Я — грузин, але, якщо потрібно, я віддам життя за Україну.
Георгій Гонгадзе, український журналіст

Це свобода

21 листопада, 2018 - 11:13

Є інколи в календарі такі збіги, що самі по собі викресують справжні феєрверки додаткових смислів.

Ось сьогодні, 21 листопада — День Гідності та Свободи, 5 років від початку революції Євромайдану. А ще — рівно 120 років з дня народження бельгійського художника-сюрреаліста Рене Магрітта.

Здавалося б, занадто далекі факти.

А втім, будь-яке культурне явище є дифузним, тобто не має чітко окреслених інтерпретаційних меж, тож може відгукуватись у дуже несподіваних конотаціях.

Магрітт любив гратися з візуальними й мовними образами. В нього є знаменита картина — навіть живописно-графічна серія — «Це не люлька». Дуже дотепний сюрреалістичний парадокс, якому присвячені окремі дослідження: на полотні фотографічно точно намальована люлька, а під нею каліграфічним почерком, немов у підручнику, написано: «Це не люлька».

Тут одразу й про опозицію мистецтва й життя, й про межі умовності, і про маніпуляції будь-якого штибу, й про багато іншого.

Менш відома робота, намальована в абсолютно нетиповій для Магрітта манері, широким постімпресіоністичним мазком — контури ледь угадуються — люлька, підписана: «Це — люлька».

Оця метафора здається мені доречною саме сьогодні.

Минуло лише 5 років, і все частіше можна почути, що Майдан не був революцією, чи був якоюсь не такою революцією, що влада, яка прийшла після Майдану, зрадила його, що все стало гірше. Наступного року — вибори, і хвиля «зради», яку розганяють і цілком щиро (зокрема й ті, хто на вибори не ходять — от чия б гарчала!), і на замовлення, стає все вищою й вищою.

Але ми самі є авторами своєї картини буття.

Ми її творили і творимо разом. І відповідаємо за неї теж.

Це — революція. Це — її жертви. Це — війна, розв’язана сусідньою державою проти нас. Це — вбиті на війні. Це — реформи. Це — уряд. Це — податки на утримання уряду. Це — реформи. Це — демократія. Це — свобода.

Не подобається?

Намалюйте краще.

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments