Та й що ж то за народ, коли про свою користь не дбає і очевидній небезпеці не запобігає?
Іван Мазепа, український державний діяч, гетьман Лівобережної України, гетьман Війська Запорізького обох берегів Дніпра

«Поглиблення» характеру

Книга Джеймса Ставрідіса про «найважливішу мандрівку»
24 жовтня, 2019 - 16:10

У час, коли книжкові полиці наповнюються виданнями про лідерів, Джеймс Ставрідіс, американський адмірал у відставці, привертає увагу до теми характеру. Нещодавно з’явилася його книжка «Sailing True North: Ten Admirals and the Voyage of Character». Однією з мотивацій для її написання, за словами автора, став занепад характеру, який ми зараз спостерігаємо. Зважаючи на досвід Джеймса Ставрідіса (був головнокомандувачем Збройних сил США в Європі (2009—2013), Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі (2009—2013)), він має з чим порівнювати.

У передмові військовослужбовець наголошує, що важливо розрізняти лідерство й характер. Лідерство — це про вплив на інших людей. Натомість характер — це про внутрішній вплив на самого себе, це те, що ти робиш тоді, коли ніхто не дивиться. І це є надзвичайно важливим. Він вирішив показати це на прикладі 10 найвизначніших адміралів від часів Давньої Греції і до сьогодні. Гораціо Нельсон, Джон Арбетнот Фішер (часто вважається другою найважливішою фігурою в історії морського флоту Великої Британії), Честер Вільям Німіц (головнокомандувач тихоокеанського флоту США під час Другої світової війни)... Як поділився Джеймс Ставрідіс в одному з інтерв’ю, він хотів показати інші історії, ніж у новинах, історії, які б надихали.

Автор не заперечує, що деякі риси постатей є суперечливими. Утім, за його словами, море є сповненим небезпек середовищем, яке сприяє формуванню характеру. «Ця комбінація властивостей — постійні фізичні й моральні виклики в повсякденному житті й безкінечна візія вічності, що майорить перед нашими очима — формує в найкращих мореплавців поглиблення характеру». Такого ж «поглиблення» вдачі американців, вочевидь, і прагне Джеймс Ставрідіс. Тож, як бачимо, ідея «модернізації національного характеру», яку вже давно як мету поставила перед собою газета «День», здобуває однодумців і в інших країнах.

«Зрештою, фізична подорож морем — це вимогливе зобов’язання, що потребує напруження, енергії, завбачливості, і серед іншого високого інтелекту, але це набагато простіше, ніж внутрішня мандрівка, в яку ми мусимо вирушати кожного дня нашого життя. Ця подорож характеру — найбільш важлива мандрівка, яку ми здійснюємо».

Марія ЧАДЮК, «День»
Газета: