Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

«Щасливі» футболки від Оленки Наїдко

Чому молода художниця із Луцька захотіла вивести мистецтво за рамки картин та уявлень
22 травня, 2019 - 17:31

Торік у серпні художниця Оленка НАЇДКО представила в Луцьку свою першу виставку. Назва її — «Гармонія в часі й просторі», і вона виявилася цікавою не лише темами робіт, їхнім філософським змістом, а й технікою виконання. Це офортна графіка, не дуже популярна серед волинських митців, але цікава глядачам. Опісля майстриня брала участь в інших виставках, подорожі Європою як вільний художник (навчалася у Львівській академії мистецтв на кафедрі художнього скла і в Українській академії друкарства на кафедрі станкової графіки, бо остання переважила всі інші творчі захоплення). Відвідувала музеї, виставки, майстер-класи, брала участь у виставках, її роботи вже купують.

А повернувшись до рідного міста, представила землякам свою «Оранжерею». Ось як про неї розказує сама Оленка:

— Ідея створити «Оранжерею» виникла спонтанно. Були свята, і я вибирала подарунок для дорогої мені людини. Довго шукала щось оригінальне та влучне. Хотілося, щоб це була не просто річ, а маленький талісман. Тоді мені й спало на думку створити зображення, яке можна перенести на одяг, а як доповнення зробила ще кілька листівочок та стікерів. Коли всі ідеї реалізувалися, мені дуже сподобався вигляд речей. І я зрозуміла, що ці ідеї можна розвивати далі, не обмежуючи себе лише папером.

Першою роботою, яка вийшла з паперу на футболку, був динозавр, що тримав у лапах повітряну кульку, а внизу напис: «Обережно! Мій тиранозаврик завжди зі мною». Напис було взято із життєвих діалогів. Футболка виявилася щирим подарунком, процес виготовлення відразу дуже сподобався своєю креативністю й можливостями.

— Крім естетичних ідей, мені хотілося створити щось культурне, мистецьке та ідейне, — розповідає Оленка. — Дуже хотілося вивести мистецтво за рамки картин та уявлень. Показати, що кожен може знайти свою картину і для цього не обов’язково іти в галерею. І це буде не просто зображення із мас-маркету, а ідея в єдиному екземплярі. Також мені дуже хотілося розвинути альтернативу порожнім, примітивним написам, які в кращому разі не містять у собі якогось смислу, а в гіршому мають образливий підтекст або ж ще виконують роль рекламного банера. Дуже прикро бачити по вулицях, як люди одягають на себе назви міст, де ніколи не були, цифр, що нічого не означають, безкультурних висловів чи безкінечну кількість реклами. Як на мене, такі деталі, як одяг та його зміст, мають велике значення для візуальної культури в цілому. Адже це виховує смак і розкриває різницю між модними тенденціями та стилем, який від них не залежить.

Оленка зізнається, що в кожен принт, який створює, вкладає частинку любові. Кожна кофтинка чи футболка від неї існує в одному екземплярі: «Отже, у кожного є шанс знайти саме свій неповторний принт, у якого більше не буде ні аналогів, ні повторів. Переконана: якщо створювати щось з любов’ю, воно неодмінно знайде своє правильне місце та свою сім’ю. Якщо вкладати, крім естетики, в зображення світлу ідею, настроєвість, щирість та крапельки душі — це точно знайде свою людину. Така річ стане чимось рідним, що не має терміну придатності та трендовості. Як та ж щаслива футболка, яка, незважаючи на тренди і моду, завжди є в гардеробі — на удачу...»

Чи носить вона сама одяг, оздоблений її роботами?

— Насправді дуже люблю носити ці речі. Адже вони відповідають усім моїм вимогам, серед яких головна — комфорт та універсальність. Для швидкого життєвого темпу і мандрів зручний одяг — дуже велика перевага. А сам процес створення одягу завжди дуже креативний, проте й кропіткий, — ділиться майстриня.

У Європі, де вона багато часу провела останнім часом, такі речі сприймаються дуже позитивно. Там дуже цінують хенд-мейд і часто віддають перевагу чомусь цікавому та оригінальному на противагу мас-маркетам. «Ніколи не могла подумати про те, що частинкам моєї «Оранжереї» вдасться побувати в таких містах, як Лондон, Відень і Мадрид, й ощасливити мешканців інших країн, — каже Оленка. — Подорожі для мене — це можливість досліджувати й пізнавати не лише навколишній світ, а й саму себе. Мандри — це завжди враження, нові відкриття, горизонти і знання, адже завжди хочеться дізнатися більше про місце, де перебуваєш. Саме мандри зазвичай найбільше показують багатогранність та різноплановість людського життя, дуже надихають і дають ковток свіжого повітря для мозку. Остання подорож до Австрії надихнула мене на створення робіт про внутрішню гармонію. Адже саме там я зрозуміла, що для кожної людини насправді її великим домом є душа, серце».

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк Ілюстрації надані Оленою Наїдко
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ