Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

На замовлення королівського двору

У Львові демонструють тостовий келих з орлом XVIII століття
8 серпня, 2018 - 17:10
ФОТО АНДРІЯ КУБ’ЯКА

Справжньою окрасою постійної експозиції Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України є великий келих з накривкою, що походить зі Саксонії — виготовлений у Дрездені 1730 — 1731 року на замовлення королівського двору. Про це «Дню» розповів завідувач експозиційного сектору МЕХП Андрій Колотай.

Декор келиха виконаний рельєфним шліфуванням. На чаші — портрет польського короля Августа ІІ (1670 — 1733). Навколо розташовані клейноди з прапорами, на яких зображені герби Речі Посполитої та Саксонії.

«Цю неймовірно складну техніку оздоблення витонченим рельєфним шліфуванням використовували лише кілька майстрів у Дрездені, які також займалися шліфуванням коштовного каміння», — говорить Андрій Колотай. І додає, що такі, з портретами королів, келихи називали тостовими і використовували для пишних урочистостей та святкувань.

ФОТО АНДРІЯ КУБ’ЯКА

Цей витончений скляний виріб заввишки сорок сантиметрів коштував дуже дорого як на ті часи — аж 130 талерів, що у кілька разів перевищувало вартість дорогих гравійованих келихів, які зазвичай оцінювали у 24 талери.

«Келих з накривкою, на жаль, має втрати, — говорить Андрій Колотай. — Пошкоджений орел. Птах, ймовірно, мав корону (символ монархії). Також не вціліли розправлені крила орла». Музейник додає, що пошкоджена й ніжка келиха, але це не впливає на його унікальність та атракційність: «Ця перлина скляного витвору походить з колекції Міського промислового музею, заснованого 1874 року, і приваблює відвідувачів неймовірною красою та витонченістю».

Тостовий келих з орлом XVIII століття — не єдина перлина постійної експозиції Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України. Нещодавно «День» розповідав про кубок, виготовлений на початку 1763 року, що належав королю польському і великому князю литовському, Августу ІІІ, з 1733 року — курфюрсту саксонському Фридриху Августу ІІ (7.10.1696 — 5.10.1763) — див. публікацію «Знаковий келих» №104 від 14 червня 2018 року.

То ходіть до музеїв — дізнавайтеся і розвивайтеся. І читайте газету «День»: нам є чим  здивувати.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments