Борітеся – поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая!
Тарас Шевченко, український поет, письменник, художник, громадський та політичний діяч

Про кіпріотські офшори і газ

Ріккос Маппурідіс: Україна як незалежна держава має повне право на реалізацію свого майбутнього, яке веде до тіснішої співпраці з ЄС
17 червня, 2014 - 12:23
РІККОС МАППУРІДІС

При згадці про Кіпр у багатьох українців виникає образ офшорної зони, де українські та російські олігархи ховають свої оборудки. Крім того, Кіпр був у центрі уваги декілька років тому, коли уряд цієї країни відмовився від пакета допомоги з боку ЄС і натомість узяв кредит від Росії. Також європейські ЗМІ повідомляють, що Кіпр є однією з країн ЄС, які виступають проти запровадження третього раунду санкцій проти Росії, яка фактично веде війну проти України. Якою насправді є позиція Кіпру з названих вище питань, «Дню» розповів у ексклюзивному інтерв’ю відомий кіпрський політик та юрист, член фракції провладної на даний час кіпрської політичної партії Демократичне зібрання в кіпрському парламенті, заступник голови комітету з питань законодавства палати представників Республіки Кіпр Ріккос Маппурідіс.

 «Я БУВ ЄДИНИМ ЧЛЕНОМ  ПАРЛАМЕНТУ, ХТО ПРОГОЛОСУВАВ ПРОТИ ВИЗНАННЯ АНЕКСІЇ КРИМУ»

— По-перше, я хотів би привітати народ України з демократичним обранням Петра Порошенка новим Президентом. Політична історія України була затьмарена багатьма невдачами з моменту розпаду Радянського Союзу, але народ України тепер нарешті може святкувати демократичні вибори президента, що є першим кроком на шляху до створення сучасної демократичної держави.

До надання пакета допомоги в березні 2013-го в міжнародних ЗМІ поширювалися певні чутки, в яких Кіпр зображувався як притулок для відмивання грошей. Ці звинувачення були абсолютно необгрунтовані, й наступні розслідування, проведені аудиторською фірмою Deloitte і Moneyval, департаментом Ради Європи з розслідування відмивання грошей, довели це. Кіпр імплементував усі директиви ЄС і законодавство, що стосується відмивання грошей, і має один із ефективніших і дієвих процесів для забезпечення того, щоб така діяльність не відбувалася на нашому острові. Однак, на жаль, міжнародні ЗМІ не вважали за доцільне висвітлити результати розслідування. Тому ми вважаємо, що українські бізнесмени інвестували в Кіпр разом із бізнесменами з країн Євросоюзу, такими державами, як Великобританія, Німеччина, не для того, щоб відмивати гроші, а щоб використати Кіпр як бізнес-сектор, який надає висококваліфіковані послуги.

Кіпр завжди мав тісні зв’язки з Росією та Україною — політичні, релігійні чи економічні, й кіпріоти завжди з пошаною ставилися до українського та російського народу. Останні події в Україні певним чином поляризували громадську думку. І люди займають позицію чи то на підтримку Росії, чи то на підтримку України. Оскільки багато людей на Кіпрі мають якийсь зв’язок з цими двома країнами, то погляд формується, як правило, на основі того, з якою із цих двох країн людина має більш тісні зв’язки. Наприклад, Комуністична партія Кіпру має надзвичайно тісні зв’язки з Росією ще з часів Радянського Союзу, і тому в цьому питанні вона зайняла позицію на підтримку Росії. Вона почала звинувачувати ЄС у втручанні в справи Росії, застосовуючи вислови, подібні до тих, які використовує Росія щодо неофашистських елементів в Україні.

Моя особиста думка і переконання полягає в тому, що Україна як незалежна держава має повне право на реалізацію свого майбутнього, яке веде до тіснішої співпраці з ЄС. І я був єдиним членом парламенту, хто проголосував проти визнання анексії Криму і відкрито засудив дії, до яких вдаються проросійські сепаратисти.

Кіпр і Україна співпрацюють на багатьох рівнях. Свідченням цього є Угода про уникнення подвійного оподаткування, яку нещодавно було погоджено й ратифіковано обома країнами. Цей договір започатковувався як договір про уникнення подвійного оподаткування між Кіпром і СРСР і був оновлений і змінений на прохання українського уряду. Наші країни недавно підписали Угоду про співробітництво в галузі охорони здоров’я та медичної науки. Крім цього, на Кіпрі також є велика українська громада, і щороку ми приймаємо багато українських туристів.

 «ІЗ КОЖНИМ ДНЕМ УСЕ БІЛЬШЕ ЛЮДЕЙ СТАЮТЬ НА БІК УКРАЇНИ»

— Чим пояснюється ваша позиція щодо кризи в Україні та невизнання анексії Криму. Чи поділяє цю думку багато кіпріотів?

— Ситуація з анексією Криму Росією віддзеркалює нашу власну ситуацію тут, на Кіпрі, де велика сусідня, експансіоністська держава анексувала частину автономної держави для того, щоб задовольнити свої власні прагнення до нових земель, під приводом підтримки прав меншин. Саме з цієї причини, мені здається, єдиним правильним рішенням в даному випадку є підтримка українського уряду. Будь-яка інша позиція була би надто лицемірною, і я вважаю свою місією інформувати інших членів парламенту і народ Кіпру про важливість критики дій проросійських сепаратистів в Україні. На жаль, оскільки тут у грі задіяно великі інтереси, то не так легко констатувати очевидне для народу Кіпру. Однак ми вважаємо, що з кожним днем усе більше людей стають на бік України під час цієї кризи.

— Як обрання президента в Україні позначиться на наших відносинах?

— Знову ж, я хотів би повторити свою позицію щодо підтримки нового демократично обраного Президента України. Ми знаємо, що Петро Порошенко є високоосвіченим та ліберальним політиком, і вважаємо, що його багаторічний досвід роботи в галузі бізнесу та уряді виявиться чудовим активом для України, і не тільки у відносинах з Кіпром, а й на глобальній арені. Віримо, що його проєвропейська позиція поверне Україну на правильний шлях — до майбутнього приєднання до сім’ї ЄС і, отже, привнесення в ЄС все те, що Україна може запропонувати щодо культури, економіки і різноманітності. Ми вважаємо, що більш ширший Євросоюз може стати вирішенням багатьох проблем, які стоять зараз перед нами, зокрема фінансової кризи, і що таких ситуацій можна уникнути в майбутньому через тіснішу співпрацю між окремими державами регіону.

 ПРО РОСІЙСЬКИЙ КРЕДИТ І ПОРАЗКУ КОМУНІСТІВ

— Відомо, що Росія деякий час тому дала великий кредит вашому урядові. Цей кредит впливає на політику уряду Кіпру?

— 2011 року комуністичний уряд тодішнього президента Хрістофіаса, намагаючись відкласти надання фінансової допомоги від Трійки (президент Європейської Ради, президент Єврокомісії та глава держави, яка на той момент головувала в ЄС. — Авт.), домовився з Росією щодо кредиту в €2,5 млрд. Цей кредит було, в основному, використано для підтримки Popular Bank до виборів. Це була свого роду тактика зволікань, завдяки якій тодішній президент сподівався забезпечити переобрання Комуністичної партії. На жаль, наслідком кредиту стало те, що Республіка Кіпр ще глибше загрузла в боргах. А порятунок Popular Bank виявився безнадійною справою, він у кінцевому підсумку зазнав краху. Тоді у Трійки стали просити фінансової допомоги, але у зв’язку з тим, що минув час, це призвело до підписання більш несприятливого меморандуму, ніж того, який міг би підписати Кіпр, якби погодився на допомогу раніше.

Із цієї причини більшість людей на Кіпрі зрозуміли, що кредит Росії взагалі не був корисним для республіки, що це була всього лише тактика, використана тодішнім урядом для своїх власних політичних міркувань. Умови кредиту були також дуже невигідними через процентну ставку, за якою Кіпр позичав ці кошти. Але, на щастя, її було переглянуто після появи Трійки, і в результаті на даний час вона є набагато прийнятнішою. Цей кредит не впливає на політику Кіпру, хоча Республіка досі має зобов’язання з його відшкодування, але сьогодні ця позика розглядається урядом і громадськістю як помилка попередньої адміністрації.

 «КІПР ГОТОВИЙ ПІДТРИМАТИ ЗАПРОВАДЖЕННЯ САНКЦІЙ ПРОТИ РОСІЇ...»

— За повідомленням західних ЗМІ, Кіпр був серед країн, які виступають проти застосування третього раунду санкцій проти Росії. Чи варто, на ваш погляд, застосувати проти Росії руйнівні санкції, подібні до тих, які було застосовано щодо Ірану?

— Кіпр не вірить, що вирішення української кризи може бути досягнуто за рахунок використання суворіших санкцій щодо Росії. Санкції можуть бути ефективними, коли вони накладаються на невеликі держави, які потребують міжнародного співробітництва, щоб вижити. Але їх не можна використовувати проти великих самостійних держав. Кіпр, пройшовши через насильницьку історію, засвоїв урок, що кращий спосіб знайти рішення будь-якої проблеми — це діалог. З цим нещодавно погодився пан Путін. Кіпр вітає і заохочує таку політику як перший крок на шляху вирішення кризи. Водночас Кіпр готовий підтримати введення санкцій проти Росії, якщо ситуація погіршуватиметься і якщо виявиться, що Росія не вживає заходів, які приведуть до врегулювання кризи.

— Зовсім недавно віце-президент Джозеф Байден, перебуваючи з візитом у вашій країні, заявив, що Кіпр може стати новим «глобальним центром» природного газу. Як позначиться на ролі вашої країни перетворення з офшорної зони на постачальника газу?

— Відкриття запасів природного газу, а також можливе відкриття запасів нафти у виключній економічній зоні багатьма розглядається як порятунок економічної життєздатності Кіпру. Це правда, що вся країна покладає великі надії на те, що ці відкриття приведуть до нової економічної моделі Кіпру. Ці надії поділяються багатьма країнами, зокрема і США, які розглядають відкриття енергетичних ресурсів як каталізатор вирішення Кіпрської проблеми, що приведе до подальшої стабільності в регіоні. Однак Кіпр не припинятиме залучення іноземних інвестицій завдяки сприятливому податковому режиму. По-друге, ця галузь була одним із стовпів економіки, починаючи з 1990-х років. Як результат, це привело до створення на Кіпрі висококваліфікованої сфери послуг із великим відсотком робочої сили, яку прямо або опосередковано задіяно в цій галузі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments