Найрідкісніша мужність - це мужність думки
Анатоль Франс - французький прозаїк, літературний критик

Хто і чому в Каталонії "за", а хто "проти" відділення від Іспанії

21 вересня, 2017 - 15:26

Тисячі каталонців вимагають незалежності свого регіону, тисячі інших - хочуть жити в єдиній Іспанії. І в тих, і в інших є численні аргументи на свою користь.

Ситуація довкола проведення референдуму про незалежність Каталонії стає дедалі напруженішою. Після арештів низки організаторів референдуму у Барселоні відбулися масові демонстрації прибічників незалежності.

Як відомо, референдум, призначений на 1 жовтня, заблокував суд, оскільки іспанська конституція не передбачає виходу окремих регіонів зі складу держави. Із судовим рішенням цілком згодні тисячі інших каталонців, які не брали участі в демонстраціях прибічників відділення від Іспанії. І в тих, і в інших є аргументи на підтримку чи проти незалежності регіону.

Дані соціологів про підтримку незалежності Каталонії

За даними опитування, проведеного Центром соціологічних досліджень Instituto DYN на початку вересня, 47 відсотків жителів Каталонії виступають за відділення від Іспанії, у той же час 44,4 відсотка - проти цього. Між тим, безпосередньо у референдумі, який у Мадриді вважають незаконним, готові взяти участь понад 70 відсотків виборців. Із тих, хто планує голосувати, 65,4 відсотка збираються висловитися на користь незалежності. Дільниці для голосування вирішили розмістити в себе 75 відсотків муніципальних округів. Голови понад 700 населених пунктів регіону вже поплатилися за таке рішення - іспанська прокуратура розпочала стосовно них розслідування. Решта ж округів, включаючи барселонський, відмовляються організовувати плебісцит.

Соціологічні дані навів DW Хуан Ігнасіо Мінгес, співробітник Instituto DYN. Ідеї незалежності Каталонії, за його словами, знаходять широку підтримку серед осіб з неповною середньою освітою, безробітних, у людей з невисоким доходом, а також у жителів сільської місцевості. Утім, серед прибічників незалежності є й чимало держслужбовців та підприємців, особливо до 40 років. Серед пенсіонерів частка прибічників незалежності відносно незначна - вона не перевищує 25 відсотків.

За збереження регіону в складі Іспанії, продовжує соціолог, виступають люди більш освічені, які, за його словами, "не схильні піддаватися пропаганді сепаратистів". Серед останніх - університетські професори та представники творчої інтелігенції. Проти незалежності Каталонії виступають і великі підприємці: президент відомої компанії ігристих вин Freixenet Хосе Луіс Бонет, глава Abertis, корпорації, яка управляє платними дорогами та телекомунікаціями в 12 країнах світу, Сальвадор Алемані, керівник Foment del Traball, найстарішого в Іспанії об'єднання підприємців, Жоакім Гай та багато інших.

Іспанія грабує Каталонію?

"Народ Каталонії хоче сам вирішувати свою долю", - заявив під час розмови з DW Жерард Ріполл, член громадської Національної асамблеї Каталонії (НАК), один з організаторів барселонської маніфестації. "Це стосується і нашого бюджету, і нашої культури, і наших зовнішніх зав'язків - усіх сторін життя", - пояснив він. "Ми не хочемо, щоб нам диктували з Мадрида, як жити і що робити. Ми хочемо удосконалювати нашу демократію, хочемо більшої свободи і республіканської форми правління замість іспанської монархії. Усе це можливо лише в незалежній суверенній державі", - наголосив представник НАК.

Але основний аргумент сепаратистів - економічний. Так, Жерард Ріполл висловив переконання, що в суверенній Каталонії населення "житиме значно краще, ніж зараз". Адже регіон щороку втрачає у якості податків, які він сплачує Іспанії, 16 мільярдів євро. Мадрид, за словами Ріполла, фактично грабує Каталонію. А ці гроші дуже потрібні: наприклад, за їх рахунок можна підвищити зарплати та пенсії, створити 70 тисяч робочих місць - для управлінців нової держави. У ній, до того ж, буде дешевша електроенергія, яку зараз постачає Іспанія за завищеними цінами, зазначив Жерард Ріполл.

Хибна підстава для відокремлення від Іспанії

Послідовним противником каталонського сепаратизму є центристська партія "Сьюдаданс" ("Громадяни"). Вона була створена у 2006 році в Каталонії, об'єднавши прибічників єдності Іспанії, а потім вона перетворилася на загальнонаціональну партію. Зараз "Сьюдаданс" має 32 мандати в іспанському парламенті. Представник партії, каталонський економіст Жорді Белестер запевнив DW, що "утиски з боку Мадрида - це лише хибна підстава для виправдання сепаратизму". Адже в Каталонії, яка має широку автономію, один з найвищих в Іспанії рівнів життя.

І не лише завдяки кращим зарплатам, хоча ті ж службовці отримують тут на 20-30 відсотків більше, ніж у решті регіонів Іспанії. Видатки із центрального бюджету - на інфраструктуру, освіту, медицину, соціальні потреби та інше, - за даними Балестера, навіть дещо вищі, ніж податки, які збирають у регіоні на користь держави. Так що в Каталонію з лишком повертаються усі гроші, які надходять у Мадрид, вважає економіст.

Ідеї сепаратизму поки що беруть гору в Каталонії

Тим не менше, за словами представника "Сьюдаданс", багаторічна пропаганда ідей сепаратизму, як можна побачити із соцопитувань, отримала свій результат. Її успіху сприяла, зокрема, затяжна економічна криза, яка розпочалася в Іспанії у 2008 році та досі нагадує про себе. Тому сьогодні хоч і незначна, але все ж більшість каталонців вважають, що незалежність принесе їм лише вигоди. Хоча ні експерти в галузі економіки, ні представники великого капіталу так не вважають.

Балестер пояснює позицію останніх занепокоєннями через економіку регіону. Адже, в разі набуття незалежності, промислово розвинута Каталонія може опинитися за межами головного ринку своєї продукції - іспанського. Та й ринок Євросоюзу стане менш доступним, оскільки вихід зі складу Іспанії буде означати також і розставання з ЄС.

Не секрет, що через подібну перспективу за останні три роки з Каталонії до інших регіонів перебралися майже півтори тисячі компаній. Що ж стосується профспілок, то вони побоюються зростання безробіття та збідніння працівників. Оскільки вже підрахували, що в незалежній Каталонії доходи людей у перший же рік зменшаться на 30-40 відсотків, підсумував Жорді Балестер.

Джерело: dw.com


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments