Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Треба ділитися!

30 березня, 2019 - 22:09

Арешти колишнього міністра «Відкритого уряду» Михайла Абизова і колишнього полпреда президента в Далекосхідному окрузі, колишнього міністра з розвитку Далекого Сходу і колишнього губернатора Хабаровського краю Віктора Ишаева показує, що імітація боротьби з корупцією, розпочата напередодні переобрання Володимира Путіна президентом, успішно триває. Заарештувавши міністра і кількох діючих губернаторів, в Кремлі вирішили, що треба розширити коло переслідуваних, але так, щоб функціонуванню державного механізму було завдано мінімальної шкоди. Тому взялися за відставників, що добре вже тим, що не вимагає оперативного прийняття кадрових рішень, а певний медійний ефект все ж дає, оскільки їх ще пам'ятають за колишніми постами.

Абизов взагалі-то після торішньої відставки більшу частину часу проводив в Італії, де у нього нерухомість та інші активи. Одразу після його арешту поширювали чутки, що хитромудрі феесбешники заманили Михайла Анатолійовича в Москву на святкування дня народження колишнього віце-прем'єра Аркадія Дворковича, але незабаром з'ясувалося, що Дворкович свій день народження відзначав за кордоном, і, отже, Абизов прибув до Росії з якихось інших справ і навряд чи підозрював, що його заарештують.

Михайла Анатолійовича звинувачують в тому, що він у складі створеного ним же злочинного співтовариства викрав і вивів до офшорів 4 млрд. рублів за період з квітня 2011 року по листопад 2014 року. Слідство стверджує, що всі ці злочини Абизов здійснював разом з Миколою Степановим, Максимом Русаковим, Галиною Фрайденберг, Олександром Пеліпасовим і Сергієм Іллічовим шляхом обману акціонерів ВАТ «Сибірська енергетична компанія» (СІБЕКО) і ВАТ «Регіональні електричні мережі» (РЕМ). Олександр Пелипас ​​очолював «Новосібірскенерго» і СІБЕКО, Максим Русаков працював в структурах РАО «ЄЕС», Микола Степанов був топ-менеджером в групі Ru-com, яка управляє активами Абизова, в тому числі і «Групою Е4», Сергій Іллічов десять років очолював РЕМ, а Галина Фрайденберг очолювала «доньку» «групи Е4» - «Сібенергобуд». Пелипас, Степанов, Русаков і Фрайденберг також були заарештовані, тоді як Іллічов знаходиться за кордоном.

Як виявилося, ще 20 березня стало відомо, що Альфа-банк і кіпрська Redeliaco Holdings, що є конкурсними кредиторами Е4, зажадали стягнути 33,6 млрд руб. з Абизова, його колишньої дружини Катерини Сиротенко та екс-президента Е4 Андрія Малишева. Однак, судячи з усього, Абизова цей факт не насторожив, і він ризикнув прилетіти в Москву. Тим часом, цілком імовірно, що позов був поданий за командою з Кремля.

Ишаєва затримали разом з сином, Дмитром Ішаєвим. Крім них також був заарештований глава представництва Роснафти в Хабаровському краї Геннадій Кіндратов і довірена особа Ишаєва, заступник уряду Хабаровського краю Володимир Хлапов. Їм всім інкримінують шахрайство для потреб «Роснафти» в Хабаровському краї. За версією слідства, за рахунок цього Ішаєв-старший привласнив 5 млн. рублів за 5 років. Адвокати Віктора Івановича резонно вказали на те, що сума для їхнього клієнта виходить просто смішна: в місяць виходить 80 тис. рублів, що в кілька разів менше офіційної зарплати Ишаєва. Це зовсім не означає, що він не привласнював набагато більших сум. Просто, цілком можливо, в інших справах з ним у зв'язці проходять люди, яких поки що чіпати не можна. Втім вже до засідання Басманного суду, яке вирішувало питання про вибір запобіжного заходу Ішаєвим, стало тиражуватися і більш солідне звинувачення в тому, що, незважаючи на невиконання зобов'язань в рамках проекту з розвитку деревообробного виробництва в Сонячному районі Хабаровського краю, лісокористувач незаконно отримав з федерального бюджету субсидії в сумі понад 1 млрд рублів, а також здійснив вирубку лісових насаджень, заподіявши лісовому фонду збиток в розмірі понад 9 млрд рублів. Однак до цієї справи причетні чиновники Хабаровського краю, але не сам Ішаєв, тому в суді фігурувала тільки справа про 5 мільйонів.

З приводу затримання свого колишнього помічника і в минулому - наймолодшого міністра російського уряду Дмитро Медведєв відзначився чудовою фразою про те, що у Михайла Абизова «був і, мабуть, залишився певний конфлікт між ним і кредиторами, який, судячи з усього, і отримав такий кримінально-правовий розвиток». Прямо як у Окуджави:

Опустите, пожалуйста, синие шторы.

Медсестра, всяких снадобий мне не готовь.

Вот стоят у постели моей кредиторы

Молчаливые: Вера, Надежда, Любовь.

Дмитро Анатолійович, очевидно, робить вигляд, що вважає, ніби ФСБ може діяти за дорученням кредиторів. Прем'єр також підкреслив, що всі інкриміновані йому діяння Абизов зробив поза зв'язком з міністерською посадою, яку він обіймав: «Якщо говорити про систему «Відкритого уряду», то у мене до неї, до роботи цієї ніяких претензій немає». З приводу ж арешту Ишаєва Медведєв заявив: «Він досить давно пішов з державної служби, мені важко коментувати, що саме там інкримінується». І поскаржився лише, що цей арешт - «факт неприємний».

Між іншим, Ішаєв, крім того, що був удостоєний ордена «За заслуги перед Вітчизною» 2-го ступеня, є ще і академіком Російської Академії Наук. Однак академіки не поспішають ставати на захист свого колеги, прекрасно розуміючи, що він не тільки не писав своїх дисертацій та інших наукових робіт, але навіть навряд чи їх читав. Втім, боюся, і за справжнього вченого в своїх рядах академіки РАН в подібній ситуації, коли арешт санкціонований «згори», навряд чи б ризикнули заступитися. Поки ж 46-річного Абизова заарештували на два місяці, а Ишаєва, якому 16 квітня виповниться 71 рік, відправили під домашній арешт, але із забороною прогулянок. На суді щодо обрання запобіжного заходу Абизову з'ясувалося, що ФСБ прослуховувало його телефонні розмови протягом двох останніх років, почавши прослуховування тоді, коли Михайло Анатолійович ще був міністром. Але абсолютно незрозуміло, яким чином телефонні розмови двох останніх років могли дати докази щодо злочинів, здійснених, за версією слідства, в 2011-2014 роках. Хіба що Абизов в розмовах, наприклад, з тією ж Фрайденберг ностальгічно згадував минулі подвиги: «А пам'ятаєш, Галя, як ми в 14-му році СІБЕКО кинули?»

Особисті статки Михайла Абизова становили в 2018 році, за оцінкою Forbes, 600 млн. доларів. Віктор Ішаєв теж людина далеко не бідна. Його клан вже багато років контролює Хабаровський край і також має вплив і в інших регіонах Далекого Сходу. Цілком можливо, що реальні статки Віктора Івановича нітрохи не менші, ніж у Михайла Анатолійовича. Їх затримання - сигнал іншим високопосадовцям і багатим відставникам: сидіть за кордоном і до Росії а ні ногою! Переслідування Абизова і Ишаєва, швидше за все, має не тільки пропагандистське, а й чисто меркантильне значення. Не виключено, що дана команда на експропріацію «багатих буратін», що не відносяться до близького оточення Путіна і нажили статки завдяки держслужбі, а тепер опинилися поза справами. За рахунок їхніх грошей можуть поповнити як державний бюджет, так і, в набагато більшій мірі, бюджети більш «правильних» фінансово-промислових груп.

 Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ