Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

«Майстер і Маргарита»: спроби екранізації

22 грудня, 2005 - 00:00

Зараз «Iнтер» демонструє 10 серійний фільм «Майстер іМаргарита» режисера Володимира Бортка. Поки рано робити висновки, але, безумовно, це неабияка подія. Адже твір «Майстер і Маргарита» оточений безліччю забобонів і загадок. Деякі вірять, що роман був проклятий з того моменту, як Булгаков завершив роботу над ним у 1940 році, незадовго до смерті. Однак роман все одно притягував. Його багато разів намагалися екранізувати. Перша спроба була зроблена польським режисером Анджеєм Вайдою: у 1971 році він зняв фільм «Пілат та інші». У 1972 році на екрани вийшов італо-югославський фільм «Майстер і Маргарита» режисера Олександра Петровича. У 1988 му знову ж полякМачек Войтишко зняв за романом семисерійний фільм для ТБ. 1987 рік — естафету підхопив Елем Клімов, і в його проекті хотів брати участь Голівуд. Однак ці плани завжди відкладалися у довгий ящик через фінансові або юридичні причини, повідомляє rian.ru.

Володимир Наумов, який також працював над ідеєю екранізації роману, стверджував, що до нього уві сні з’явився дух удови Булгакова, який сказав: «Ніхто не зніме цю картину». Російський режисер Юрій Кара у 1994 році закінчив зйомки кіноверсії роману, однак потім він посварився зі своїми продюсерами, а єдину копію фільму вкрали з його сейфу. Його так і не було показано громадськості.

Володимир Бортко, режисер нової телевізійної версії, вперше почав знімати фільм у 2000 році, однак був змушений відмовитися від проекту після того, як нащадки Булгакова продали права якійсь особі у США. Зйомки поновилися минулого року, після того як телевізійний канал «Росія» викупив права назад. Однак його постійно переслідували проблеми з акторами і технічні труднощі, навіть незважаючи на те, що був запрошений священик для освячення студії. Відомі актори, які обіцяли взяти участь у фільмі — відмовлялися від зйомок. Одна із зірок, Олег Янковський, як говорять, відмовився від ролі Воланда зі словами: «Актори не повинні грати диявола або Господа Бога».

Володимир Бортко — кінорежисер, народний артист України, народний артист Росії. Закінчив Київський державний інститут імені Карпенка-Карого. Найвідоміші його картини: «Бандитський Петербург», «Собаче серце», «Афганський злам», «Збрехавши одного разу», «Блондинка за рогом»...

Його серіал «Iдіот» за мотивами роману Достоєвського приніс дуже високі рейтинги і спростував аксіому, що класика не запитана сучасною аудиторією. Уперше в історії серіальної практики СНД було використано найскладніші трюкові зйомки (на балу у Воланда і під час польоту Маргарити на мітлі), а також дорога комп’ютерна графіка. На сьогодні «Майстер і Маргарита» — найдорожчий проект російського ТБ.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ