Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

«Кучмісти продовжують керувати країною»

Чому суд арештовує майно Мельниченка, даючи згоду на його затримання, а у «справі Гонгадзе—Подольського» немає жодного прогресу?
18 вересня, 2018 - 18:24
16 ВЕРЕСНЯ 2011 РОКУ. ЦІКАВО, ЩО ЗА ЧАСІВ ПРЕЗИДЕНТСТВА ЯНУКОВИЧА ТОГО Ж 2011-ГО БУЛО ПОРУШЕНО КРИМІНАЛЬНУ СПРАВУ ПРОТИ КУЧМИ, ЯКОГО ЗВИНУВАЧУВАЛИ В ЗЛОЧИНАХ ПРОТИ ГОНГАДЗЕ І ПОДОЛЬСЬКОГО. ОДНАК ЧЕРЕЗ СУД ДО КІНЦЯ РОКУ ЦЮ СПРАВУ БУЛО ЗАКРИТО. ПОЛІТИКИ, СУСПІЛЬСТВО, ЖУРНАЛІСТИ ТАК І НЕ ДОТИСНУЛИ, АБИ ЗМУСИТИ ПОЧАТЕ ДОВЕСТИ ДО КІНЦЯ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Влада вирішила знову повернутися до «справи Мельниченка». У вівторок з’явилася інформація про те, що Печерський суд за клопотанням прокурора ГПУ арештував нерухомість і банківські рахунки екс-майора УДО Миколи Мельниченка. Також суд дав дозвіл на його затримання. Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на матеріали суду.

Насправді історія стара, тому що справа проти Мельниченка була порушена ще в 2000 році. Але в нинішньому повідомлення йдеться про те, що справа відкрита 19 серпня 2015 року. «В  2015-го вони просто внесли її в реєстр, але справа стара і була порушена ще за старим Кримінальним кодексом. Зараз ГПУ просто підняли її і додали ще одне звинувачення», — пояснює адвокат Микола Неділько, який захищає інтереси Миколи Мельниченка в суді.

Отже про що йдеться в згаданому повідомленні?

«Мельниченко фігурує у провадженні за підозрою у вчиненні державної зради у формі шпигунства, розголошенні відомостей, що становлять державну таємницю, перевищенні службових повноважень, а також легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом за ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 328, ч. 3 ст. 365 та ч. 2 ст. 209 КК. Встановлено, що Мельниченко як старший офіцер безпеки відділення оперативно-технічних оглядів оперативно-технічного відділу УДО, в період з лютого до вересня 2000 року, будучи службовою особою, відповідальною за проведення оперативно-технічних оглядів в особливо-режимному приміщенні — службовому кабінеті Президента України, діючи умисно на шкоду національній безпеці України у сфері зовнішніх відносин, з корисливих мотивів, умисно зібрав з метою передачі відомості, що становлять державну таємницю, які містилися в записах розмов між президентом Кучмою та вищими посадовими особами і політичними діячами держави, після чого у 2002—2004 роках передав їх представникам іноземних організацій за відповідну грошову винагороду, яку в подальшому легалізував шляхом придбання об’єктів нерухомості, транспортних засобів та іншого майна, як на території Сполучених штатів Америки так і на території України».

До Мельниченка можна по різному ставитися, але чомусь дивним чином ведуться розслідування по його справі, а не по головній — «справі Гонгадзе-Подольського». Порівняйте. Останнє засідання в суді над Олексієм Пукачем відбулося 31 травня 2017 року, на якому було прийнято зокрема рішення про розсекречення матеріалів аудіофіксації судових засідань в першій і апеляційній інстанціях. Так от, досі навіть не приступали до виконання цього рішення, не кажучи про будь-які зрушення в частині замовників. Чому?

«ЗА ЛОГІКОЮ ВЛАДИ ГОЛОВНИМ СЕКРЕТОМ Є ТЕ, ЩО ПРЕЗИДЕНТ КУЧМА У ВЛАСНОМУ КАБІНЕТІ ДАВАВ ВКАЗІВКИ ВЧИНЯТИ ЗЛОЧИНИ»

Олексій ПОДОЛЬСЬКИЙ, громадській діяч, потерпілий у «справі Гонгадзе—Подольського»:

— Коли я останнього разу бачив Мельниченка, він показував мені документи по своїй справі, в яких Генпрокуратура знову повторює, що епізоди по Гонгадзе, Єльяшкевичу і мені є державною таємницею. Відповідно, якщо Мельниченко зафіксував ці злочини, то він зрадник. Тобто за їхньою логікою головним секретом є те, що президент у власному кабінеті дає вказівки вбивати журналістів і депутатів — щодо Гонгадзе, щодо мене приймає доповідь про злочин, а по Єльяшкевичу дає пряму команду на фізичне знищення. І всі ці речі вони хочуть зробити таємним.

Нагадаю, що ми всі довго билися за те, щоб розсекретити матеріали справи. Добилися — розсекретили майже всі матеріали справи і протоколи засідання судів. Але досі залишається таємної аудіофіксація того, що відбувалося в суді над Пукачем в першій та апеляційній інстанціях. Тому ми вимагаємо, щоб це було розсекречено. Чому? А тому що в деяких моментах ця інформація не співпадає з протоколами суду, які вже розсекречені. Приклад. Весь світ почув слова Пукача в суді першої інстанції про те, що він погодиться з вироком тільки тоді, коли поряд з ним за ґратами будуть Кучма і Литвин. Так от, цих слів немає в протоколах судів. В травні 2017 року Верховний суд зобов’язав розсекретити аудіофіксацію в цих судах, але вони навіть не починали це робити. Під нашим тиском тільки в жовтні цього року буде збиратися комісія по розсекреченню.

Все це називається фальсифікація. І ті, хто це робив протягом багатьох років, мають постати перед судом. Чому вони фальсифікують справу? Бо рятують вже не тільки Кучму, а й себе. Тому якщо буде суд, то це має бути масштабний процес по очищенню країни від корупції.    

Генпрокурор Юрій Луценко тут відіграє важливу роль, адже він фактично захищає замовників згаданих злочинів. Для них людина, яка викрила їх злочини, є державним зрадником. Я не хочу бути адвокатом Мельниченка, але він зафіксував злочини президента України. При всіх його мінусах, це геройський вчинок. Думаю Інтерпол, знаючи всю цю ситуацію, не буде видавати Мельниченка Україні. І якщо нинішня влада хоче, то хай проводить процес над Мельниченком, ми тоді розповімо не тільки про Гонгадзе, Єльяшкевича і мене, а й про економічні злочини Кучми. Звідки у нього мільярдні статки, він що бізнесом займався? Сьогодні вони заарештували майно Мельниченка, але потрібно було б починати з майна Луценка — хай він пояснить походження свого майна. Нагадаю, що свого часу саме Луценко натискав на кнопку магнітофону, де звучали записи Мельниченка. Днями я направив йому листа, в якому вказав, що як тільки він добрався до томів «справи Гонгадзе», то фактично її закрив, не зробивши мене по моїй власній справі потерпілим і наплювавши на вимоги українського суспільства, а також документи міжнародних структур. Із цього приводу ще великий Тарас Шевченко писав:

За шмат гнилої ковбаси

У тебе маму попроси —

То віддаси...

«ПЛІВКИ МЕЛЬНИЧЕНКА» ПЕРЕДАВАВ США САМ ЮРІЙ ЛУЦЕНКО»

Микола НЕДІЛЬКО, адвокат:

— Нещодавно була 18-та річниця викрадення і вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Журналісти в черговий раз піднімали питання притягнення замовників до кримінальної відповідальності. Як відомо, Микола Мельниченко є заявником та одним із основних свідків по кримінальній «справі Гонгадзе». Якби не його дії по записах Кучми і по їх оприлюдненню, то цієї кримінальної справи могло і не бути. Більш того, свого часу Сполученим Штатам Америки передавалися «плівки Мельниченка» в частині записів по Гонгадзе. І передавав їх тодішній заступник голови тимчасової слідчої комісії Юрій Луценко. Тобто Мельниченко якщо і передавав комусь плівки, то тільки на виконання рішення комісії.

Щодо майна. Місяць тому я допоміг Миколі Мельниченку оформити спадщину після смерті його батьків. Коли він поїхав з території України через політичні переслідування, в рамках кримінального провадження проводились обшуки — у його батьків, у нього вдома і в офісі. Батько через хворобу і додатковий стрес помер. Мати не змогла пережити смерть чоловіка і теж померла. Залишилась спадщина, яку довго не могли оформити після смерті батьків, тому що були певні перешкоди. Коли в Україну приїхала Наталка Родзинська, то вона передала мені від Миколи доручення. Тоді ми в швидкому режимі завершили оформлення спадщини — на Миколу і його брата.

І тут дивним чином з’являється ухвала суду про накладення арешту на майно. Дане кримінальне провадження — це стара кримінальна справа 2000 року. І за цими статтями давно вже минув строк давності, адже минуло 18 років. Тому цю справу давно мали закрити. Нас адвокатів до цієї справи вони не допускають. Не виключаю, що мій телефон прослуховували, адже як тільки я почав допомагати оформлювати майно Мельниченку, буквально через кілька тижнів суд прийняв рішення накласти арешт на це майно. До речі, які заходи влада провела по Кучмі? Оперативно-розшукові чи слідчі дії? Ніякі. Вони не розслідують цю справу. Замість цього, вони по-перше, не дали Мельниченку приїхати в Україну, щоб поховати своїх батьків, а по-друге наклали арешт на спадкове майно.

Наразі Мельниченко перебуває в США, і знаходиться там на законних підставах. У нього там бізнес, разом з Наталкою вони законно заробляють гроші. Він ніколи не переховувався від суду і надав всі необхідні свідчення, але в Україні в даному випадку ніколи і не було справедливого суду, тому він змушений знаходитися в США.

Чому взагалі все це відбувається? Тому що ті, хто фігурують на «плівках Мельниченка», сьогодні при владі, або мають великий вплив на прийняття рішень. На цих плівках задокументовані не просто злочини, а як формувалась олігархічна система в Україні, як незаконно добувалось майно. Тому вони переслідують Мельниченка і не розслідують «справу Гонгадзе». Кучмісти продовжують керувати країною.

 

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ