Натхненні текстилем
У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького в межах етномистецького проєкту «Екологічний ракурс» тривають виставки «Тканини і вбрання» Моніки Ізабели Костшевої та «Межі сприйняття» Олександри Верешки
Куратор показів – митець у сфері художнього текстилю, педагог, професор кафедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв, етнограф, член Національної спілки художників України Зеновія Шульга.
«День» неодноразово, упродовж багатьох років, інформував про те, що Міжнародний етномистецький проєкт «Екологічний ракурс» започаткований Львівською національною академією мистецтв, Національним музеєм у Львові імені Андрея Шептицького 24 роки тому – 1996-го акцією «Відродимо глинянський килим». Відтоді набув статусу щорічного й організовує упродовж року різні мистецькі заходи. Загальну назву, «Екологічний ракурс», захід отримав 1998 року – після проведення у Львові Міжнародного симпозіуму художнього текстилю під такою ж назвою, участь у якому взяли фахівці з України, Білорусі, Польщі, Росії, Молдови, Угорщини, Англії, США, Канади, Німеччини, Нідерландів, Еквадору, Румунії та Японії. Концепція проєкту викликає велике зацікавлення фахівців, що дає можливість проводити міжнародні літні пленери художнього текстилю, наукові конференції, міжнародні виставки, видання спеціальної наукової та популярної літератури.
Щодо, власне, показів «Тканини і вбрання» та «Межі сприйняття», то вони триватимуть у Національному музеї (проспект Свободи, 20) ще кілька днів, до 11 жовтня. Отож всі охочі за бажання встигнуть з ними ознайомитися. А про авторок робіт організатори виставки розповідають таке:
«Моніка Ізабела Костшева – художниця і проектантка вбрання, співпрацює з мовниками, які прагнуть оригінальних рішень при створенні одягу з урахуванням їх власного естетичного смаку. З 2017 року Моніка Ізабела Костшева ініціювала творчу співпрацю з професоркою Львівської національної академії мистецтв Зеновією Шульгою та гроном українських художників у межах Міжнародного етномистецького проєкту «Екологічний ракурс». Представлена у Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького авторська колекція Моніки Ізабели Костшевої «Тканина і вбрання» натхненна світовими подіями та унікальними роботами, зробленими під час творчих зустрічей в Україні та Республіці Молдова.
Олександра Верешка – художниця, педагогиня, випускниця відділу художнього текстилю і моделювання костюма Академії образотворчого мистецтва ім. Владислава Стшемінського в Лодзі 1999 року. З 2010 року працює старшим викладачем Університету Лодзька Політехніка, де проводить заняття з проєктування одягу на відділі дизайну в Інституті архітектури текстилю. Як проєктантка сучасного одягу постійно співпрацює з підприємствами легкої промисловості. «Межі сприйняття» – це проєкт, під час реалізації якого мисткиня використала художні властивості друку на тканині, лінзоподібного друку і вбрання. Апелюючи до чуттєвого процесу інтерпретації пластичних явищ, мисткиня намагається звернути увагу на відмінності у способі сприйняття та оцінки форми як оптичної, так і фізичної, а найбільше – реакції емоційної».
Як зазначив на відкритті експозицій проекту «Тканини і вбрання» проректор ЛНАМ, історик мистецтва професор Роман Яців, йдеться про подію, яка стимулює як гостре бажання комунікації, обміну досвідом, так і необхідність глибших осмислень окреслених тем та власного творчого руху. «І це дуже добре не тільки для художників-початківців, а й для іменитих, бо не дає часу на тупцювання на місці», – наголосив професор Яців.
За словами організаторів проєкту, ювілейний, 25-й, «Екологічний ракурс» запланований на серпень і буде присвячений авторським килимам.
Рубрика
Тайм-аут