Істина - пробний камінь самої себе та брехні.
Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ, науковець, політичний та релігійний мислитель

До 100-річчя Української революції

25 травня, 2018 - 16:35

У Кривому Розі передано книги вузівськимі шкільним бібліотекам, а також представлено макет майбутнього пам'ятника провіднику повстанського руху Костю Пестушку (Степовому-Блакитному).

Криворізькі бібліотечні заклади отримали книгу місцевого історика, археолога та краєзнавця Олександра Мельника «Антибільшовицький рух опору на Криворіжжі (1919-1923)» та поетичну збірку Володимира Стецюка «Повстання». Презентація зазначених видань відбулася в рамках відзначення 120-х роковин від дня народження Головного отамана Холодного Яру Костя Пестушка (Степового-Блакитного), яке ще в лютому цього року проводилося в Кривому Розі та в рідному селі провідника повстанства під егідою Історичного клубу «Холодний Яр». І ось завдяки підтримці ТОВ «Трей Україна» та Фонду народного депутата Костянтина Усова вдалося повністю розрахуватися за виготовлення накладу замовлених видань і обіцяні книги нарешті передали бібліотекам.  

Публічна передача книг відбулася в читальній залі бібліотеки Криворізького державного педагогічного університету на зустрічі з бібліотечними працівниками, викладачами та студентством історичного факультету навчального закладу. В умовах все ще пануючих радянських стереотипів щодо історії України і Криворіжжя зокрема зазначені видання певною мірою мають надолужити нестачу об’єктивної інформації про буремні революційні події 1917 – 1923 років на території краю.

СВОЮ КНИГУ ПРЕДСТАВЛЯЄ КРИВОРІЗЬКИЙ ІСТОРИК ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Представляючи свою книгу, Олександр Мельник розповів присутнім про події сторічної давнини на Криворіжжі, яке на початку 20-х рр. минулого сторіччя було одним із найпотужніших центрів селянського повстанського руху. Підготовлене на основі значного масиву архівних матеріалів і документів видання є на сьогодні чи не першим в регіоні історичним дослідження подій, які впродовж радянської доби замовчувалися і не мали  широкого розголосу навіть в умовах набуття Україною державної незалежності.

За словами історика, встановленню більшовицького режиму зі зброєю в руках протистояв кожен четвертий мешканець Криворізького повіту чоловічої статі віком від 18 до 50 років. Однак внаслідок значної чисельної переваги збройних формувань більшовицького окупаційного режиму та застосування ним надзвичайно жорстокої системи тотального терору проти повстанців, їхніх сімей і загалом проти місцевого населення повстанство було приречене на поразку. Скажімо, для ліквідації одного з наймобільніших повстанських загонів під командуванням талановитого військового командира – отамана Григорія Іванова (Тишаніна), за даними автора, наприкінці 1921 року було задіяно кілька дивізій. Тобто співвідношення сил у цьому протистоянні дослідник оцінює як 1 до 116.

Поет Володимир Стецюк представив на зустрічі свою поетичну збірку «Повстання», присвячену різним етапам українських національно-визвольних змагань минулого ХХ сторіччя – початку нинішнього сторіччя. Взагалі автор розглядає українську історію кількох останніх сторіч як перманентну національно-визвольну боротьбу або повстання. Саме тому, за його словами, після повстання під проводом Мазепи наші закляті вороги називали нас мазепинцями, після подальших повстань ми були для них петлюрівцями, бандерівцями... На його думку, чергову активну фазу цієї національно-визвольної боротьби ми якраз і спостерігаємо сьогодні, але як називатимуть нас після цього, поки що не відомо. Принаймні такий загальнонаціональний лідер, чиїм іменем називатимуть переможців українського повстання, на його переконання, обов'язково з'явиться.

Про сучасні події на сході країни розповів на зустрічі учасник російсько-української війни, волонтер Олег Бусень, який в рамках благодійної акції «Подаруй українську книжку дітям сходу» планує доставити з Кривого Рогу черговий книжковий вантаж дітям Донбасу, у тім числі й книжки криворізьких авторів, присвячені 100-річчю Української революції.

Наприкінці зустрічі в читальній залі КДПУ скульптор Олександр Канібор познайомив присутніх з макетом майбутнього пам'ятника Степовому-Блакитному та повстанським отаманам Криворіжжя, встановлення якого ініціював оргкомітет з відзначення 120-річчя від дня народження Головного отамана Холодного Яру та патріотична громадськість міста. Меморіал до 100-річчя криворізького антибільшовицького повстання під проводом Костя Пестушка пропонується відкрити поблизу Криворізького історико-краєзнавчого музею – на місці демонтованого пам'ятника кривавому більшовику Василю Валявку. На думку ініціаторів, втілення даної пропозиції щодо встановлення саме на цьому місці першого в Кривому Розі пам’ятника герою Української революції – провідникові антибільшовицького повстанського руху Костеві Пестушку можна буде розцінювати як акт торжества історичної справедливості.

Володимир СТЕЦЮК, журналіст, Кривий Ріг; фото автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments