У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

Донбас залишився удома

Експерт: Більшість мешканців регіону підтримують єдину Україну
12 травня, 2014 - 18:55
ЛУГАНСЬК, БЕРЕЗЕНЬ 2014 р. / ФОТО РЕЙТЕР

Про законність чи незаконність так званого референдуму на Донбасі наразі не йдеться. Зрозуміло, що фарс, який влаштували терористи на сході України, жодного відношення до референдуму не має. Це, зокрема, підтвердили і в Центральній виборчій комісії. «Дії, імітовані 11 травня на окремих територіях Донецької та Луганської областей, не мають жодного відношення до способу вираження волі українського народу, зокрема на окремо взятій частині території України. Тому відповідні дії не мають жодних правових наслідків», — сказав заступник голови ЦВК Андрій МАГЕРА.

Питання в іншому — що означає це «опитування», як його пізніше назвали самі бандити? Як усі ці дії вплинуть на ситуацію в країні? «Зрозуміло, «референдум» нелегітимний, — коментує «Дню» голова ради громадської організації «Лабораторія законодавчих ініціатив» Ігор КОГУТ. — По-перше, він не створює належного ґрунту для національного діалогу. По-друге, велика кількість людей тепер навряд чи візьме участь у президентських виборах, що значно зменшує легітимність президента і збільшує прірву між Донбасом і рештою України. По-третє, це привід для Росії і далі розколювати Україну».

На підтвердження останньої тези свідчить коментар Кремля щодо згаданого «референдуму». У Москві продовжують брехати, відзначаючи «високу явку населення, незважаючи на спроби зірвати голосування». І навіть висловлюються, що «практична реалізація підсумків референдумів відбудеться цивілізованим шляхом». На Заході ситуацію сприймають абсолютно адекватно. Напередодні і після так званого референдуму терористів як у США, так і в ЄС заявили, що ніколи не визнають їх намагання законними.

«Явка була дуже низькою, — коментує «Дню» лідер Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола ВОЛИНКО. — У п’яти районах Луганщини взагалі не відбувалося голосування. У Донецьку, наприклад, у Калінінському районі також не відбувалося голосування. Сепаратисти, звісно, будуть кричати про те, що все відбулося. Проте зараз ми бачимо, що з цього всього виявився «пшик». Багато людей розуміють, що якщо сепаратисти «переможуть», то Донбас стане сірою зоною. Я знаю багатьох людей, які приходили на голосування і говорили своє категоричне «Ні» так званій ДНР».

Аналогічними були коментарі і багатьох громадських активістів, журналістів, інших представників Донбасу у соцмережах. Навіть керівник Торезької міськорганізації Партії регіонів Віталій Карпачов у «Фейсбуці» пише: «Зупиніться, панове-товариші! Поки не пізно. Хоча ви вже такого натворили — острах бере. Не гойдайте потопаючий «човен». Кров, розруха, страх — ви всього цього вже домоглися. Що далі?»

«Я знаю багатьох людей, які приходили на голосування й говорили своє категоричне «Ні» так званій ДНР», — Микола ВОЛИНКО

«Сьогодні також стоїть завдання переконати еліти і пересічних громадян Донбасу взяти участь у президентських виборах, — каже Ігор Когут. — Треба пробувати робити перші заходи щодо єдності країни хоча б на рівні громадянського суспільства, бізнесу, куди буде включено представників різних регіонів, яких широко висвітили б у ЗМІ. Основним завданням — реальні зміни в економіці, соціальній сфері тощо. Нам потрібний спокій».

В уряді зробили перший крок у цьому напрямку. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив днями, що влада проводить загальнонаціональний діалог. Він повідомив, що 14 травня відбудеться круглий стіл національної єдності: «Україні потрібна єдність, діалог та мир». У прес-службі Кабміну нам повідомили, що подробиці заходу уточнюють.

Донбас залишився вдома — такий висновок можна зробити після недільних подій у цьому регіоні. Не зважаючи на намагання терористів за підтримки Росії дестабілізувати ситуацію в регіоні, переважна більшість місцевих мешканців виступає за єдину Україну. І це дуже важливий критерій у подоланні штучної кризи на сході країни.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments