Проблема демократії не в тому, чи потрібна людям свобода, а в тому, якою мірою вони здатні нею користуватися.
Алексіс де Токвіль, французький державний діяч, історик, суспільствознавець

Демонстрація непотизму

Володимир ГОРБАЧ: «Це можна розглядати не інакше як те, що «тролінг Януковича» триває
20 серпня, 2013 - 12:25
17 СЕРПНЯ 2013. СОЧІ. МІЖНАРОДНИЙ ТУРНІР З ПРОФЕСІЙНОГО БОЙОВОГО САМБО / ФОТО З САЙТА NEWS.KREMLIN.RU

На тлі розгорнулася торгової війни між Росією і Україною на сайті президента Російської Федерації з’явилося фото Віктора Медведчука з Володимиром Путіним.

У минулі вихідні в українських ЗМІ рясніли заголовки «Медведчук з’їздив до Путіна і Медведєва», «Медведчук радить звикати до нових відносин з Росією», а також «гуляли» картинки зустрічі лідера руху «Український вибір» Віктора Медведчука з президентом Росії Володимиром Путіним, президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим і російським прем’єром Дмитром Медведєвим. Більше того, це зняте у суботу на міжнародному турнірі з професійного бойового самбо в Сочі фото було розміщено на сайті російського президента і все виглядало так, нібито кум Путіна представляє в цьому квартеті Україну. Можливо, господар Кремля вже бачить у колишньому главі адміністрації Президента України, який прагне втягнути Київ до Митного союзу, майбутнього лідера нашої держави. У всякому разі в «українській реальності», яку формує Путін, це виглядає саме так.

— Це міцна чоловіча дружба оформлена в непотичний зв’язок. А якщо всерйоз, то у даному конкретному випадку ми маємо факт проведення якогось турніру самбо, де Віктор Медведчук виступав ледь не головним спонсором української збірної. Я думаю, що цей турнір було задумано саме під Медведчука, інакше він би його не спонсорував. А те, що він опинився у товаристві двох президентів, одного прем’єр-міністра і представляв Україну саме Медведчук, то це не лише спортивна подія, — вважає політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, експерт з питань зовнішньої та внутрішньої політики України, головний редактор сайту Євроатлантика.info.

І оскільки вона була зовсім не випадковою, то символічно Путін ставить Медведчука в один ряд між собою, Назарбаєвим, Медведєвим, тобто це його коло спілкування на пострадянському просторі. Все це можна розглядати не інакше як те, що тролінг Януковича триває.

— Невже Путін серйозно розраховує, що Медведчук, який немає ніякої підтримки в країні, допоможе йому втягнути Україну в Митний союз?

— Скоріше за все, Путін підіграє Медведчуку у площині символічного капіталу. Наскільки мені відомо, коли свого часу Янукович скаржився Путіну на активність Медведчука, то Путін кинувся його захищати. Розуміючи, що для Медведчука є якась небезпека від нинішньої української влади, Путін з часу кримської вечері намагається Медведчука весь час символічно захищати, поміщаючи його в простір безпековий довкола себе, довкола свого тіла. Він особисто його відвідує, особисто його патронує. Мені навіть здається, що Путін захищає Медведчука від Януковича. Це — родинні відносини.

— Чи правильно всі розуміють і подають значення цієї події, цієї картинки, яку подають ЗМІ?

— Все це прозорі натяки власне Януковичу, оскільки все це відбувається в умовах неоголошеної торгівельної війни, яку веде російське керівництво проти України, а іншою рукою обіймає Медведчука і пригортає його до себе. Цю картинку можна читати лише таким чином.

— А як можна оцінювати заяву Медведчука, що Україна при виборі асоційованих відносин з Євросоюзом повинна звикати до нових нормативів митного регулювання з Росією?

— Тут уже власне Медведчук себе позиціонує гравцем з того боку. Це слова неукраїнського політика. Це слова російського діяча, який свариться пальчиком у бік своєї рідної батьківщини, бо вона не слухає його забаганок, порад і не піддається тиску.

— До речі, у минулу суботу українські ЗМІ оприлюднили документ під назвою «Про комплекс заходів для залучення України до євразійського інтеграційного процесу», іншими словами примусу України до Митного союзу. Як ви оцінюєте його?

— Зовнішньо, це виглядає як аналітична записка у формі заявки на грант від Кремля для захоплення влади в Україні, умовно кажучи. Я не думаю, що це писали якісь серйозні російські спецслужби. Це все більше нагадує авторство якихось дослідних центрів чи авторів-аналітиків, причому, мабуть, не російських. Скоріше за все, авторство належить колу середовищу «Українського вибору» та аналітикам, які з ним працюють. Я не думаю, що Медведчук особисто все це писав. Я не думаю, що цей план буде втілюватися слово в слово чи крок за кроком, як там написано. На мою думку, це чернетка того реального плану, який Російська Федерація має зараз щодо України і буде реалізовувати.

— І наскільки успішною може бути ця чернетка, щоб примусити Україну піти до Митного союзу?

— Навряд чи. Чесно кажучи, коли це читаєш, то в правдоподібність чи в результативність цього плану віриться з трудом. Це більше викликає з одного боку, занепокоєння, що є такий хід думок, що існує таке явище, що вони думають про це. І це напружує, але в плані реалізації, фактажу та результату, це більше викликає посмішку і скепсис.

ДОВІДКА«Дня»

Непотизм (від лат. nepos- «родинне» або nepotis — «внук», «племінник») — надання родичам або знайомим посад незалежно від їхніх професійних здібностей. Різновид фаворитизму. Інша назва — кумівство. Походить від практики роздачі римськими папами прибуткових посад, вищих церковних звань чи земель близьким родичам.

Микола СІРУК, «День»
Газета: