більше ні до чого іншого.

Насправді ж законодавство України не забезпечує громадян правом на ефективний правовий захист вільних виборів загалом. Всі повноваження на вирішення цього питання зараз є тільки у Верховної Ради України.

Однак 17 липня 1997 року парламент України ратифікував «Конвенцію про захист прав людини і основних свобод» і протоколи до неї (далі — Конвенція), а також взяв на себе зобов’язання забезпечити своїх громадян всіма правами людини, встановленими в Конвенції. Причому одним з таких прав людини є право на ефективний спосіб правового захисту у відповідному національному органі, право народу України на вільні вибори законодавчого органу.

Наявність такого права у громадян України дозволила б їм самим, незалежно від бажання народних депутатів України, домагатися в суді вирішального перелому в проведенні дійсно вільних виборів парламенту України. Проте нікому невідомо, коли ж Верховна Рада України забезпечить дію в Україні всіх норм Конвенції.

У той же час, незважаючи на такі несприятливі політичні умови, у наших громадян все ж є реальний спосіб правового захисту вільних виборів законодавчого органу України загалом. Йдеться про можливості оскарження ними в Європейському суді з прав людини порушень права народу України на вільні вибори законодавчого органу. Причому для вирішення цього питання громадяни України можуть прямо звертатися до Європейського суду з прав людини, а не до національних судів, оскільки в Україні не забезпечене їх право на захист вільних виборів народом Верховної Ради України.

Михайло БАЧУРО, Київ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ