Війна - не продовження політики, а поразка політики.
Ганс фон Зект, німецький державний і політичний діяч

«Російські протести». Особливості

У Москві й Санкт-Петербурзі затримано сотні демонстрантів, які взяли участь в антикорупційних мітингах
12 червня, 2017 - 18:39
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

12 червня святкування Дня Росії було позначене масовими затриманнями демонстрантів у Москві, Санкт-Петербурзі й інших містах РФ. На заклик засновника Фонду боротьби з корупцією (ФБК) Олексія Навального люди вийшли без погодження на Тверську, де проходить історичний фестиваль, і на Марсове поле. Самого Навального затримали ще в під’їзді. На нього складуть протоколи за ч.8 ст.20.2 (повторне порушення правил організації мітингів) і 19.3 (непокора законному розпорядженню співробітника поліції). Політику загрожує до 15 діб арешту, штраф до 20 тис. рублів або обов’язкові роботи до  40 годин. Мітинги проти корупції проходять по всій країні. Навіть там, де вони погоджені, учасників затримують, б’ють, залякують, повідомляє graniru.org. Згідно з інформацією цього ресурсу, до Дня Росії в центрі столиці встановили конструкції, що нагадують про різні події російської історії. Мішки з піском відсилають до оборони Москви в німецько-радянську війну. За даними ОВД-Инфо, в  Москві затримано 121 людину, в Петербурзі — близько 150 осіб. У Владивостоку затримано 22 учасники акції протесту.

Про ситуацію в коментарі «Дню» розповідає незалежний московський журналіст Семен НОВОПРУДСЬКИЙ:

— Нічого дивного в таких затриманнях немає. Адже з двох сторін тривала підготовка до такого розвитку подій. Ситуація змінилася, тому що, з одного боку, російська влада, погодивши для протестів проспект Сахарова, водночас відмовилася монтовувати там сцену і ставила усілякі перешкоди. З другого боку, мені здається, ні у кого не було ілюзій щодо дій опозиції.

МОСКВА, 12 ЧЕРВНЯ 2017 р. / ФОТО РЕЙТЕР

Головна проблема — в іншому. Насправді наразі незрозуміло, до якої міри частина цього протестного руху пов’язана з владою. Багато хто думає, що в Росії є якась опозиція, але вони не розуміють, чи є її лідером Навальний, чи він усе-таки людина системи? Якраз це до кінця незрозуміло. Те, що його затримали, це були попередження. І в цьому не сумнівалися ні представники опозиції, ні представники влади.

Щодо зведення в центрі столиці конструкцій, які нагадують про різні події російської історії, щоб завадити протестам. Російська влада багато років діє подібним чином. Перший раз це почало відбуватися в Москві на площі Маяковського ще десять років тому: терміново почали займатися будівельними роботами, реконструкцією площі або ще чимось подібним.

 — Чим тоді слід було б у даній ситуації займатися опозиції в Росії, щоб привернути на свій бік суспільство?

— Узагалі складно поки що говорити про якусь системну роботу політичної опозиції. Політична система в Росії так влаштована, що в ній немає жодної чіткої партії, включаючи навіть ті політичні сили, які перебувають у парламенті. Ці партії фактично можуть бути усунені за вказівкою з адміністрації президента РФ, і вони значною мірою — фейкові. Єдине, що можна робити опозиції в цій ситуації, це намагатися реалізовувати медійні проекти і займатися просвітництвом, у деяких випадках навіть проектами місцевого самоврядування. Зараз важко уявити собі якісь мітинги у Москві, які до чогось приведуть. Але якщо радикально погіршуватиметься економічна ситуація, якщо будуть якісь протести в регіонах, то ситуація може змінитися. Дуже модно було говорити в російській опозиції після виборів 2011 року: треба вести партійну роботу в масах — і це дасть результат. Як показує практика, це абсолютно не приносить жодного результату, тому що всі росіяни слабо сприймають партії. Вони найчастіше голосують за якихось конкретних персон, хтось — під тиском адміністративного ресурсу, хтось сам так хоче, але частіше в регіонах під впливом адміністративного ресурсу голосують за відомих регіональних людей.

Як у все це вписується Навальний із його протестними маршами?

— Його роль абсолютно незрозуміла, тому що немає ніякої впевненості в тому, що російська влада однорідна. Навпаки, є відчуття, що там абсолютно різні люди, які грають свою політичну гру. І взагалі російська політика, як і раніше, залишається дуже герметичною і слабо зрозумілою. Принаймні для обивателів точно. І все, що відбувається довкола Навального, теж невідомо. Лакмусовим папірцем буде допуск або недопуск його до президентських виборів. За чинним російським законодавством, із непогашеною судимістю він не має права балотуватися. Якщо це не зміниться, тоді це свідчитиме на користь того, що принаймні він або не людина системи, або та вся система, яка проти нього, перемогла і не допустила його до виборів. Та якщо його допустять до виборів, це означатиме: цілком можливо, у нього є якісь конкретні політичні заступники «нагорі» або вони намагаються ним скористатися як інструментом. Це теж цілком можливо.

Якщо подивитись на будь-які опитування, то в РФ День Росії поки що не сприймається більшістю населення інакше, ніж просто вихідний день. Він не став тим, чим, скажімо, як і раніше, є в пантеоні російських свят День Перемоги і Новий рік.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments