Найспекотніші куточки у пеклі залишені для тих, хто за часів найбільших моральних зламів зберігав нейтралітет.
Данте Аліг'єрі, італійський поет, мислитель, богослов, один з засновників літературної італійської мови, політичний діяч

«Жива історія»

В Черкаському обласному художньому музеї відбулася презентація проекту УІНП «Майдан від першої особи. Регіональний вимір»
10 грудня, 2018 - 16:24

Ідею Українського інституту національної пам’яті вдалося зреалізувати в рамках загального проекту «Майдан: усна історія». Працівники інституту Тетяна Привалко і Тетяна Ковтунович, які опікувалися даним проектом, представили дві книги з серії збірників усних спогадів про Майдан. До зазначених видань увійшли фрагменти спогадів  безпосередніх учасників та очевидців протестних акцій, що відбувалися в регіонах під час Революції Гідності. Зібрані усні свідчення доповнені упорядниками також джерелами документального характеру.

За словами Тетяни Привалко, цю колосальну роботу вдалося здійснити в ході реалізації проекту, який було розпочато в регіонах навесні 2015 року, завдяки потужній команді науковців, аспірантів, журналістів і студентів. У регіональних групах, які працювали в усіх обласних центрах України, а також у містах необласного рівня – Дрогобичі, Кривому Розі, Умані, Бердичеві, Смілі, Теребовлі, було задіяно понад сто учасників. Ними записано й опрацьовано 415 інтерв’ю, зокрема й спогади переселенців з Криму та Донбасу, які записувалися безпосередньо в Києві. До виданих збірників увійшли лише фрагменти з 250-ти записаних інтерв’ю, інші будуть викладені на сайті Українського інституту національної пам'яті.

У презентації виданих збірників усної історії Майдану власне й взяли участь координатори регіональних груп з Черкащини, Кропивниччини, учасники подій на Майдані з Тального, Сміли, Кривого Рогу, Умані, а також студенти історичного факультету Черкаського національного університету.


ДИРЕКТОР ЧЕРКАСЬКОГО ОБЛАСНОГО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ ОЛЬГА ГЛАДУН

Своїми спогадами та роздумами про Майдан, особливості протестних акцій в регіонах, а також надзвичайне значення збереження історичної пам’яті про ці події поділилися завідувач кафедри історії Черкаського національного університету, доктор історичних наук, професор Віталій Масненко, доцент кафедри історії Уманського педуніверситету, кандидат історичних наук Ольга Скус, директор Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура» Владислав Чабанюк,  директор Черкаського обласного художнього музею, кандидат мистецтвознавства Ольга Гладун, екс-голова Черкаської обласної ради, письменниця Валентина Коваленко, історик з Кропивницького Микола Гречуха, журналіст з Кривого Рогу Володимир Стецюк, активний учасник Майдану зі Сміли Віктор Пересунько, організаторка та учасниця першого і напевно єдиного в Україні Уманського учнівського майдану, а нині студентка Інна Зозуля.


ОРГАНІЗАТОРКА УЧНІВСЬКОГО МАЙДАНУ В УМАНІ ІННА ЗОЗУЛЯ

Варто зазначити, що в рамках проекту «Майдан: усна історія» було здійснено три випуски: «45 історій Революції Гідності» (2015); «Мистецтво на барикадах» (2016) та «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» – частина перша (2017) і частина друга (2018). У частині першій  (розділ «Дніпропетровська область») представлено зокрема спогади п’ятьох криворіжців – колишнього дисидента Йосипа Креміня, священика, капелана отця Юрія Ільківа, економіста Тетяни Візниці, голови житлово-будівельного кооперативу Анжеліки Верхогляд і журналіста Володимира Стецюка. Координувала діяльність робочої групи, яка проводила опитування по Кривому Рогу, викладач Криворізького національного університету, доктор філософських наук, професор Тетяна Цимбал.


АКТИВІСТ МАЙДАНУ З МІСТА СМІЛА ВІКТОР ПЕРЕСУНЬКО

На думку науковців, записані по гарячих слідах усні свідчення майданівців, це спроба зберегти живі емоції, враження, переживання, а також страхи та сумніви безпосередніх учасників подій, які увійдуть до загальнонаціонального наративу Революції Гідності. Власне, це і є жива історія Майдану, яка стане важливим джерелом для дослідників, прискіпливого аналізу та осмислення в суспільстві й безцінним історичним документом для нащадків.

«З відстані п’яти років можу сказати, що Майдан – це не лише революція, не лише процес, а якщо хочете, й подія з майбутнього, – зазначив під час виступу на презентації майданівець зі Сміли Віктор Пересунько. – Ми мусимо розуміти, що потенціал, необхідний для творення нової України, вже є, він був виявлений саме на Майдані. І це є гарантією того, що ця нова Україна обов’язково відбудеться».

Володимир СТЕЦЮК, журналіст, Кривий Ріг; Фото автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ