У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«Найнедипломатичніший дипломат»

Чого чекати Україні від нового радника президента США з питань національної безпеки Джона Болтона
27 березня, 2018 - 09:49
ФОТО РЕЙТЕР

Днями президент США Дональд Трамп у традиційному для себе стилі повідомив у Twitter про призначення Джона Болтона на посаду радника з питань національної безпеки, яку до цього обіймав генерал-лейтенант Герберт Макмастер.

Болтон працював у адміністраціях президентів Рейгана та Джорджа Буша-старшого, з серпня 2005 року по грудень 2006 року він був представником США при ООН за президентства Джорджа Буша-молодшого.

Під час перерви в політичній роботі Болтон працював із низкою неоконсервативних аналітичних центрів та був коментатором медіа-групи Fox News, а також написав мемуари під назвою «Капітуляція — це не вибір». У цій книжці він розповідає про роботу на посаді посла США в ООН та зокрема зауважує неадекватне функціонування ООН, що перешкоджає ефективності цієї структури в міжнародній дипломатії, а також її упередженість щодо Ізраїлю та США. Торкаючись внутрішньої політики він критикує бюрократичну інерцію в Держдепартаменті, яка може підривати політику президента.

«ПОГАНА НОВИНА ДЛЯ ВОРОГІВ АМЕРИКИ»

Демократи й дехто з республіканців відреагували на призначення Болтона з занепокоєнням. «Позиції Болтона щодо Ірану та Північної Кореї — вкрай агресивні в найкращому разі й зовсім небезпечні в найгіршому», — заявив Кристофер Кунс.

З другого боку, призначення Болтона викликало схвальні відгуки конгресменів, яких зараховують до кола «яструбів». «Джон Болтон — радник із питань нацбезпеки. Це хороша новина для союзників Америки й погана новина для її ворогів», — сказав сенатор Ліндсі.

ПОГЛЯДИ БОЛТОНА

Північна Корея: Новий радник із питань національної безпеки вже давно є прихильником військової відповіді на провокації Пхеньяна. Під час виступу в Сеулі 2003 року напередодні переговорів шести країн про ядерну програму Північної Кореї, Болтон назвав тодішнього лідера Кім Чен Іра «тиранічним диктатором»

Росія: Болтон є давнім критиком Кремля. Нещодавно він заперечив звинувачення в тому, що Трамп вступив у змову з Росією під час президентської кампанії, хоча він і вважає, що Москва втручалася у вибори в США. Коли російський президент Володимир Путін оголосив про своє рішення створити нову ядерну зброю, Болтон написав у Twitter, що «необхідна стратегічна реакція на нові ядерні ракети Росії, щоб показати нашим союзникам у Європі, що ми не дозволимо Росії тиснути на США або їхніх союзників».

Україна: Болтон не приховує скепсису щодо ідеї миротворчої місії ООН в Україні. Він вважає це помилкою української сторони. За його словами, це означатиме посилення втручання Росії у внутрішні справи України, адже Росія — це постійний член Радбезу ООН (який ухвалюватиме рішення про миротворців). «Головне питання сьогодні, — наголосив він, — як не перетворити Донбас на заморожений конфлікт».

Іранська ядерна угода: Ворожнеча Болтона до угоди добре відома. Він навіть виступав за примусову зміну режиму в Тегерані. А після того як його соратника в боротьбі з Іраном Майк Помпео нещодавно призначили державним секретарем США, майбутнє важливої дипломатичної угоди викликає сумніви.

Болтон також відомий своєю підтримкою збереження в’язниці в Гуантанамо, переїзду посольства США в Ізраїлі до Єрусалима та підтримкою Тайваню з метою збільшення тиску на Пекін.

Однак останнім часом Болтон намагається знизити гостроту своєї риторики. «Чесно кажучи, те, що я говорив як приватна особа, залишилось у минулому», — заявив він в інтерв’ю Fox News.

«День» звернувся до американських та українських експертів із проханням прокоментувати звільнення Макмастера та призначення на посаду радника з питань національної безпеки Джона Болтона й розповісти чого очікувати Україні від такої зміни в команді Трампа.  

«БОЛТОН Є ДОСИТЬ ЖОРСТКИМ ЩОДО РОСІЇ Й ДОБРЕ ПОІНФОРМОВАНИМ ЩОДО УКРАЇНИ»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричіу в Атлантичній Раді США, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

— Існує кілька причин звільнення Макмастера, чутки про що ширились місяцями. Одна з яких полягає в тому, щоб Трамп і Макмастер ніколи не лагодили особисто. Натомість виглядає, що Трампу вдається це робити з Болтоном. Друге, Трамп полюбляє сум’яття й зміни. Третє, часом Макмастер, як і Тіллерсон, і Келлі, виступав публічно й за це його потім критикував Трамп. Виглядає так, що персональні речі, подібні до згаданих, більше ніж політичні відмінності пояснюють звільнення.

Болтон виступає за більш «яструбину політику» щодо Ірану та Північної Кореї ніж Макмастер. Теж саме стосується Помпео. Не зрозуміло, чи це призведе до більш «яструбиної політики» з боку Адміністрації. Маттіс і Данфорд, наприклад, вважають, що ми не можемо відмовитися від Іранської угоди. Тому потрібно стежити за цими речами. Обоє Макмастер і Тіллерсон розуміли необхідність сильно протистояти російській агресії та провокаціям. Тому я не очікую значних змін у нової команди.

Болтон є досить жорстким щодо Росії та добре поінформованим щодо України. Останні два роки він відвідував конференцію Ялтинська європейська стратегію й визнає важливість покладення краю агресії Москви на Донбасі.

«ВІН ІЗ САМОГО ПОЧАТКУ БУВ ПРИХИЛЬНИКОМ ДАТИ УКРАЇНІ ЛЕТАЛЬНУ ЗБРОЮ»

Пітер ЗАЛМАЄВ, директор «Євразійської демократичної ініціативи»:

— Макмастер не відповідав інстинктам Трампа, його імпульсивності, його непередбачуваності. Своєю акуратністю та обережністю генерал Макмастер був більш типовим для всього істеблішменту. Він не погоджувався з президентом у підходах до Ірану та Північної Кореї. І Трампу, звичайно, не подобалося, що Макмастер йому суперечив у цих питаннях і відмовлявся грати в політику на користь президента. Так само належного завзяття не показав на своїй посаді й Тіллерсон.

Новопризначені Майк Помпео — на посаду держсекретаря, і Болтон є лояльними до Трампа і, думаю, вони будуть більш лояльними й у політичному сенсі.

На Мюнхенській конференції в мене була можливість поспілкуватись із Джоном Болтоном. Мене насторожили його висловлювання щодо долі спеціального прокурора з розслідування підозр у змові членів передвиборчого штабу Дональда Трампа з російськими спецслужбами. На моє запитання чи має Роберт Мюллер бути захищеним від одностороннього імпульсивного рішення Трампа його звільнити, Болтон відповів, що це має вирішувати народ. Це була класична популістська відповідь, щоби задовольнити свого потенційного роботодавця.

Що стосується очікувань України від нового радника президента США з питань національної безпеки. З одного боку — це відомий «яструб», і зокрема щодо Росії. Болтон із самого початку був прихильником надати Україні летальну зброю. Він «яструб» щодо Ірану та Північної Кореї.

Тобто ми можемо очікувати розірвання ядерної угоди між Іраном та США.

Болтона характеризують, і я це чув неодноразово, як самого недипломатичного дипломата. Я дещо занепокоєний цим призначенням. Ми бачимо, як разом із Помпео, який обійме посаду держсекретаря, Болтон замикає на себе ультраконсервативно-політизоване коло довкола Трампа.

Раніше вважалось, що Макмастер, Тіллерсон і Маттіс являють собою людей, які покликані стримувати та згладжувати імпульси Трампа, але тепер перших двох вибили і залишився Маттіс і питання, скільки часу протримається він.

До речі, сьогодні як 15 років тому, коли США почали війну в Іраку, в адміністрації Трампа збирається схожа войовнича команда. І тоді Болтон був одним із найзапекліших прихильників завдання удару по Саддаму. Тож його інстинкти дуже різкі та дуже войовничі для вирішення проблеми.

На противагу попереднику Болтон підтримуватиме та всіляко заохочувати войовничі інстинкти Трампа, отже, ситуація, що склалася в Білому домі, лише погіршуватиметься.  

Цілком можливо Болтон приєднається до кампанії з делегітимізації і дискредитації розслідування Мюллера, що дедалі розгоряється. Оскільки в цьому братиме участь і Помпео, то не варто очікувати чогось хорошого.

«ПОЗИЦІЯ ЩОДО УКРАЇНИ СТАНЕ БІЛЬШ ВІДКРИТОЮ У БІК ПІДТРИМКИ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст і професор Київського університету імені Бориса Грінченка:

— Щонайперше зміниться, а також має стати стабільнішою, складова в команді президента Трампа. Зокрема йдеться про посилення елементу зовнішньополітичної експертизи, на відміну від воєнно-стратегічної. Окрім того, в Болтона з’являється додаткова доріжка до Держдепу з його старими зв’язками й, можливо, більше врахування (краще сказати — підказки) думок їхніх політичних експертів на столі президента. Позиція щодо України, можливо, стане більш відкритою в бік підтримки, за умов нашої розумної професійної роботи з адміністрацією та з усім (важливо!) Конгресом.

«ЛЮДИНА, ЯКА МОЖЕ ГОВОРИТИ ВІДКРИТО І ПЕРЕКОНЛИВО ПРЕЗИДЕНТУ ПРО ГЛОБАЛЬНУ РОСІЙСЬКУ ЗАГРОЗУ»

Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, старший співробітник Атлантичної ради США, керуючий партнер Myrmidon Group LLC:

— Джон Болтон — зовнішньополітичний яструб, він жорсткий щодо Росії, і виступає проти пом’якшення відносин із Росією. Адже Болтона, який був близьким до Джорджа Буша, можна назвати неоконсерватором. Він тривалий час був колегою Жанни Кіркпатрик у мозковому центрі — Американському інституті підприємництва. Більшість коментарів зосереджуються на тому, що між Трампом і Макмастером ніколи було комфортних відносин.

Радник з питань національної безпеки — це людина, яка має найбільшу можливість інформувати президента про ключові питання та допомогти сформувати його мислення. Отже, хороші особисті стосунки є важливою складовою такої злагодженості. Ще тиждень тому Болтон стверджував, що Росія, як Китай, Сирія та Північна Корея, «це режими, які укладають домовленості, а потім діють обманом щодо них». Болтон заявляв про тонкий «обман» і в минулому стверджував, що політика Заходу «викликала в нього біль». Українські лідери не повинні це розглядати як послаблення його рішучості щодо Росії, а як прихід людини, яка може говорити відкрито і переконливо президенту про глобальну російську загрозу.

2014 року він закликав прискорити процес інтеграції України в НАТО, відродивши підхід адміністрації Буша.

Микола СІРУК
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments