Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Євромайдан «у» храмi

Про реакцію Церкви в медіа з приводу останніх подій в Україні
4 грудня, 2013 - 11:19
У РОСІЇ ПАТРІАРХ КИРИЛО ЗАСУДИВ ПРОТЕСТИ НА БОЛОТНІЙ, А В УКРАЇНІ СВЯЩЕНИКИ СПАСЛИ ВІД «БЕРКУТУ» 300 АКТИВІСТІВ ЄВРОМАЙДАНУ ЗА СТІНАМИ МОНАСТИРЯ / ФОТО З САЙТА STD3.RU
БЛАЖЕННІЙШИЙ ЛЮБОМИР (ГУЗАР): «НАВІТЬ ЯКЩО ХТОСЬ КАЖЕ: «ПАРЛАМЕНТУ НЕ МОЖНА ВІДПРАВЛЯТИ УРЯД У ВІДСТАВКУ ЩОДНЯ», ТО МИ ЩОДНЯ ЇМ НАГАДУВАТИМЕМО 30 ЛИСТОПАДА, ПОКИ УРЯД НЕ ПІДЕ!» / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Упродовж останніх двох тижнів в українському суспільстві триває чимало дискусій з приводу подій, що відбуваються. Перший етап — обговорення підписання Угоди про асоціацію з ЄС та мирні студентські страйки. Другий — насильницьке побоїще мирних мітингувальників і цілеспрямована протидія чинній владі, яка «вилилась» у всеукраїнський страйк. Протягом цього часу через медіа-канали ми мали змогу ознайомлюватися з позиціями представників різних сегментів нашого суспільства, зокрема й духовенства.

ПАПА ЗАГОВОРИВ УКРАЇНСЬКОЮ...

У матеріалі «Церква та європейський вектор», надрукованому у №194 — 195 від 25-26 жовтня, ми акцентували увагу на кроках Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО. — Авт.) наприкінці вересня цього року. Нагадаємо, що ВРЦіРО об’єднує представників різних конфесій та релігійних спільнот в Україні. Ми також писали про те, що представники Ради побували напередодні у Брюсселі, де мали чимало зустрічей, обговорюючи можливості підписання Угоди. Минулого тижня у телемарафоні одного з українських каналів своїми рефлексіями з приводу зустрічей у «столиці» Євросоюзу поділився архієпископ Євстратій (Зоря). Владика наголосив, що насправді Європейський Союз має християнські демократичні витоки, оскільки одним із батьків-засновників ЄС є Роберт Шуман. Відомо, що протягом 14 років парафіян єпархії містечка Мец у Франції намагалися беатифікувати Шумана, визнати у Церкві блаженним. Для багатьох панування миру після Другої світової війни — одне із чудо-досягнень політичної стратегії Роберта Шумана. У своєму коментарі владика Євстратій (Зоря) звернув увагу на символіку Євросоюзу. Віночок із зірок нагадує Богородичний німб, зокрема у традиціях Католицької церкви. «Українське суспільство пройшло етапи секуляризації, зокрема через радянський атеїзм. Натомість Європа не мала такої можливості, тому сьогодні вона «спокушається» безбожжям. У цьому Україна може духовно допомогти Європі», — наголосив владика.

Ще одним вагомим свідченням єднання у дні мирних страйків на підписання Асоціації з ЄС — служіння духовенства Української греко-католицької церкви та її глави Блаженнійшого Святослава у Соборі Святого Петра та християнський привіт Папи Франциска українською мовою.

ЦЕРКВА З НАРОДОМ!

Події 30 листопада засвідчили, що Церква справді має реальну довіру в українському суспільстві. Прицілом соціальних мереж та інтернет-ресурсів  став Михайлівський золотоверхий собор, у якому знайшли прихисток мирні, налякані насильницькими діями «Беркута» євромайданівці. У багатьох на сторінках соціальних мереж з’явились коментарі-алюзії на напади монголо-татарської орди, коли мирне населення також ховалося у храми. Ситуація у часовому проміжку майже десяти століть практично була однаковою за сенсом. Проте українцям ХХІ століття на відміну від своїх предків пощастило більше — беркутівці не переступили поріг святині, хоча і могли. Михайлівський собор став символом повернення української національної душі до істинного духовного першоджерела. До слова, з 1 грудня для мітингувальників у Києві цілодобово відчинено храм Св. Олександра римо-католицької церкви, що розташований поруч з Українським домом.

У ці дні представники всіх українських конфесій виступили проти насильства і закликали до мирних акцій, а також молитовно долучилися до акцій на майданах міст України. Наприклад, у Львові практично щодня на Євромайдані люди спільно моляться за долю України, а деякі храми, розташовані у центрі міста, відчинені для мітингувальників цілодобово — тут пропонують зігрітися, помолитися, поспілкуватися зі священиком.

Знаково, що 1 грудня у часі мільйонної акції на Євромайдані, перед протестувальниками виступив архієпископ-емерит УГКЦ, Блаженнійший Любомир (Гузар). Блаженнійший закликав українців чинити добро, бо тільки так можна подолати зло. У цей непростий час українці мають дослухатися  цієї поради, щоб засвідчити свою духовність, мир і свободу. А зло здатне до самознищення!

КОМЕНТАРI

«ЦЕРКВА МОЛИТЬСЯ ЗА ДЕРЖАВУ»

Лука КАРПЮК, прес-секретар Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП:

— На жаль, конституційно Церква в Україні відокремлена від держави і саме тому, хоч як це прикро, часто її думка і позиція не має бажаної ваги при вирішенні тих чи тих важливих питань. Хоча, мабуть, було би цілком доречним при обранні народом курсу свого поступу, при обранні свого майбутнього і майбутнього нащадків насамперед вдаватись до Бога, адже усвідомлюємо, що Божий розум і промисел за долю людства стоїть значно вище за людські міркування і бажання.

Але суть служіння Церкви полягає у свідченні про Христа, а Христос є Істина і Любов. Тому обов’язком Церкви є оберігати правду і проповідувати любов. Саме тому Церква не лише має право, а й зобов’язана реагувати на подібні ситуації у суспільстві, коли є загроза підміни правди, насилля, обману і зневажання думки і вибору цілого народу. Відомими є слова апостола Павла: «Все мені дозволено, та не все корисно». Можна перетворити всі сьогоднішні акції на всенародний «день гніву», але за таких обставин з нами не буде Бога, Він не підтримає нас у таких вчинках. Завдання Церкви зберегти поведінку людей у рамках християнської моралі, нагадати, що перш за все ми християни, а вже потім українці і європейці, і, звісно, підтримати духовно.

Чи достатньо лише молитви? Молитва — це звернення до Бога з подякою чи проханням допомогти. А що є вищим від цього? Нічого. Таким чином щира молитва за український народ — це найкраще, що може зробити сьогодні кожний із українців для свого народу. А Церква молиться за державу і народ під час кожного богослужіння, щоденно. Перефразовуючи актуальні гасла Євромайдану, можу запевнити, що Церква, і зокрема Українська православна церква Київського патріархату і Львівська єпархія як її структурна одиниця на чолі з її керуючим Високопреосвященним митрополитом Львівським і Сокальським Димитрієм, є з народом України. Головне, щоб народ України також був із Церквою, і тоді Господь допоможе нам у всьому.

«КОЛИ НА МАЙДАНІ СТОЇТЬ СВЯЩЕНИК — ЗМІНЮЄТЬСЯ НАСТРІЙ І СПОСІБ ПОВЕДІНКИ ЛЮДЕЙ»

Брат Володимир МАМЧИН, студент V курсу Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ:

— Церква не лише МАЄ ПРАВО, але МУСИТЬ реагувати на те, що зараз відбувається в країні. Коли було провалено євроінтеграцію України — люди цілком  спокійно і цивілізовано вийшли на страйк. Церква вже тоді їх підтримала, оскільки вони мали забезпечене законом право на мирне зібрання, аби висловити свою позицію, звернення щодо цього видав Блаженнійший Святослав. Коли ж на мирних людей спустили бійців спецпідрозділів, то тим більше Церква мусила говорити, бо як каже Євангеліє:  «Коли ці замовкнуть, то каміння кричатиме!» (Лк.19,40) На це Церкви відреагували досить чутливо, зокрема УПЦ КП дала прихисток нещасним, котрих побили, а також були видані звернення Предстоятелів з цього приводу.

Стосовно форми участі — Церква не має інших середників, як по-перше молитися, а по-друге — бути із людьми. Коли на Майдані стоїть священик чи семінарист — він самим фактом своєї присутності змінює настрій і спосіб поведінки людей. Українці мають повагу до духовних осіб, тому коли поряд із ними на акціях протесту є духовні особи — вони поводяться більш стримано, у їх серцях є мир... Тому цих способів достатньо, аби підтримувати людей на дусі. Стосовно молитви ЛДС від понеділка праводить ЦІЛОДОБОВУ БЕЗПЕРЕРВНУ молитву у семінарійному храмі за всіх, хто є на майданах. Також щовечора семінаристи проводять спільну молитву на Львівському Євромайдані.

«1983 року ЦЕРКВА ЗІГРАЛА КЛЮЧОВУ РОЛЬ У ПОВАЛЕННІ КОМУНІСТИЧНОГО РЕЖИМУ ПОЛЬЩІ»

о. Микола МИШОВСЬКИЙ, головний редактор католицького часопису CREDO, РКЦ:

— Церква має обов’язок захищати скривджених людей. Тому, коли відбувається насильство і агресія з боку будь-кого, Церква має стати на бік незахищених. Як ефективно може долучатися Церква до цієї акції? Людям зараз потрібні спокій і чітка позиція, тому молитва може стати дієвим засобом допомоги Церкви. Вплив Божої благодаті на цю ситуацію — очевидний. У нашій історії було чимало падінь політичних режимів. Скажімо, у сусідній Польщі у 1983 році Церква відіграла ключову роль у поваленні комуністичного режиму. Окрім молитви, потрібна присутність священиків на Майдані. Це додаватиме людям сил і впевненості. Відомо, що єпископи Римо-католицької церкви висловили чітке засудження насильницьких дій чинної влади. Також сьогодні наша Церква заохочує відкривати цілодобово храми для духовної і фізичної підтримки мітингувальників.

ДО   РЕЧI

ХРАМИ, ЯКІ ГОТОВІ ПРИЙНЯТИ У СЕБЕ НА НОЧІВЛЮ:

• Михайлівський Золотоверхий монастир;

• храм Св. Олександра (вул. Костьольна, 17);

• Патріарший собор Воскресіння Христового (вул. Микільсько-Слобідська, 5);

• Миколи Чудотворця (Паркова дорога, 1);

• церква Миколи Доброго (вул. Покровська, 6);

• храм Святого Василія Великого (Вознесенський узвіз, 7).

Юліана ЛАВРИШ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ