Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

Нова ера під старим прапором

Іранці не чекають від Рухані дива, але сподіваються, що з його обранням у Ісламській республіці відбувся перелом
9 липня, 2013 - 13:29

Після восьмирічної ери правління консервативного Махмуда Ахмадінежада президентом Ірану став поміркований реформатор Хасан Рухані. За ці часи відбулося знецінення національної валюти реала на дві третини, рівень інфляції сягнув 60%, підскочили ціни на продукти харчування, оренду житла та громадський транспорт. Окрім того, у внутрішній політиці відбувалося протистояння між першими особами держави: аятоллою Алі Хаменеї та президентом Махмудом Ахмадінежадом.

Новий президент пообіцяв проводити політику стриманості й конструктивного діалогу зі світом. Під час своєї першої прес-конференції, після обрання очільником Ірану, Хасан Рухані заявив, що державна політика «буде ґрунтуватися на помірності та справедливості», а в риториці зникне екстремізм. Чи зможе Хасан Рухані при існуючій системі влади, де країною де-факто керує духовний лідер, а не народно обраний президент, змінити ситуацію на краще?

На це питання намагається дати відповідь іранське суспільство. Зокрема, Кевін Шаруз, ірано-канадський юрист, колишній радник начальника відділу з питань торгової політики і переговорів при міністерстві закордонних справ і міжнародної торгівлі Канади сказав канадському виданню The Globe and Mail: «Ні пан Рухані, ні будь-які інші політичні фігури не зможуть здійснити того, що прагнуть іранці в межах Ісламської республіки. Але тепер з’явилася надія, що вибори здійснили перелом в іранському суспільстві, забезпечивши простір для справжнього демократичного руху й розвитку в країні».

Сподівання на Рухані покладають і представники опозиційного «зеленого руху». Активіст цього руху Алі Колаі на своїй сторінці в Facebook відкрито написав пану Рухані: «Мій голос повністю не для вас... Мій голос — за демократію. Мій голос — за свободу. Ваш фіолетовий колір — колір синців на тілі мільйонів людей, які носили зелене й були побиті». Нагадаємо, що вимоги іранського народу були чітко сформульовані під час масових акцій протесту 2009 року. Вони хочуть демократії, прав людини, поліпшення економіки і покласти край міжнародній ізоляції своєї країни.

Алі Кохан, житель Тегерану, який навчався в Малайзії та отримав ступінь бакалавра в галузі штучного інтелекту, сказав «Дню», що «людям просто потрібен хтось, хто може подумки звільнити їх від тиску останніх чотирьох років, тому Хасан Рухані в цьому разі має дуже позитивне значення, але я не думаю, що більшість людей не чекає від нього дива. Усі обіцянки Хасана Рухані фактично дублювали загальні положення передвиборчої кампанії екс-президента Мохаммада Хатамі, — продовжує Алі та припускає, що Рухані може бути дієвим та ефективним, якщо зможе вибудувати сильну адміністрацію, проте за часів останніх президентів міжнародні санкції були не настільки суворими та Іран мав кращі відносини із Заходом». Алі Кохан говорить про те, що «прості іранці усвідомлюють, що Хасан Рухані буде керувати країною в жорстких економічних умовах».

Бахман Маліш, іранський стоматолог, який закінчив НМУ ім. О. Богомольця, зізнався «Дню», що проголосував за Рухані, тому що його публічно підтримав Мохаммад Хатамі, якого західні журналісти прозвали «Аятолла Горбачов».

На запитання «Дня», чи здатен новообраний гарант змінити суспільно-політичну ситуацію в країні, відповів, що це відбудеться «лише за умови, що він знайде спільну мову з іншими країнами світу та захистить наші інтереси в переговорах з групою «5+1», до якої входять п’ять постійних членів Ради безпеки ООН і Німеччина». Проте Бахман зазначив, що президент в Ірані мало що вирішує, тому що всі повноваження та ключові рішення в країні приймає верховний лідер країни — аятолла Алі Хаменеї, який напередодні виборів зауважив на своїй сторінці у Twitter, що «голосування за будь-якого з кандидатів — це голосування за Ісламську республіку і вотум довіри системі».

Костянтин ГОНЧАРОВ, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments