Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

«Небо починається на землі»

У бібліотеці Дніпра міститься унікальне зібрання творів Ромена Гарі
7 травня, 2019 - 16:44
ФОТО З САЙТА FONDAZIONEPRADA.ORG

8 травня виповнюється 105 років з Дня народження Ромена Гарі — французького письменника і режисера. Успіх до митця прийшов з першим романом «Європейська освіта», який він написав у перервах між боями Другої світової, де був бойовим льотчиком. Цю книжку високо оцінив Ж. Сартр, відзначивши: «Варто почекати кілька років, щоб остаточно назвати «Європейську освіту» кращим романом про Рух Опору».

Є в нього й фантастичні романи, зокрема «Рятуйте наші душі», де вчений Матьє винайшов спосіб витягати енергію із людських душ, і за неї починається боротьба, сповнена шпигунських пристрастей, політичної сатири, а головне — філософських роздумів про те, що ж відбувається у світі. Порушував письменник і екологічну тему, наприклад, у романі «Корені неба»: «Небо починається на Землі — це його корені, корені Неба. Не дай Бог, щоб у це небо здійнявся атомний смертельний гриб, — нехай на ньому завжди світить мирне сонце, зігріваючи любов’ю і теплом кожну людину, незалежно від віри й кольору шкіри. Адже Земля у нас одна... Бережіть її, бережіть кожну комашку і великого друга слона», — звертається до читачів Р. Гарі.

У Дніпровській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія міститься унікальна колекція періодичних видань (понад 20) з матеріалами про Р. Гарі та його творів (близько 30) п’ятьма мовами — українською, французькою, англійською, литовською та російською. Зібрати її вдалося завдяки співпраці з літературними клубами в різних країнах та допомозі дарувальників. Тож літературознавці й загалом шанувальники Ромена Гарі мають змогу якнайширше досліджувати його творчість.

Марія ЧАДЮК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ