Егоїзм — першопричина раку душі.
Василь Сухомлинський, відомий український педагог

700 квартир без води і світла

Приватний ЖЕК нав’язує мешканцям новобудови «хитрий» договір. Тих, хто проти, позбавляють гарантованих державою пільг і залякують. Що робити?
18 квітня, 2013 - 12:17
КОЛИ ЖИТТЯ У ЦЬОМУ БУДИНКУ СТАНЕ СПОКІЙНІШИМ?
ЗА СИМПАТИЧНИМ ФАСАДОМ — ДАЛЕКО НЕ СИМПАТИЧНА СИТУАЦІЯ
13 КВІТНЯ 2013 РОКУ. ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ. КОНФЛІКТ НЕ ВИРІШИЛИ. КОЖЕН ЗАЛИШИВСЯ ПРИ СВОЇЙ ДУМЦІ
«ЧАСТОКІЛ». А ПОРУЧ ГРАЮТЬСЯ ДІТИ
ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА ТОВ «ЕКОЖИТЛОСЕРВІС» СВІТЛАНА ВОРОБЙОВА ПЕРЕКОНАНА: ШТРАФИ ПРИВЧАТЬ ДО ПОРЯДКУ
МЕШКАНЦІ ПІДРАХУВАЛИ: ЗА ТРИ РОКИ НА ПОТОЧНИЙ РЕМОНТ БУДИНКУ ВОНИ СУМАРНО ЗАПЛАТИЛИ ПРИВАТНОМУ ЖЕКу 161 520 ГРИВЕНЬ. УТІМ, РЕМОНТУ ЩЕ ЖОДНОГО РАЗУ НЕ РОБИЛИ

Майже сімсот квартир в новобудові під Києвом опинились без води, тепла та електроенергії. Мешканці житлового комплексу «Брест-Литовський» в селі Чайки, Києво-Святошинського району Київської області, а в переважній більшості це — молоді сім’ї з маленькими дітьми, не можуть ні приготувати їсти (у «висотці» передбачено лише електроплити), ні помитись, ні скористатись туалетом. Багато хто роздумує над планом «евакуації»: до рідних, друзів, орендоване житло. Причина — конфлікт із приватним ЖЕКом — ТОВ «Екожитлосервіс». Останній просто відмовився продовжувати утримувати будинок, посилаючись на його «проблемність» і борги. Мешканці ж говорять, що справно палтять за послуги, і переконані, що це — шантаж. У такий спосіб ЖЕК намагається змусити їх підписати нові «абсолютно незаконні» договори.

«ШАНОВНІ ПРИДУРКИ, ПРОДОВЖУЙТЕ ЛАМАТИ!»

Святослав П., юрист за фахом, який мешкає у цьому будинку, розповідає, що ЖЕК запропонував мешканцям підписати нові папери, в яких, серед іншого, прописані штрафи у розмірі 1000 гривень за різні порушення. А також, що працівники ЖЕКу мають право «доступу, в тому числі несанкціонованого, в квартиру споживача». «Сьогодні за тими договорами, які люди відмовляються підписувати, зроблені висновки Держспоживінспекцією, Антимонопольним комітетом України про те, що такі договори не відповідають чинному законодавству», — розповідає він.

Частина мешканців договір підписати відмовилась, тим більше, що попередній договір, є дійсним — і це підтвердив суд. Тоді ЖЕК, за словами мешканців, обрав тактику залякування і шантажу, а відключення світла і тепла використовує як важіль впливу на мешканців. Узимку наш співрозмовник Святославу П., який активно захищає свої права, на дві з половиною доби відключили тепло і світло. Родина з маленькою дитиною була змушена гріти їжу і митися у сусідів.

А одна з мешканок дому, Ірина Н., розповідає, що кожного разу, коли ЖЕК оголошує про намір піти, вона відвозить їжу на роботу та до подруг і купує свічки. Договір вона підписувати не хоче. «Прецеденти потрібно вирішувати правовим шляхом, а не відключенням світла. Хочеться знайти захист у органів влади. Ми сподіваємось на конструктивне вирішення проблеми, оскільки далі вже йти немає куди», — говорить вона.

Мешканці упевнені: штрафами, прописаними у договорі, ЖЕК хоче отримати ті гроші, які поки не може отримати з усіх квартир. Позаяк частина помешкань ще не продані, і перебувають на балансі забудовника. Є й такі, які куплені, але в них ще ніхто не заселився. Штрафи ЖЕК збирається брати і за неправильне паркування у дворі (хоча біля двору нема розмітки для паркування) і за неправильне застелення балкону чи розташування розеток у квартирі. Утім, ЖЕК, пропонуючи такий штраф, не роз’яснює як правильно має бути.

У висновку Держспоживінспекції (№03/7-6714-2012 від 24.12.2012року), до якої звернулися мешканці житлового комплексу, вказано, що «ТОВ «Екожитлосервіс» нав’язує споживачам нові договірні відносини, які не відображені в жодному нормативно-правовому акті України». Інспекція забов’язала керівництво ТОВ укласти договір, який відповідає вимогам типових договорів.

Чому люди досі не створили ОСББ? По-перше, пояснює Святослав, мешканці комплексу ще не готові його створити. А по-друге — і це основне — ОСББ тут не потрібно. «Електроенергія постачається в цей будинок за хитрою тіньовою схемою через ЖЕК, хоча має постачатися напряму до лічильника споживача. Колі електроенергія постачається Київобленерго, вода —Кіївводоканалом, тепло — Кіївоблагазом — питання приватного ЖЕКу чи ОСББ взагалі не стоїть. Залишається тільки питання прибирання прибудинкової території. А це може робити будь-яка організація, яка надає послуги з прибирання, — пояснює Святослав, — Тут же все зав’язано на «один рубильник», люди платять одній конторі-посереднику. ЖЕК створює видимість, що все це коштує дорого. Насправді так дорого бути не може, бо тариф визначений державою. Все це закладається у тариф на прибирання, який на сьогоднішній день складає 30% від загальною плати. Схема формування тарифів до сьогоднішнього дня залишається прихованою для мешканців», — пояснює Святослав. Більше того, розповідають мешканці, вони платять навіть за те, чого не існує.

«Спортивного майданчика немає — а ми платимо. Немає пожежної безпеки, жодного рукава немає — ми платимо. Платимо за обслуговування електроплитки. І ще платимо 11 копійок за кв.метр — за «інше». Якщо щось не так — тобі виключають світло», — розповідає «Дню» мешканка будинку, вчителька-пенсіонерка Любов Р. Жінка навідріз відмовляється підписувати новий договір, посилаючись на те, що попередженій договір на сьогодні все ще є дійсним. За це ЖЕК позбавив її...державних пільг. «Я не підписала договір і мене позбавили державних пільг, які я маю як дитина війни», — розповідає пані Любов «Дню». Крім того, жінка нарікає на ставлення керівництва ЖЕКу до мешканців будинку, «як до кріпосних», на відсутність елементарної поваги: «Якщо в будинку щось ламається, то вони пишуть щось на кшталт: «Шановні придурки, продовжуйте ламати!»

Але люди готові закривати очі і на високі тарифи (люди сплачують 5,25 гривні за кв.метр), і на те, що ЖЕК надає свої послуги не у повній мірі і далеко не найкращої якості. Єдине бажання мешканців — дотримання їхніх прав, типові договори і спокійне життя. «У нас взагалі немає ніяких претензій щодо прибирання території, хоча воно неідеальне. Йдеться насамперед про штрафи. Ніхто не хоче платити штрафи, які прописав ЖЕК, позаяк вони неправомірні. Можна було б підписати цей договір, а потім псувати собі нерви по судах, але ніхто не хоче цього. Ми хочемо просто спокійно жити, — говорить мешканка будинку Ольга Т., — Прикметно, що тим, хто договір підписав, ЖЕК на руки не видав другий примірник договору. Зараз ЖЕК хоче піти, хоча за вимогами чинного законодавства він не може сам піти — це має відбуватися за рішенням сільради в громади».

Утім, серед мешканців є й такі, які повністю підтримують політику ЖЕКу і вважають, що противники нових договір лише псують життя собі та іншим. Одна з мешканок будинку Тамара дуже емоційно розповіла «Дню», що її все влаштовує, назвавши противників договору «неадекватними людьми», які не дають спокійно жити всьому будинку. «Нас влаштовує робота ЖЕКу, порядок, який тут є, хотілося б краще — але не дають це робити мешканці, які не підписують договори і підбурюють людей. Вони не дають ЖЕКу працювати, надсилають перевірки. Ми не розуміємо людей, які не прослуховуються до думки більшості, якій тут все подобається. Певне, ці люди себе не реалізували в житті і реалізовують таким чином. В таким умовах, я дивуюсь, як ЖЕК взагалі працює. Але не бачу потреби вступати у суперечку з людьми, неадекватним по життю». На питання про штрафи, які ЖЕК хоче неправомірну отримувати з мешканців, жінка відповідає, що «тим, хто не збирається порушувати правила, нічого боятися і підписувати цей договір». Ще один мешканець розповів «Дню», що йому головне, аби в його оселі було тепло, світло і вода, а той факт, що, підписавши договір, він не отримав на руки другу копію — його «взагалі не хвилює». «Як вони мене можуть кинути? Ніяк. В мене є банківські платіжки», — сказав він. І, подумавши трохи, додав: що штраф за неправильне паркування все ж таки має виписувати ДАІ, а не ЖЕК.

40 000 ПОСТРАЖДАЛИХ

Три роки тому, інвестуючи в житло під Києвом, чи міг хтось із цих людей передбачити, що замість довгоочікуваного власного кутка отримає величезну проблему на голову? «Міг», — каже керівник житлово-комунальних програм громадської мережі ОПОРА Тетяна Бойко. «Купуючи сьогодні квартиру у новобудові, фактично кожен українець має бути готовий оборонятись від граду проблем, які на нього посиплються, як із мішка», — розповідає жінка. І однією з перших боляче вдарить зокрема по кишені та й по голові теж експлуатація будинку.

Приватні ЖЕО — нова форма забезпечення життєдіяльності будинку, яка повинна прийти на заміну архаїчному комунальному ЖЕК. Її завдання — поставити процес утримання житлово-комунального господарства на комерційні рейки. Люди замовлятимуть послуги з утримання помешкання приватній структурі, і відповідно самі контролюватимуть, як вона їх виконуватиме. Держава ж стежитиме за тим, щоб все було у правовому полі, зокрема, щоб приватні ЖЕКи не перегинали з цінами.

На папері все виглядає гарно, а от на практиці — не дуже. Нові акули бізнесу виявилися істотами справді хижими. Варто не помітити прогалини у законах, і ви можете стати ледь не довічним рабом цих «нових жеківців», а ваша далеко недешева, за сьогоднішніми мірками, квартира з фортеці перетвориться на справжнє пекло.

Порушення законних прав співвласників помешкання в багатоквартирних будинках Києва, вказують в Асоціації допомоги постраждалим інвесторам, сьогодні набуває масового характеру. Вкрай гостро постало питання перевищення повноважень приватними ЖЕКами. Так, за даними Асоціації, внаслідок неправомірних дій приватних експлуатаційних організацій лише в столиці щороку страждає близько 40 000 осіб. Зазвичай люди переплачують за житлово-комунальні послуги, якість яких не відповідає ціні.

За оцінками професора державної академії ЖКГ Миколи Лєбєдєва, сьогодні в Києві функціонує 68 приватних ЖЕКів, вони обслуговують 332 будинки, а це приблизно 75 тисяч власників квартир. За минулий рік, за результатами перевірок, майже в кожній експлуатаційній організації приватної форми власності встановлені порушення, коли тарифи не погоджувались з Київрадою. А в тих, які затверджували — собівартість обрахована з порушенням законодавства. Як наслідок, за останній рік мешканці будинків, які обслуговуються в приватних ЖЕКах, зазнали збитків на суму близько 800 мільйонів гривень. Трапляються випадки, коли тариф за квартплатою складав і більше ніж 10 гривень за один квадратний метр, при цьому в комунальних ЖЕКах він складає 3—4 гривні.

Найбільш вагомим фактором, який власне й приводить до порушення законних прав співвласників квартир приватними ЖЕКами, є те, що користуючись недосконалістю українського законодавства, забудовники створюють експлуатаційні організації приватної форми власності як ще один вид отримання прибутку.

У новобудовах схема створення і функціонування приватних ЖЕК передбачає активні дії забудовника, який достатньо жорстко починає використовувати всі доступні йому важелі впливу для нав’язати інвесторам вибраний ним приватний ЖЕО.

Власне ситуація довкола житлового комплексі «Брест-Литовський» є тому прикладом. Мешканці фактично стали заручником «кишенькового» ЖЕКу забудовника («Екоінвестбуд») — ТОВ «Екожитлосервіс». Інвестори ЖК отримали необѓрунтовано високі тарифи за комунальні послуги, перманентне відключення електроенергії, повну відсутність інформації про площу при будинкової території, формування тарифів і ніякої можливості мати вільний доступ до власних лічильників.

ДЕТЕКТИВНІ ІСТОРІЇ У «БРЕСТ-ЛИТОВСЬКОМУ» ЖК

На жаль, з директором цього приватного ЖЕКу, Стрильчиком Василем Олександровичем, «Дню» не вдалось поспілкуватись. Той на разі перебуває у лікарняній відпустці. Як пояснила «Дню» заступник директора ТОВ «Екожитлосервіс» Світлана Воробйова, її шефа побили «проблемні» мешканці. Жінка нарікає, що це вже не вперше «замовники» послуг їхнього підприємства вдаються до стусанів у діалозі з представниками ЖЕКу. «Охоронця парковки недавно тут один побив. До нього теща приїздила в гості. Поставили свою машину на платну стоянку. А виїжджаючи обурилась, що не буде платити. Зятю подзвонила і каже, що її тут випускати не хочуть. Вона ж прекрасно знала, що на платну стоянку заїжджає. Не вперше ж приїздить. От і знає, що вночі тут машину під будинком не поставиш. Охоронець їй всі документи показав. Довго з нею вовтузився. Потім, все ж таки, махнув рукою і відпустив. Вона поїхала. А через 10 хвилин прибіг той зять і з криками: хто тут Хюндай випускати не хотів? Охоронець спокійно йому відповів: ну я. І той з розмаху йому кулаком в обличчя», — емоційно розповідає Воробйова.

Взагалі у жінки таких історій, як казав герой відомої дитячої казочки, «завились і більше». Майже на кожне запитання: чому територія не охороняється; чому нема розмітки для паркування авто біля будинку; звідки в під’їзді з’явилось графіті і чому воно не зафарбоване; чому будинок огороджений небезпечним «частоколом» — у пані є майже детективна історія.

Воробйова і сама мешкає в цьому будинку. Каже, що боїться спокійно ходити подвору, тому завжди носить з собою банку лаку для волосся. Це — така її оборона від «проблемних» сусідів. На міліцію, розповідає жінка, сподіватись нема чого. Викликала не раз — або взагалі не приїздять, або коли й приїдуть, то кажуть, що вона передивилась телесеріалів і тепер «грається» в детектива.

Тож Воробйова придумала, як самотужки виховати порядність та дисципліну у своїх сусідах. Панацея від усього — карати гривнею. Жінка розповідає, що ідея штрафувати сусідів до неї прийшла під час одного з численних судових засідань проти боржників. Мовляв, коли вона розповідала судді, які безчинства творяться у її будинку, той відповів, що вона сама може навести порядок. «Ви ж можете домовитись про штрафи, сказав мені суддя, — розповідає Воробйова. — А я ж йому кажу: як я можу ті штрафи накладати і стягувати, якщо не маю на це повноважень? А він мені пояснив, що якщо ми пропишемо ці штрафи в угоді, то це вже буде предметом цивільного права. Сторони собі домовились про щось, і все».

А щодо іншого пункту договору, який викликає невдоволення мешканців — несанкціонований візит працівників ЖЕКу в будь-яку квартиру дому — Воробйова, клянеться, що такої норми в угоді нема і не може бути. «Боронь Боже. Нема такого. Що ви?!» — обурюється жінка. Утім, у розпорядженні «Дня» є примірник договору з пунктом 3.3.2, у якому йдеться, що окрім випадків передбачених законом, ЖЕК може несанкціоновано відвідувати квартири.

Правда, у «запасах» Воробйової таки є історія, яка виправдовує актуальність появи цієї норми в договорі. Мовляв, мешканці як мінімум п’яти квартир вже поміняли перепланування: зробили спальню на місці, де по плану мала б бути кухня, і навпаки. На запитання «Дня», чи повідомила вона про цей факт у відповідні структури (це пряме порушення законодавства. Законом заборонено самовільно змінювати планування квартири. — Авт.), жінка відповіла, що ні. Позаяк у неї «й без цього багато юридичної тяганини»: то вона судиться з боржниками, то проти неї судяться мешканці. Зокрема на сьогоднішній день жінка виступає відповідачем/позивачем у чотирьох справах.

Взагалі Воробйова у своїй позиції безапеляційна — селищна рада повинна підшукати мешканцям ЖК «Брест-Литовське» новий ЖЕК, або ж допомогти створити ОСББ. А її ЖЕК не буде обслуговувати цей проблемний дім. Щоправда ТОВ «Екожитлосервіс» таки не полишить будинок зовсім. За ним залишиться постачання води, тепла та електроенергії. Адже так вже сталось, що і свердловина, і лінія електропередач, через яку будинок отримує електроенергію від Київобленерго, перебувають на балансі «Екожитлосервіс». Власне саме це і ускладнює життя мешканцям «Брест-Литовського» житлового комплексу.

Багато людей вже бралися допомогти мешканцям цього будинку. Але ситуація така, що забудовник на стільки юридично грамотно все прописав і передбачив, що єдиною сьогодні порадою юристів для мешканців, які стали заручниками цієї ситуації, — продати квартиру. Та хто ж її купить?  

Марія СЕМЕНЧЕНКО, Алла ДУБРОВИК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: