Найрідкісніша мужність - це мужність думки
Анатоль Франс - французький прозаїк, літературний критик

Мистецтво правильно мислити

Логіка — та дисципліна, знання і вміння використовувати яку гостро бракує українцям. Про це — книжка автора «Дня» Зіновія Партика
30 листопада, 2018 - 10:14

Надійно перебувати на твердому ґрунті доведених сенсів та усвідомлених причинно-наслідкових зв’язків, тобто бачити світло розуму — або ж дедалі глибше занурюватись у трясовину хаосу, цілковитий безлад неадекватних, хворобливих ідей — інакше кажучи, в те, що в Біблії названо «мороком над безоднею» (це такий стан світу, коли він ще не був покликаний до життя Богом), — ось який вибір стоїть перед українським суспільством сьогодні. Це не патетичне перебільшення, а просто сухий, доконаний факт. Адже для виходу з наших кризових колізій необхідні передусім ясні, розумні, вивірені, раціональні дії (не порожні слова) — а такі дії можливі лише за умови ясного, «правильного», неспотвореного мислення. Інакше — сліпий «поведе вперед» сліпого, й обидва впадуть у яму. Це розуміли люди ще за євангельських часів.

Саме тому така, здавалось би, абстрактна, схоластична, «відірвана від потреб життя» наука, як логіка (її часто розглядають, і не без підстав, як складову ширшої, фундаментальнішої дисципліни — філософії), набуває зараз особливого значення. Якщо ми не опануємо мистецтва правильно мислити — ми глобально програємо, хоч, на жаль, далеко не всі це розуміють. Якраз цю мету — розповісти українським читачам про закони, методи й таємниці логіки — ставить перед собою в новій монографії постійний автор «Дня», доктор філологічних наук (за спеціальністю «Журналістика»), професор, кандидат наук за спеціальністю «Структурна, прикладна і математична лінгвістика» Зіновій Партико. Праця пана Зіновія, крім основного заголовка («Логіка»), має ще вельми інформативний підзаголовок, який вказує на мету, поставлену автором: «Теоретичні основи (логіки. — І. С.) та прикладне застосування в мас-медіа». Тобто перед нами — розвідка, корисна не лише фахівцям із цієї конкретної науки, а й «практикам пера».

Зіновій Партико відзначає, що «в Україні опубліковано низку навчальних видань з логіки як для університетів, так і для позаурочних занять у школі, в яких на високому професійному рівні для читачів різної підготовки фахівці викладають сучасні вимоги логіки до правильного мислення. Проте навчальних видань, присвячених застосуванню логіки у сфері соціальних комунікацій, в Україні поки що немає. Отже, наше видання покликане заповнити цю прогалину».

Про яке конкретно застосування йдеться? Автор наводить такий приклад: «Починаючи з 2016 року через канали українських електронних мас-медіа іноді надходять такі повідомлення: «Сьогодні в зоні АТО (наразі офіційно «ООС». — І. С.) тиша, було лише три обстріли». Чи істинні ці два твердження кожне окремо і в сукупності? Очевидно, що перше, яке виводиться з другого, хибне, оскільки під час вибухів тиші не буває, а друге — істинне, оскільки засвідчує факт. У сукупності ж ці два твердження, між якими можна поставити логічний сполучник «і», дають результат зі значенням «хиба». Істинним результат був би лише в тому разі, якби одночасно обидва твердження були істинними. Щоб вони стали такими, їх потрібно відредагувати, наприклад, так: «Напередодні (позавчора, минулого тижня тощо) в зоні АТО було близько півсотні обстрілів, а сьогодні, оскільки їх прогриміло лише три, майже тиша». Але при цьому відбувся перехід із двозначної логіки в логіку оцінок, а також в імовірнісну логіку». Ось такий маленький, проте досить повчальний «урок логіки» для журналістів від автора цієї книжки.

Які конкретно теми охоплює монографія Зіновія Партика? Тут ідеться і про об’єкт, предмет, мету й методи логіки; про історію виникнення та розвитку цієї науки (логіка антична, індійська, китайська, Середньовіччя, Нового часу, ХІХ—ХХ століть); про основні закони традиційної двозначної логіки (несуперечності, тотожності, вилученого третього, достатньої підстави тощо); про твердження та логічні джерела перевірки їхньої істинності (дуже важливий розділ в умовах інформаційної агресії Росії, що триває — недарма автор рекомендує свою книжку бійцям «інформаційних військ»!); про дедуктивні й недедуктивні виводи; про засади багатозначних і модальних логік; про аргументацію та аргументи, особливо про доказову і недоказову аргументацію, способи її спростування чи обґрунтування (не менш важливий розділ) і ще багато повчального.

Метою видання (яке цілком можна розглядати як підручник) є, зазначає Зіновій Партико, «дати працівникам мас-медіа інструментарій для застосування логіки в медійній сфері життя суспільства. Ми бачимо мету в тому, щоб запропонувати читачам уніфіковані і, наскільки можливо, спрощені методи та процедури (алгоритми) для опрацювання повідомлень мас-медіа». Зауважимо, що й газета «День» давно і наполегливо працює над тим, щоби системно «розширювати простір розумного» в суспільстві. Заклик «вмикайте логіку, застосовуйте логічне мислення» стає зараз важливою «протиотрутою», що запобігає поширенню навали демагогії, яка суне Україною. Тому можна впевнено стверджувати: книжка «Логіка» З. Партика (окрема подяка видавництву «Ліра-К», яке опублікувало її) — наш надійний союзник у цій справі.

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments