Щоб зробити розумний вибір, треба перш за все знати, без чого можна обійтися.
Іммануїл Кант, німецький мислитель, антрополог, письменник, педагог, родоначальник класичної філософії

Дональд-руйнівник

Його обіцянка «зробити Америку знову величною» — політичний обман
6 червня, 2016 - 19:34
ФОТО REUTERS

Дональд Трамп, імовірний кандидат від Республіканської партії для участі у президентських виборах США, що відбудуться у листопаді, однозначно не стандартний республіканець. Лідери партії та обрані посадові особи виступили проти нього під час попередніх виборів і багато хто все ще не готовий прийняти його. Зараз Трамп об’єднує деякі зі своїх політичних заяв з основними ідеями республіканців, але він також рішуче настроєний залишити свою особливу індивідуальність.

Ідеологічний мікс, що утворився в результаті, складається з трьох основних компонентів: жорстка ворожість проти іммігрантів, груба риторика проти торгівлі, і екстремальні антиурядові настрой. Якщо розглядати їх окремо, кожен з цих компонентів може бути руйнівним. А разом вони нанесуть серйозний удар економічному процвітанню США і світу, а також послаблять національну і міжнародну безпеку.

Безперечно, Трамп — найбільш ворожо налаштований проти іммігрантів кандидат у президенти США в наш час. Його перша ідея і головне гасло — «побудуймо стіну» вздовж південного кордону країни, яка стримуватиме потік іммігрантів із Мексики і Латинської Америки. Він також планує депортувати 11 млн людей і не впускати жодного мусульманина.

Це принципи поліцейської держави — перевірка особи, рейди в будинки людей і заохочення сусідів доносити одне на одного. Це також фундаментально протиамериканський підхід, що підриває все, чого досягла країна. США — це нація іммігрантів — найкраща у світі в плані інтеграції новоприбульців. Після одного покоління в цій країні вже ніхто не переймається тим, звідки сім’я приїхала.

Трамп і ті, хто веде його до влади, зруйнують всі ці досягнення. Зумовлений такою політикою підрив суспільства сам по собі спричинить не лише гальмування економічного розвитку, а й тривале падіння рівня ВВП і доходів.

Позиція виборчої кампанії Трампа проти торгівлі так само шокує, особливо ділові кола. Трамп щиро прагне конфронтувати з Китаєм та іншими країнами у потенційній торговій війні, повністю ігноруючи її вплив на США (де експорт становить близько 14% загальної економічної активності). Останні 70 років США допомагали розбудовувати світову систему, яка, незважаючи на її недоліки, таки уможливлює мирну торгівлю на великих відстанях. Обіцянка Трампа знищити правила — це рецепт ще однієї Великої депресії з масовим безробіттям і мільйонами людей, неспроможними сплачувати іпотеки, кредити на навчання та інші борги.

Трамп додав кілька тем із традиційної антиурядової програми республіканців, але з власними грандіозними викривленнями. Фінансову реформу буде повністю скасовано, незважаючи на наслідки. США повернеться до домовленостей, які 2008 року привели світову фінансову систему до межі повного колапсу — і призвели до втрати майже річного ВВП (понад 20 трлн доларів).

Більше того, запропоновані Трампом скорочення податків будуть дуже великими, таким чином збільшуючи дефіцит федерального бюджету, і значною мірою призведуть до національного боргу. Трамп спиратиметься на стандартну заяву республіканців, що скорочення податків «окупатимуть самі себе» чи спричинять швидкий ріст. Такі заяви повністю суперечать сучасному американському досвіду, включаючи за часи правління Джорджа В. Буша.

Такий підхід до економічної політики — класичний приклад популізму: обіцяти виборцям неможливе, особливо коли негативні наслідки таких обіцянок стануть очевидними лише в далекому майбутньому. Якщо Трампа оберуть президентом, на американців чекає такий самий економічний цикл, який неодноразово спостерігався в таких країнах, як Аргентина, за останні сто років. Зростатиме нерівність, коли великі багатства будуть зосереджені в руках небагатьох, а більшість отримуватиме невелику заробітну платню, після чого станеться травматичний злам — під час якого багаті й надалі житимуть добре, середній клас опуститься до межі бідності, а соціальна безпека виявиться зруйнованою вщент.

У нашій книжці «Білий дім горить» ми з Джеймсом Кваком наголошуємо на тому, що фінансова стійкість важлива не лише для економічного процвітання, а й для національної безпеки. 1814 року британцям вдалося спалити Білий дім (і більшість інших офіційних будівель у Вашингтоні), тому що американські політики майже повністю підірвали фінансову здатність центрального уряду. У США не було ефективного флоту, армія була слабкою, і недостатньою була здатність мобілізуватися перед лицем очевидної національної катастрофи.

Обіцянка Трампа «зробити Америку знову величною» — політичний обман. Популісти обіцятимуть що завгодно, включаючи непридатну до життя політику або таку, що призведе до певної катастрофи. А запропонована Трампом політика саме така: вона підірве безпеку Америки, послабить економіку і зруйнує фінансову систему.

Авторитарний популізм, який Трамп запроваджуватиме в життя, провокував демократії ще з кінця Римської республіки. Прихильники авторитарної влади завжди застосовували насильницькі методи проти своїх опонентів — фізично, в судах, а тепер ще й у «Твіттері» — щоб змусити їх замовкнути.

Опоненти Трампа не повинні бути залякуваними. Його обрання представляє собою тяжкі випробування для американської демократії з часів вторгнення Німеччини в Польщу 1939 року. Зняття його кандидатури необхідне для збереження безпеки Америки і світу.

Саймон ДЖОНСОН — колишній головний економіст МВФ, професор міжнародної бізнес-школи імені Альфреда Слоуна при Массачусетському технологічному інституті, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона, співзасновник провідного економічного блогу The Baseline Scenario. У співавторстві з Джеймсом Кваком написав книгу «Білий Дім горить: батьки-засновники, наш національний борг, і чому це має для вас значення».

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments