Найрідкісніша мужність - це мужність думки
Анатоль Франс - французький прозаїк, літературний критик

Путін жінкам: про рівноправність забути

10 березня, 2019 - 13:08

Президент Росії Володимир Путін органічно не сприймає таке явище, як фемінізм, і толком не вміє спілкуватися з жіночою аудиторією. Ні, в плані можливого особистого спілкування з подругами у нього, напевно, все гаразд, але от коли йдеться про публічне спілкування з прекрасною статтю, виходить конфуз. Напередодні свята 8 Березня Путін приготував жінкам Росії два подарунки. Про другий подарунок ми скажемо наприкінці, а спочатку про перший. Володимир Володимирович проскакав на коні в супроводі дівчат із кінної поліції по Москві. Відповідний ролик показали всі основні канали російського телебачення. Сам президент, очевидно, не усвідомлював, наскільки комічно це виглядало, а особи з найближчого оточення побоялися йому про це сказати, як свого часу побоялися сказати щодо польоту зі стерхами. Кінна прогулянка Путіна нагадувала сцену з епохи кріпосного права на тему: «Дівки, дівки! Пристаркуватий пан приїхав!» Підозрюю, що супроводжували президента ніякі не дівчата-поліцейські, а переодягнені в поліцейську форму працівниці охорони або дружини і родички президентських охоронців або осіб із близького кола. Занадто добре відомо, що Володимир Володимирович панічно боїться спілкування з простими людьми, тобто з усіма тими, хто не підібраний спеціально для зустрічі з ним. Підбирати ж людей для таких зустрічей президент дозволяє тільки з числа охорони та осіб, так чи інакше пов'язаних із найближчим оточенням. А то раптом котрась із дівчат-поліцейських бомбу кине або кинджалом по шиї різоне, як Юдіф Олоферна! Чи довго до гріха! А тут іще путінський кінь злякався і позадкував, і його довелося зупиняти одній із кавалерист-дівиць.

Ймовірно, посил цієї безглуздої кінної прогулянки полягав у тому, що ось які російські жінки молодці - освоюють професії, які колись були суто чоловічі, так що у нас із жіночою рівноправністю усе гаразд! Ось тільки професія дуже специфічна - кінна поліція, яка, серед іншого, покликана розганяти масові демонстрації. Більш мирних професій Путін, що характерно, для російських жінок не бачить.

А в своєму виступі з нагоди 8 Березня Путін виголосив лише набір банальних штампів, без будь-яких натяків на фемінізм і жіночу рівноправність, в дусі патріархального суспільства чоловічого домінування. Тут і день, що «завжди наповнений квітами і подарунками, осяяний радістю наших жінок, світлом ваших посмішок». Тут і «щире спасибі своїм дружинам, мамам, бабусям, сестрам, дочкам, колегам», тут і «важко уявити історію, розвиток нашої країни без творчого вкладу видатних російських жінок», тут і «ми цінуємо і любимо вас завжди, а не тільки у свята », тут і «ми завжди в боргу перед вами. Це стосується кожного з нас і загалом усієї держави, яка ще багато зобов'язана зробити - і насамперед для тих, хто віддає всі свої сили для того, щоб підняти дітей». І при цьому жодного слова про реальні проблеми російських жінок - про домашнє насильство, яке тепер взагалі декриміналізували; про сексуальні злочини, зокрема щодо жінок, підлеглих по службі; жодного слова про необхідність підвищення представництва жінок в органах влади, в бізнесі, у високооплачуваних професіях, забезпечення рівної оплати жінок із чоловіками за рівну працю. Про всі ці проблеми зазвичай говорять у цей святковий день, не соромлячись, європейські лідери. Але Путін, як і раніше, тримається старого доброго радянського стилю поздоровлення дам за місцем роботи напередодні свята від імені профкому і чоловічої частини колективу. Але ж усі перераховані жіночі проблеми в Росії цілком реальні. При тому, що жінки переважають у населенні, вони в уряді представлені тільки 4 міністрами з 33 (12,1%), у Державній Думі з 450 депутатів жінок 70 (15,6%), а в Раді Федерації лише 18% депутатів - жінки.

Натомість Путін підніс жінкам на 8 Березня ще один подарунок. Увечері святкового дня в аеропорту Внуково затримали колишнього заступника глави державного холдингу «Росгеологія» Руслана Горрінга (справжнє його прізвище Ганіжев і за національністю він інгуш). Нагадаю, що він змушений був залишити свою посаду після того, як наприкінці січня цього року в мережі з'явилося скандальне відео. Там Руслан Ізраїлович, розмовляючи виключно матом, розповідає про свої інтимні зв'язки з підлеглими і про те, як змусив одну зі співробітниць "стукати" йому на колег. При цьому він усіляко принижує присутню з ним у кадрі дівчину. Тут, треба зізнатися, Горрінг сам винен, що попався. Після того, як у результаті скандалу його звільнили з «Росгеології», топ-менеджер мав збагнути, що з нього збираються зробити цапа-відбувайла за всі аналогічні гріхи всіх топ-менеджерів державних корпорацій. Тому йому краще на найближчі кілька років і як можна швидше виїхати з Росії. Бо на чиновників такого рівня завжди знайдеться компромат, що дозволяє, за командою з Кремля, порушити реальну кримінальну справу, яка навіть у західній юстиції не викличе заперечень. Горрінг же тільки хвалився, що після звільнення він без роботи не залишиться. Говорив, що у фахівця такого рівня безліч пропозицій і в Росії, і в Африці, і на інших континентах. Але в ту ж Африку злітав лише на короткий час і спокійнісінько повернувся в Росію, хоча до цього часу проти нього вже почалася кампанія в Інтернеті і спливли, м'яко кажучи, сумнівні факти його біографії. Схоже, люди в Росії, які потрапляють на певний рівень влади і багатства, втрачають почуття реальності. І ось закономірний підсумок. При спробі вилетіти з Москви в Сочі Горрінга затримали як підозрюваного у справі про шахрайство в особливо великому розмірі. Йдеться про незаконне виділення земельної ділянки в Підмосков'ї. Справу було порушено ще кілька років тому, і деяких її фігурантів вже засуджено. Спочатку її розслідували за фактом отримання хабара чиновниками, але потім перекваліфікували на шахрайство в особливо великому розмірі. Горрінг же, чия справа виділена в окреме провадження, міг бути, за версією слідства, посередником у корупційній схемі. Можна не сумніватися, що Руслана Ізраїловича чекає реальний тюремний термін. А громадськості арешт в «червоний день календаря» 8 березня топ-менеджера-матерщинника, який знущався з жінок-підлеглиг, представляють як великий успіх у боротьбі з сексизмом і харасментом у Росії.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments