Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?
Михайло Коцюбинський, громадський діяч, класик української літератури

Крилатий піар над Сирією

Треба бути мазохістом-самогубцем, щоб вплутатися у бійку із США
11 квітня, 2017 - 17:00
ФОТО РЕЙТЕР

З вересня 2015-го над Сирією десятками літали тільки російські крилаті ракети (КР) «Калібр» різних модифікацій і новітні дорогі «Х-101» з дальністю понад 5000 км. Військового сенсу в цих пусках не було жодного: у бійців сирійської опозиції та бойовиків різноманітних терористичних організацій немає жодних радарів, бойової авіації та системи ППО, яку потрібно проривати або обманювати за допомогою КР. Тепер вдарили по Сирії американці BGM-109 Tomahawk, що виглядає більш осмислено: у Сирії розгорнуто новітні російські винищувачі, радари й зенітно-ракетні комплекси (ЗРК), а систему ППО Сирійської Арабської армії (САА) російські фахівці ударно модернізували та зміцнили. В результаті російські КР вражали старі «Тойоти» бойовиків або взагалі незрозуміло що, якісь умовні цілі «терористів», а американці розгромили основну оперативну авіабазу САА «Шайрат», яку використовували також і російські військовики. При цьому Пентагон глузливо заздалегідь повідомив російську сторону про майбутній наліт через канали обміну оперативною інформацією: мовляв, не спіть, готуйтеся до нічного удару. Проте 59 КР Tomahawk пройшли, як гарячий ніж через масло, крізь російсько-сирійську ППО.

Пентагон дуже старався ніяк не зачепити жодного нашого військовика, щоб уникнути непотрібних ускладнень, і це блискуче вдалося, але російський престиж і гордість було сплюндровано на очах у світової громадськості, й наші МЗС разом з Міноборони взялися відбиватися, як вміють і як вийде.

3-го квітня підконтрольне опозиції містечко Хан-Шейхун у провінції Ідліб накрило хмарою отруйної речовини (ОР), імовірно зарину. Загинуло понад 80 осіб, включаючи дітей і жінок. МЗС (Марія Захарова) відповів рішуче: нічого, мовляв, цього не було — «провокація і постановочний відеоматеріал» зловорожих сирійських гуманітарних добровольців «Білі каски». Але піар-генерал Міноборони Ігор Конашенков раптом визнав, що САА дійсно завдала удару по Хан-Шейхуну, і газова атака була, але це результат бомбардування якогось «складу боєприпасів бойовиків», які там чи то зберігали, чи то виробляли саморобну хімзброю. Прямодушний Конашенков якось не врахував того, що жителів Хан-Шейхуна накрило аерозольною хмарою ОР, що цю хмару хтось мав розпорошити, використовуючи спеціальні фабричні боєприпаси або авіаційне обладнання. Така хмара не може утворитися в результаті вибуху/пожежі на «складі боєприпасів». Вогонь знищує нестабільний зарин.

Версія Конашенкова стала офіційною позицією РФ, хоч вона de facto визнавала застосування ОР сирійським режимом. Російські дипломати й піарники відбивалися як могли, але позицію було  явно програно. Режим Дамаска вже застосовував зарин проти власного населення під час громадянської війни. 2013-го за російсько-американською угодою запаси сирійської ОР були вивезені й знищені разом із засобами доставки, але, схоже, якась заначка того й іншого залишилася. Президент Дональд Трамп, очевидно, вгледів чудову піар-можливість виступити сильним лідером, погодившись із пропозицією своїх генералів завдати ракетного удару по базі «Шайрат», звідки, ймовірно, було завдано хімічного авіаудару. Есмінці USS Porter та USS Ross продемонстрували відмінну скорострільність та бойову міць, запустивши за 14 хвилин 59 КР Tomahawk по цілях у Сирії. Нашому ВМФ, щоб запустити кілька десятків «Калібрів-НК», доводилося збирати цілу флотилію.

За бойовою потужністю й ефективністю один американський есмінець (у США їх зараз 63 одиниці, й ще 22 крейсери) порівняний з усім Чорноморським флотом, і ця неприємна подробиця псує піар-картину світу, ретельно промальовану російськими військово-патріотичними піар-відомствами. Конашенков хоробро відповів, що, мовляв, американський удар по базі «Шайрат» був «малоефективний», оскільки «за даними російських засобів об’єктивного контролю, до сирійської авіабази долетіло всього 23 ракети», а решта 36 КР поділися хтозна куди. І знову прямодушному піар-генералу краще було б промовчати, оскільки його слова підтверджують, що новітні російські радари, розгорнуті в Сирії, не в змозі контролювати політ хоч і модернізованих, але конструктивно старих Tomahawk (випускаються вже 40 років), у яких відсутні елементи «стелс» на відміну від новітніх американських КР. Тобто пуск Tomahawk над морем, коли твердопаливний стартовий двигун підкидає КР вгору, бачать, а коли вона летить, огинаючи рельєф місцевості над сушею, починають втрачати й плутатися. У Пентагоні, до речі, стверджують, що всі КР потрапили в ціль.

Конашенков додав, що російська ППО у Сирії має «об’єктовий характер», захищаючи бази у Хмеймім й Тартусі. Бо ж до решти справ мовляв байдуже, а в сирійському ППО одні арапи, які ні з чим не впоралися. Та й справді: щодо захисту від КР (навіть від старих Tomahawk) ефективний радіус оборони С-400, С-300В4 і «Панцир» у Хмеймім і Тартусі добре якщо 30 км. І дарма в газетах малюють радіуси в сотні кілометрів , що нібито російська ППО «закрила» всю Сирію. Втім, по дорозі до «Шайрат» зграя Tomahawk успішно пролетіла через зону відповідальності російської ППО на узбережжі у Тартусі. Довелося терміново складати версію про те, що Tomahawk пропустили з якихось благородних міркувань, щоб дати американцям повніше розкрити свою справжню агресивну сутність і ще втягти до чималих витрат. У Москві вартість залпу Tomahawk оцінюють до 300 млн дол. Але направді Tomahawk разів у п’ять дешевший за вітчизняні КР, та й закуповували нині запущені Tomahawk порівняно давно, коли одна одиниця коштувала 500 тис. дол (1999-го). Навіть із урахуванням інфляції залп Tomahawk коштував десь 40-50 млн дол — загалом разів у 10 менше, ніж сумарні пуски російських КР по Сирії. В цілому Москва геть зовсім програла нинішню піар-кампанію. Під час саміту у Флориді навіть голова КНР Сі Цзіньпін заявив, що розуміє і виправдовує дії Трампа, в якого задушені ОР сирійські діти викликали жах. Однак, з іншого боку, сирійські ВПС остаточно не розгромлені ним, й у Вашингтоні оголошено, що це була одноразова акція. Трамп довів, що він Ќ сильний лідер, а наші ВКС із сирійськими союзниками можуть продовжувати бомбити, якщо тільки без зарину й інших ОР. Очевидно, розгніване Міноборони оголосило, що з 8 квітня закриває спеціальну «гарячу лінію» з Пентагоном і не буде виконувати меморандум про запобігання випадкових зіткнень у Сирії. Втім, це знову піар: військово-технічні можливості сторін є несумірними, й розрив такий, що треба реально бути мазохістом-самогубцем, щоб вплутатися у бійку із США. Цього тижня до Москви має приїхати держсекретар (давній знайомий Ігоря Сєчіна), кавалер ордена Дружби Рекс Тіллерсон для перемовин у Кремлі та в МЗС. Можуть, до речі, про щось домовитися. Команда Трампа й команда Путіна діють в одному піар-полі й схожими методами. Є базова основа для взаєморозуміння і взаємодії. Є основа для угод.

Павло Фельгенгауер

Джерело: «Новая газета»
 

Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments