Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

На аукціоні в Харкові продали шуми Всесвіту

22 грудня, 2005 - 00:00

У Харкові пройшов другий етап добродійних аукціонів «Ренесанс» на користь будівництва нового книгосховища для Харківського національного технічного університету «ХПI». За словами ректора ХПI Леоніда Товажнянського, на шести поверхах будівлі розмістять два мільйони томів, які зберігатимуть за європейськими нормами, що передбачає сучасні системи пожежогасіння та конденсування повітря, підтримки температури, вологості, освітленості. На користь нового книгосховища бібліотека інституту, відриваючи від серця, виставила на продаж свої раритетні видання. Серед унікальних книжок, зокрема «Арифметика», за якою навчався Михайло Ломоносов, робота знаменитого фізика Майкла Фарадея з автографом автора.

Якщо на першому аукціоні, проведеному рівно місяць тому на користь реконструкції Харківської обласної філармонії, було зібрано майже вісім мільйонів гривень, то без президентських лотів вдалося зібрати тільки два мільйони гривень. Серед виставлених на аукціон понад 20 лотів були не просто цікаві, а й унікальні та цінні експонати. Тим, хто прийшов на аукціон, запропонували придбати князівську печатку часів Катерини II (XVIII століття), сапфір, вирощений в Iнституті монокристалів, альбом Харківського технологічного інституту 1910 року, а також картини, рідкісні книжки, антикварні статуетки й інші предмети. Найбільші ставки робили на оригінальні лоти: блок управління ракетою СС- 18 «Сатана», що побував у космосі, камінь, доставлений із вершини Евересту харківським альпіністом Сергієм Бершовим і касета бортового реєстратора, що літала в космос, із записами радіошумів Всесвіту. Найбільше обговорення у ЗМI спричинила поява на торгах блоку управління ракетою, який, до речі вже абсолютно безпечний, але ще вселяє повагу грізним іменем. Основна цінність лота в тому, що він неодноразово побував у космосі, а в самій установці майже два кілограми срібла.

Перед самим початком другого добродійного аукціону «Ренесанс» з’явився ще один лот. Його надали вихованці Кочетоцької школи-інтернату Чугуївського району. Губернатор Харківської області, також колишній випускник ХПI, залюбки позував із симпатичним саморобним плюшевим зайцем, якого особисто привіз з інтернату, й пообіцяв, що виручені за нього гроші перейдуть не у фонд бібліотеки, а сиротам. Заєць «пішов» із молотка за 36 тисяч гривень. Крім інших лотів, на торги виставили предмети від знаменитих випускників ХПI — від письменника Аркадія Iніна та режисера Валерія Фокіна. Правила аукціону залишилися колишніми: тобто гроші як переможця, так і того, хто програв парі, за будь-який лот залишилися у фонді аукціону.

Марина ГОЛIНА, Харків
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ