Демократія - це коли два вовки і ягня голосують щодо обіднього меню. Свобода - це коли добре озброєнне ягня оспорює результат такого голосування
Бенджамін Франклін, один із засновників США, політичний діяч, дипломат, вчений, письменник, журналіст, видавець, масон

«Учіться бачити різницю між тим, що відчувається, і тим, що відбувається»

Пристрасний, іронічний та глибокий бестселер від Насіма Талеба
24 січня, 2018 - 10:09

На Заході впритул наблизилися до завчасного виявлення кризових явищ в економіці, фінансовій та банківській сферах, на фондовому ринку. Піонером у розробці методики запобігання потрясінь і втрат у галузях, де обертаються величезні грошові ресурси, з повним правом можна назвати Насіма Ніколаса Талеба — відомого американського есеїста, математика, трейдера ліванського походження, світову славу якому принесли дві його праці — «Обмануті випадковістю» і «Чорний лебідь. Про (не)ймовірне у реальному житті» (остання в українському перекладі Миколи Климчука вийшла у видавництві «Наш формат»).

Загалом термін «чорний лебідь» належить не автору згадуваної книжки, а давньоримському поету-сатирику Ювеналу, який, на відміну від Насіма Талеба, вважав, що у світі знайти цих теплокровних тварин із чорним, як смола, пір’ям є великою удачею...

Із біографії Насіма Талеба відомо, що буквально за кілька років до вибуху фінансово-економічної кризи в США, яка мала кумулятивний ефект для усіх економік розвинутих країн світу, в англомовній редакції книжки «Чорний лебідь» він пророчо передбачив негативні наслідки від кризи для усієї світової банківської системи через надмірну її глобалізацію.

Звісно, після цього, а ще після попередження про близьке банкрутство одного з найбільших у США фінансових конгломератів — великого іпотечного агентства FNMA — Насім Талеб зажив слави авторитетного експерта в бізнес-середовищі країни, здатного зазирнути у майбутнє. Читаючи українську версію бестселера «Чорний лебідь», починаєш розуміти, в чому найбільша вагомість цього видання.  Автор переконливо викладає методику розпізнавання ризиків для тих, хто оперує багатомільйонними чи багатомільярдними сумами по обидва береги Атлантичного океану.

Однією з причин, чому люди помиляються в оцінці подій, особливо тих, які мають глобальні наслідки, Н.Талеб вказує на особливість мислення homo sapiens, закладеної в людський мозок самою матінкою природою. Замість того, щоб мислити раціонально, здебільшого застосовується емпіричний тип мислення, так звана інтуїція. До цього можна ще додати «тунельне» бачення проблеми, тобто помічається лише те, що постає прямо перед очима, та аж ніяк не те, що розташовано ліворуч або праворуч, плюс «стадний інстинкт», що лишили людям у спадок їхні пращури-примати.

Талеб поставив перед собою безпрецедентне завдання — розібратися в причинах виникнення вже згадуваної фінансово-економічної кризи 2007—2010 років. Нагадаємо, що економіка США тоді втратила $12,8 трлн, а збитки для економік Росії та України так само обчислювалися якщо не десятками, то сотнями мільярдів доларів. Аналізуючи передумови, що так чи інакше впливали на зародження фінансово-економічної кризи, автор «Чорного лебедя» виокремлює одну з них, яка, на його думку, не убезпечила від катастрофи, що насувалася. Науковець зробив гучну заяву про те, що математичні моделі, які застосовувалися аналітиками-експертами для отримання даних про стан фінансового ринку, були застарілими, ба більше, не відображали реальних процесів, що на ньому відбувалися. На Заході вибухнув скандал, коли Насім Талеб пішов далі і спрямував вогонь критики на окремих лауреатів Нобелівської премії з економіки, відзначених нібито за вагомі досягнення у цій важливій галузі господарської діяльності.

Але повернімося до «Чорного лебедя», для якого своєрідним «свідоцтвом про народження» стала книжка Насіма Талеба. Поява цього метафоричного птаха віщує наближення неприємностей. Щоб їх уникнути, перше, що спадає на думку, це скористатися досвідом попередників. Іншою колосальною проблемою для людини є та, що вона, як правило, робить неправильні висновки з того, що раніше відбулося, або елементарно не засвоює уроки минулого, тим самим готуючи підґрунтя для виникнення «чорних лебедів». Як аргумент Талеб згадує події Першої світової війни, після якої, здавалось би, народи, втягнуті у неї, через численні жертви (майже сім мільйонів військових та цивільних!) раз і назавжди відмовляться у майбутньому з’ясовувати стосунки за допомогою зброї. У Другій світовій війні сумарно загинуло вже понад 46 млн громадян (!) різних країн світу. Автор плавно підводить читача до думки, що людство не застраховане від Третьої світової війни, цього глобального «Чорного лебедя», який у будь-який момент у світлі останніх подій на Корейському півострові може «розправити крила» над усіма континентами планети Земля.

Збірка есеїв «Чорний лебідь» містить в собі чималу кількість порад про те, як розпізнати на ранніх стадіях лихо, що насувається в подобі птаха з темним оперенням. Мабуть, однією з найцінніших є та, де науковець закликає читачів у критичній ситуації абстрагуватися від впливу медіа чи інших інформаційних джерел, що спотворюють реальність, а головне, не створюють передумов для прийняття правильного рішення, від якого дуже часто залежить життя людини та її матеріальне благополуччя. «Учіться бачити різницю між тим, що відчувається, і тим, що відбувається», — надзвичайно мудрі слова людини, осяяної ідеєю, щоб сьогодні їх ігнорувати в нестабільному соціальному середовищі, схильному до апатії і пасивності.

Тарас ГОЛОВКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments