Демократія - це коли два вовки і ягня голосують щодо обіднього меню. Свобода - це коли добре озброєнне ягня оспорює результат такого голосування
Бенджамін Франклін, один із засновників США, політичний діяч, дипломат, вчений, письменник, журналіст, видавець, масон

110 сортів на шести гектарах

Під Вінницею зацвіло найбільше в Україні трояндове поле
26 липня, 2018 - 13:33

Червоні, рожеві, жовті, білі і навіть бузкові — справжній трояндовий рай розкинувся за селом Некрасово, Вінницького району. На шести гектарах землі вирощують мільйон саджанців, які займають левову частку ринку в Україні і користуються неабияким попитом у Європі. За вінницькі троянди голландці готові платити більше, ніж за свої, бо вирощені вони на родючому ґрунті і за новітніми технологіями. Щоб отримати якісний посадковий матеріал, треба провести ювелірну роботу: прищепити вічко декоративної троянди на шипшину, тоді вона стане набагато стійкішою, витривалішою і довго радуватиме своїх власників буйним цвітінням.

«Щодня на полі працює до півсотні робітників. Роботи вистачає на всіх, бо виробництво саджанців троянд — складний процес. Спершу ми завозимо підщепу — це сіянці шипшини, вирощуємо їх. Потім кожен працівник у день мусить провести по дві тисячі «хірургічних» операцій. Що це означає? Треба нащепити культурну троянду на саджанець шипшини, бо вона має надійну кореневу систему і знайде вологу там, де жодна квітка не дістане, — пояснює комерційний директор підприємства Сергій БЕЗКОСТИЙ. — Дівчата працюють у парі. Одна спеціальним ножиком робить надріз на підщепі і вставляє в нього вічко, зрізане з саджанця культурної троянди, друга — обмотує «рану», щоб рослина одужала. За два тижні плівка знімається і стає помітно, чи прижилося вічко чи ні. А на наступний рік це вже буде культурний вид троянди».

Квітку вирощують у дворічному циклі, використовуючи 6 гектарів для підщепи, тобто сіянців шипшини, і 6 гектарів безпосередньо під троянди. У рік реалізують до півмільйона саджанців, поставляючи їх у великі маркети України, оскільки компанія займається тільки оптовою торгівлею. А віднедавна саджанці з Некрасово почали реалізувати ще й за кордон — до Голландії, Польщі, Болгарії та Сербії.

За трояндовим «килимом» щодня доглядає головний агроном Віктор Дробот. Він ставиться до квітів з особливим трепетом і смаком — під час висадки гармонійно поєднує кольорові смуги. Особливо любить компонувати жовті за кольором сорти із наближеними до голубого. Каже, що квіти мають «пам’ятати», що вони народжені в Україні.

«Найбільше маємо відтінків червоного — від насиченого бордового до ніжного рожевого. Сьогодні пік цвітіння минає, наступний «спалах» очікують наприкінці літа, але троянди прекрасні від початку літа і до пізньої осені, особливо якщо подивитися на них зверху, то це суцільне трояндове море, — переконує Віктор. — Троянда примхлива квітка і потребує багато уваги, особливо якісного вологого ґрунту. Ми маємо 4 поля (два задіяні, а два відпочивають). Але в ідеалі повинно бути 6, тоді троянда буде повертатися за кожні 5 років на місце свого «проживання», а земля встигне оздоровитися і насититися поживними речовинами».

Сергій Бескостий додає, що у світі нараховується приблизно шість тисяч сортів троянд. Європейці культивують понад півтисячі, більш ніж сотню з них вирощують під Вінницею. Оновлення сортів відбувається відповідно до запитів, а вони у людей різних країн різні. Українці, наприклад, віддають перевагу трояндам, які формують один великий бутон, — щоб зрізати і поставити у вазу. Літні жителі західних держав цінують розпуклі форми троянд, які мають відкриту серединку, а молоді довподоби суцвіття, щоб можна було подарувати з десяток квітів, але на одному стеблі.

На вінницькому трояндовому полі представлені і перші, і другі, і треті, причому у різних кольорах. Достатньо прийти, вдихнути аромат тієї чи іншої троянди, і все — ти у полоні. Найбільш стійкий, ніби парфуми, аромат у квітів сорту Віолет парфум. Ніжніший у Анжеліки, терпкіший у Шопена, а є ще з добра сотня інших, до яких так і тягнешся рукою чи... носом. Та туристів на територію підприємства не пускають. Помічаючи моє розчарування від такої новини, дівчата, які працюють на полі, радять створювати трояндовий рай у себе вдома: «саджанці добротні — усі приймаються». Кажу, що живу в квартирі. Але це також не біда, бо для таких, як я, вирощують спеціальні мініатюрні сорти, — як вазони.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото автора
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments