Легенди бувають правдивіші за історію.
Павло Загребельний, український письменник, журналіст, політичний та громадський діяч

Російська книга: товар чи культурний об’єкт?

На Форумі видавців розгорілися дискусії щодо бойкоту видань з РФ
23 вересня, 2014 - 15:25
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Цього року перед відвідувачами Форуму видавців у Львові постало принципове питання – купувати книги російського виробництва чи ні? Задуматись над цим спонукала не тільки власна совість, а й ініційований місцевими активістами бойкот російських видавництв. Зазначимо, що йшлося про маркування книжок з Російської Федерації, а не про їх заборону. Натомість минулорічні учасники з Росії сприйняли це як русофобство та образу й не приїхали до Львова взагалі. «День» запитав письменників, журналістів та ініціаторів акції про те, як вони оцінюють бойкот видавництв РФ та чи є майбутнє у цього проекту за межами Форуму.

«ГРОШІ, ЯКІ ОТРИМУЮТЬ РОСІЙСЬКІ ВИДАВНИЦТВА, ПОТІМ ПРИЛІТАЮТЬ ДО НАС У ВИГЛЯДІ СНАРЯДІВ»

Отар Довженко, журналіст, координатор Економічного бойкотного руху:

– Коли Україна перебуває у стані війни з Росією й цілком очевидно, що на її території присутні російські війська, підтримувати бюджет цієї держави недоречно. Я усвідомлюю, що дуже важко переступити через психологічний бар’єр – визнання книжки товаром.  Проте саме у цей період ми закликаємо всіх відмовитися від купівлі книг, виданих у Росії. Прямо забороняти ми не маємо права, тому запропонували організаторам Форуму маркувати такий товар. На жаль, нас не почули. Люди не хочуть погоджуватися з тим, що гроші, які російські видавництва отримують в Україні, потім прилітають до нас у вигляді снарядів.  Ці кошти нічим не відрізняються від грошей за бензин, газ та продукти. Кількістю – так, але в будь-якому випадку, якщо ви купуєте російську книжку, хай копійка, але потрапляє в їхній бюджет. Я не вірю, що українська держава найближчим часом введе якісь обмеження на російський імпорт. Ми звертаємося до споживачів – ніхто не хапає вас за руки, але це справа совісті. Що стосується російських письменників, людей російського походження та тих, хто пише російською мовою, але видається в Україні, то ніхто ніколи ані кривого слова, ані кривої літери на їхню адресу не висловлював. Книжка, видана в Україні, незважаючи на те, що її автор Пушкін чи Достоєвський, є українським товаром, який ми всіляко підтримуємо.

«ПРОБЛЕМА – «ДІРЯВИЙ» КОРДОН»

Ірина Славінська, журналіст, критик:

 – Якщо уявити, що від завтра ми починаємо бойкотувати всі книги з РФ, то це означає, що ми не зможемо прочитати величезну кількість світових бестселерів, які в Росії перекладаються швидше. Це також означає, що ми не побачимо багато якісної гуманітаристики як російської, так і перекладної. Я виступаю за внутрішньоцехові рішення, які не передбачають конфліктних жестів. Варто було б звернути увагу не так на присутність російських видавництв на Форумі, як на величезну проблему із «дірявим» українським кордоном, крізь який кожного року проходить велика кількість «сірої» та «чорної» літератури. Вона навряд чи присутня на великих ярмарках й продається здебільшого на ринках. Саме серед неї чи не найбільше ксенофобських й, зокрема, українофобських книг».

«КНИГИ – НЕ НАЙБІЛЬШ ПРИБУТКОВИЙ З РОСІЙСЬКИХ ТОВАРІВ, ЯКІ ПРОДАЮТЬСЯ В УКРАЇНІ»

Борис Херсонський, одеський поет, перекладач та блогер:

– Я впевнений, що намагання видати цю акцію за економічну, не мають ніякого обґрунтування. У той самий час, як у Львові проходить Форум видавців, транзитом через Україну йде російський газ. Є багато інших товарів, прибуток з яких значно більший, і вони вільно продаються в Україні. На мій погляд, ця ініціатива є суто демонстративною. У Львів мав приїхати славетний російський поет Олексій Цвєтков, який з першого дня Майдану зайняв проукраїнську позицію. Його книжки переважно видаються у Росії і коли він дізнався про бойкот, то вирішив сам бойкотувати Форум. Зважаючи на все це, вважаю, що акція завдала більше шкоди, ніж вигоди».

«ФІНАНСУВАТИ ВОРОГА – ЗЛОЧИН»

Олег Радик, координатор Економічного бойкотного руху:

– Чи варто бойкотувати російські книжки? Якщо вони приносять прибуток казні окупанта, з якої фінансуються вбивства українців, відповідь є очевидною. Фінансувати ворога – злочин. Все решта – брехня і колаборація. Кажуть, що російські видавництва мають якісну перевагу над українськими. Так, вбивають росіяни теж якісно, до речі. Це війна. Ініціативу з маркування на Форумі проігнорували – ну, то Бог їм суддя. Ми збираємось продовжувати бойкотування товарів з Російської Федерації й надалі.

Олександра ЧЕРНОВА

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments