В літературі, як і в усьому іншому, талант означає відповідальність
Шарль де Голль, французький державний діяч, генерал, перший президент П'ятої республіки в 1958-1969 р.р.

«Розстріляне Відродження новітніх часів»

15,16 та 17 грудня у Львові відбудеться гранд-прем’єра «Коли цвіте папороть» Є. Станковича
12 грудня, 2017 - 10:04
СЦЕНА З ВИСТАВИ «КОЛИ ЦВІТЕ ПАПОРОТЬ» / ФОТО ОЛЕНИ ХРАМОВОЇ

Мистецька подія у Львівському театрі опери і балету ім. С. Крушельницької є творчим проектом всеукраїнського масштабу! Йдеться про постановку фольк-опери-балету «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича — твору, унікального за жанром і з драматичною сценічною історією. Нагадаємо, оперу було написано композитором на замовлення французької концертної фірми «Алітепа» для всесвітньої виставки в Парижі. Прем’єру в Україні було заплановано на 1978 р. у палаці «Україна», було навіть запрошено французьких представників. Однак під час генеральної репетиції надійшов дзвінок із Москви від секретаря ЦК КПРС Михайла Суслова щодо заборони вистави. Декорації та костюми до постановки — знищені, а постановники жили з тавром «націоналісти»....

Протягом 20 років Незалежності опера не виконувалася в повному обсязі. Лише окремі хорові номери було представлено хором «Київ» та народним хором ім. Г.Верьовки. І лише 8 квітня 2011 року (за 33 роки після написання фольк-опери!) відбулася прем’єра, але в концертному виконанні на сцені Київської фелармонії у виконанні музикантів Національного симфонічного оркестру України та Народного хору ім. Верьовки під орудою В.Сіренка. Подія відбулася в рамках фестивалю «Прем’єри сезону».

Нині у Львові відбудеться відродження твору Є. Станковича. Точніше, друге народження, оскільки фольк-опера зазнала змін.

— Багато років я мріяв про «Цвіт папороті», — зізнається режисер-постановник Василь ВОВКУН. — Заявивши у своїй програмі «Український прорив» про постановку десяти українських творів, я думав насамперед про фольк-оперу Є. Станковича. Звичайно, я хотів бачити її на сцені по-новому, адже змінилися часи, з’явився у мене новий режисерський задум. Я звернувся до композитора з пропозицією дещо «перекроїти» партитуру. Євген Федорович погодився, почувши мої аргументи. Отже, з’явилася увертюра, твір став 2-частинним. Я радий, що прем’єра відбудеться саме у Львові. Хочу зробити її феєричною, з найновішим технічним обладнанням, у модерній формі, з актуалізованими історичними подіями, зокрема з Майданом і Революцією Гідності. У першій частині покажемо єднання людини з природою у прадавні часи, в другій представимо героїку. Ця вистава об’єднає різні покоління. На прем’єрних показах співатиме легендарна Ніна Матвієнко, буде присутній автор — Євген Станкович, оригінальну сценографію здійснив заний художник Тадей Риндзак, який працював із першим сценографом твору Євгеном Лисиком. Ця опера — «розстріляне Відродження новітніх часів». Наша творча команда поставилася до неї з великою відданістю й любов’ю..

Над виставою також працюють митці з Києва (диригент— Володимир Сіренко; художник костюмів — Ганна Іпатьєва, балетмейстер — Артем Шошин, художник світла — Дмитро Ципердюк) і Львова (хормейстер — Василь Коваль, співпостановник хореографії — Сергій Наєнко).

Надія ТРУШ, Львів
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments