Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

«Звична» катастрофа?

Яку небезпеку несуть хімікати, що опинилися у річці Рось через аварію
12 червня, 2019 - 10:35

Ранок минулої неділі, 9 червня, для села Збаражівці, що на Вінниччині, мало не став початком масштабної катастрофи. Неподалік місцевої річки Супрунка проїжджав мікроавтобус, навантажений агрохімікатами. Поблизу Панського ставка, що за селом, водій не впорався з кермуванням. Машина в’їхала у водойму і перекинулася, частина ємностей з інсектицидом «Нурал В», яким знищують комах-шкідників на полях, потрапили у річку й розгерметизувалися.

«Інсектициди — це речовина другого класу небезпеки, — розповідає еколог Олександр СОКОЛЕНКО. — Пляшки, які були в автомобілі, — це концентрати. Речовина для обробки полів повинна ще розводитися водою. У разі потрапляння в річку в концентрованому вигляді вона може призвести до загибелі всього живого на площі, де ця речовина вводитиметься у критичній кількості. Постраждає фауна, яка живиться комахами, рибами, жабами і п’є воду з річки. Всі птахи, котрі контактують з річкою, можуть загинути».

Як виявилося, в аварію потрапили зловмисники, що викрали ці речовини у місцевих фермерів. «Встановлено, що хімікати були викрадені з фермерських господарств Козятинського та Липовецького районів. За фактами забруднення водойми та крадіжок гербіцидів відкрито кримінальні провадження. Поліція проводить оперативні й розшукові заходи для встановлення і притягнення до відповідальності винних осіб», — повідомили у прес-службі Національної поліції (нагадаємо, «День» повідомляв про інцидент у № 101 від 11 червня). Винуватці ж оперативно зникли з місця аварії, залишивши мешканців трьох областей потерпати від можливих наслідків катастрофи.

РЕЖИМ ПІДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

Ще в неділю представники місцевої влади Вінницької, Черкаської та Київської областей застосували обмежувальні заходи, щоб мінімізувати можливий негативний вплив хімікатів. Зокрема, заборонили мешканцям найближчих населених пунктів купатися в річці, ловити рибу і водити худобу на водопій. Із 23 години 9 червня з річки Рось заборонили забір води. Внаслідок цього припинила роботу насосна станція, яка забезпечує питною водою міста Біла Церква на Київщині та Умань на Черкащині. Міста перевели на резервну воду. О 20.00 10 червня водопостачання у Білій Церкві було відновлено.

«Залежно від концентрації в організмі «Нурал В» може призвести до важких станів у людини і навіть до смерті. Зрозуміло, що якби людина випила ковток із цієї пляшки, — вона б померла. Але у воді речовина перебуває в розчиненому стані, тому можливі ризики зумовлені насамперед ступенем ураження людини. Що далі від місця, де був викид інсектицидів, то нижчий рівень небезпеки», — розповідає Олександр Соколенко.

Першими від забруднення страждають представники річкової фауни в місцях скидання хімікатів, пояснює голова Асоціації рибалок України Олександр ЧИСТЯКОВ: «Подібні забруднення — це загибель як риби, так і всіх водних мешканців. Інсектициди корисні на полях, але, мов напалмом, випалюють усе живе у водоймах».

Навіть якщо риба не загинула, вона може увібрати хімікати і сама перетворитися на отруту для всіх, хто нею харчуватиметься. Доки для людей на вилов діє заборона, серед охочих поласувати річковими мешканцями — місцеві птахи, розповідає керівниця реабілітаційного центру для птахів «Місячна долина» Олена БУДЗИНСЬКА: «На тій же Росі водиться велика кількість птахів, які харчуються рибою, — це чаплі, лелеки, лебеді, качки. Риба, котра отримала дозу хімікатів, для таких птахів стає отруйною. На жаль, від інсектицидів отруєння відбувається досить швидко».

Ще в неділю Олена заявила: їхній центр готовий прийняти всіх постраждалих тварин. Щоправда, поки таких не виявили, але ці наслідки можуть бути відтерміновані в часі. «Ми приймемо, зробимо все можливе, а далі буде видно, — пояснює вона. — Це залежить від того, наскільки багато птаха з’їла риби. Небезпека для фауни збережеться надовго. Отрута потрапляє і у рибу, і в жаб, — якщо рибу не з’їдять птахи, вона відімре, опуститься на дно, тоді отруюватися почнуть раки й равлики. Їх їдять водяні птахи, що спровокує нову хвилю отруєння у них. Тому це процес не одного дня».

Олені часто доводилося працювати з птахами, котрі страждають від ураження хімікатами при обробці полів. Фахівчиня каже: таку істоту відрізнити від здорових не складно: вона не тікає від людини, може мати опущену голову, виявляти інші ознаки слабкості. Якщо ви помітите таку птаху, зоозахисники просять за можливості доставити її на реабілітацію.

ОТРУТА РОЗСІЮЄТЬСЯ

Водночас заступник директора департаменту організації засобів цивільного захисту ДСНС України Олександр ЛЕЩЕНКО заспокоює: «Жодної масової загибелі флори та фауни у річці Рось не спостерігається». Фахівці підрахували: доза, що потрапила до річки, надзвичайно мала, щоб спровокувати масштабну катастрофу.

«До ставка потрапило приблизно 860 літрів інсектициду, — розповідає директор Українського гідрометеорологічного інституту Володимир ОСАДЧИЙ. — Загальна кількість небезпечних речовин склала 153,8 кілограма, тому що в ємностях, які перевозив автомобіль, що потрапив у аварію, крім діючої речовини, містився органічний розчин. Ці хімічні речовини, на щастя для мешканців міст на Росі, є нестійкими фосфорно-органічними сполуками. Період їхнього розпаду до вуглеводу й азоту становить три доби».

Володимир Осадчий пояснює: на Росі є кілька водосховищ з величезними об’ємами води. Коли отрута за течією потрапить туди, то її концентрація стане близько однієї мільйонної частки на літр води, що вже не становить небезпеки для людини.

Наразі готові лабораторні аналізи води з річки Рось у місцях її забору. Як повідомляють у Державній службі з надзвичайних ситуацій, перевищень нормативних концентрацій та екологічних нормативів якості не виявлено. Отже, вода в річці уже безпечна для вживання.

2500 ЗАБРУДНЕНИХ ВОДОЙМ

Голова Асоціації рибалок України Олександр ЧИСТЯКОВ зазначає: «Випадки отруєння наших водойм не одиничні, просто саме на цей масово звернули увагу. Минулого року від отруєння постраждали дві з половиною тисячі водойм. У них загинула не лише риба, а й жаби, черепахи, нутрії та качки».

Усього за минулий рік, за даними Асоціації рибалок України, загальний обсяг скидів у водні об’єкти стічних вод і забруднюючих речовин склав 2,8 млрд м3. Від початку цього року мор риби вже спостерігали на водоймах Київської, Черкаської, Харківської, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Херсонської, Житомирської та Херсонської областей.

«Масове забруднення водойм у різних регіонах країни — це не природний добір, — кажуть в Асоціації рибалок. — Кожен випадок має конкретне людське ім’я. На жаль, природоохоронні та контролюючі державні структури демонструють повну неспроможність боротьби з цим явищем. Як показала практика, вони можуть лише зафіксувати факт порушення. А попередити замори риби й, тим паче, знайти винних і гідно їх покарати — такі факти нам не відомі. Ось і множаться факти забруднень, а винуватці залишаються безкарними».

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ