Або думай сам - або той, кому доводиться думати за тебе, відніме твою силу, переробить всі твої смаки і звички, по-своєму вимуштрує і вихолостить тебе.
Френсіс Фіцджеральд, американський письменник, найбільший представник так званого «втраченого покоління» в літературі

Другий рік поспіль гран-прі премії «Найкраща книга Форуму» не присуджено

Богдан Тихолоз: «Журі сперечались кілька годин, але так і не змогли дійти спільної думки»
14 вересня, 2017 - 23:13

Кульмінацією другого дня Форуму видавців у Львові стала урочиста церемонія вручення премії «Найкраща книга Форуму» у львівському оперному театрі. Цього року паралельно працювали три склади журі: київське, харківське та львівське. Попри чудову програму вечора, протягом якого гості мали змогу насолодитися оперною музикою, наприкінці на присутніх чекало розчарування. Вже другий рік поспіль гран-прі не присуджено!

«Мені дуже незручно перед читацькою та видавничою громадою, що найвища нагорода Форуму видавців є такою недосяжною - розповідає відповідальний секретар журі Богдан ТИХОЛОЗ. – Насправді, ми мали гідних претендентів на гран-прі. Це було одразу три видання. «Голосно, тихо, пошепки» творчої майстерні «Аграфка» («Видавництво Старого Лева») - це книжка, яка намагається візуалізувати звук. «Літопис життя і творчості Івана Франка» - книга, яку написав видатний дослідник, на жаль, покійний нині Мирослав Мороз (видавництво «АРТОС»). Третій претендент – це робота Національного центру Олександра Довженка, яка присвячена творчості видатного Івана Кавалерідзе. Всі три видання варті найвищих похвал.  

Але книжка – це не теніс і не шахи, а радше футбол – командний вид спорту. А отже - результат співпраці авторів, редакторів, художників, поліграфістів. Ми оцінюємо книжку як цілісний продукт – враховуємо і зміст, його оригінальність,  новизну, і художнє оформлення, дизайн, верстку. Гран-прі цього року не було присуджене саме тому, що деякі з цих видань не відповідали всім критеріям. Серед претендентів були книги надзвичайно цінні за змістом, але вони мали проблеми з поліграфією. Журі сперечались кілька годин, але так і не змогли дійти спільної думки. Водночас 14 нагород були присуджені дуже гідним книгам. Це видання розраховані на різну цільову аудиторію і в кожній з категорій було визначено лідера. Але об’єднавчого видання, яке б задовольнило смаки всіх, не виявилося. Вважаю, що й таке рішення журі треба поважати. Попри це переконаний, що якість українських видань сьогодні істотно зростає – вони стають конкурентноспроможними на європейському ринку.  Незважаючи на всі економічні й політичні складнощі, українська система книговидання розвивається. Значною мірою цьому сприяє саме Форум видавців».

 

Цьогорічним рекордсменом по здобутих нагородах на Форумі видавців стало «Видавництво Старого Лева». Рішення журі не присуджувати гран-прі прокоментувала головний редактор і співзасновниця видавництва Мар’яна САВКА: «Таке вже не вперше. Не раз наші книжки опинялися в становищі, коли мали всі шанси отримати гран-прі. Але чи хіба в ньому сенс? Найважливіше, щоб ці книги сподобалися читачам. Думаю, видавці приймуть свої нагороди, потішаться ними, але найважливішим для них буде те, як їхні книги сприйматимуть читачі. До цьогорічного Форуму ми несподівано швидко підготувалися, при тому всьому, що взяли на себе чимало зобов’язань по підготовці книг, презентувавши багато новинок. Головне, що в цих перегонах ми не втратили якості, підготувавши справді значущі книги. Наприклад, однією з цьогорічних найважливіших книжок для нашого видавництва є  «Східно-Західна вулиця. Повернення до Львова» Філіпа Сендса. Ця книга відкриває для нас досі не знаний Львів правозахисників».

«Журі просто не змогли домовитися, але це аж ніяк не свідчить про стан книговидавничого процесу загалом,  - розмірковує літературознавець Ростислав СЕМКІВ. – Київське журі, членом якого я був, висунуло на гран-прі велику працю про Кавалерідзе. Щодо стану галузі загалом, то я переконаний, що кроки спрямовані на захист вітчизняного книговидавничого ринку, які зараз здійснюються, матимуть позитивний ефект».

«Не думаю, що таке рішення журі свідчить по спад в літературному процесі, - погоджується видавець і письменник Іван МАЛКОВИЧ. – Переконаний, що книжки, гідні гран-прі, були.  Хоча відзнака Форуму видавців дуже почесна, на жаль, в Україні літературні нагороди не є вагомим чинником ринку. Думаю, що тут має значення й недостатня увага медіа. Знаю, що «День» активно висвітлює культурне життя, але, щоб якась подія стала новиною, про неї мають сказати бодай два-три центральні канали».

Відзнаку від Президента Форуму видавців «За блискуче представлення сучасного інтелектуального дискурсу в Польщі та Україні» отримала польська журналістка Ізабелла Хруслінська. На цьогорічному Форумі вона презентує книжку «Ти відкриєш мої вуста. Йосиф Зісельс в розмовах з Ізою Хруслінською», яку підготувало видавництво «Дух і Літера». Його головний редактор Леонід ФІНБЕРГ розповів «Дню» про власну співпрацю з відомою польською журналісткою: «Зовсім небагато людей так послідовно і глибоко працюють в українській культурі, як Ізабелла Хруслінська. Вона знає і любить українську культуру набагато більше, ніж чимало українських інтелектуалів. Це не просто слова, а велика професійна робота. Пані Ізабелла навчає українських літераторів, адже у нас практично немає традиції діалогів із сучасними видатними постатями української культури. Іза зробила такі книги з Оксаною Забужко, Ярославом Грицаком і Йосипом Зісельсом – українськими та єврейськими інтелектуалами. Певен, вона ще не знає, що я вже запрограмував для неї нову книгу, від якої вона не відмовиться. Щодо Форуму видавців, то це, безперечно, велике свято. Радий, що воно відбувається вже 24 роки поспіль. За цей час постала велика українська література, яка гідна того, щоб її знали в світі. Львівський Форум видавців і київський «Книжковий Арсенал» роблять свою справу на славу. А ми, як видавці, намагаємося їм допомагати».

Дмитро ПЛАХТА, Роман ГРИВІНСЬКИЙ, «День», фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments