Єдине виправдання існування військової промисловості – це безпека народу.
Альфред Нобель, шведський хімік, винахідник динаміту, засновник Нобелівської премії

Камені Святої Софії

На перехресті цивілізацій
13 січня, 2018 - 16:29

Культура, як стала і відтворювана сукупність людських практик, яка відображає систему цінностей, домінуючу в певному соціумі в певний час, і визначає тип соціальної поведінки його членів, продукує в тому числі артефакти, що мають значення символів. «Пам'ятка культури», говоримо ми в таких випадках з серйозним виразом обличчя на шляху з крамниці до пивниці.

«Час не пощадив пам'ятку», говоримо ми часто. Не замислюючись, що час вимірюється не тільки в секундах, але й в інтенсивності зміни тих самих культурних практик, інакше кажучи - в швидкості прогресу. Отже, прогрес комунікацій найбільше «не пощадив» пам'ятки культури, міцно вмонтувавши їх у конвеєр селфі для нескінченного і безглуздого потоку безтурботних туристів, перетворивши їх в розмитий фон для терабайтів жахливих, позбавлених смаку фото, якими ми наводнюємо соціальні мережі.

Зробили селфі на тлі руїн «як їх там, забув», скинули в мережу, поставили геотег, поїхали далі за екскурсійним маршрутом. Історія у наших ніг, «тут був Вася» в епоху електронних комунікацій.

У такій поведінковій моделі не тільки неможливо відповісти на питання «що ти бачиш», але сама постановка такого питання стає абсурдною і неможливою.

Втім, наша культура гарна своєю парадоксальністю. Ми так давно живемо, і накопичили таку кількість знань, що окремі культурні символи набули потужності, яка перевищує можливість окремої людини адекватно висловити свої емоції і думки при зустрічі з ними. І тоді людина, цілком далека від «культури селфі», також не зможе відповісти на питання «що ти бачиш». Але не тому, що питання неможливе, а тому, що будь-яка відповідь буде не повною, якщо не включатиме досвід усього людства.

Такою є Свята Софія Константинопольська - храм, який за півтори тисячоліття пережив чотири імперії, який перестав бути храмом, але залишився святинею, воротами між біблійною Палестиною і християнським світом Європи, місце, що явило світу правила церкви на Вселенських Соборах, місце романтизму та божевілля Хрестових походів, центр візантійського християнства, що дало початок хрещенню Східної Європи, собор, який надихнув київських князів Володимира Мономаха і Ярослава Мудрого на спорудження Святої Софії Київської.

Представнику європейської цивілізації практично неможливо висловити словами те, про що розповідають камені Святої Софії Константинопольської. У тому числі і тому, що християнське Предання, яке подарувало нам цей храм, так само парадоксально, як і людська культура.

Відвідати Святу Софію на Різдво - безцінне. Бо тут і тоді відбувається з'єднання найважливіших людських символів, культурних практик, що визначають наш ціннісний простір.

Різдво - це свято появи вічного Світла з глибини скелі, з темної печери, до якої йдуть поклонитися премудрі волхви і прості пастухи. Будь-яка аналогія тут доречна. Як світло Різдва з палестинської печери принесло в світ християнство, так світло благочестя зі Святої Софії принесло християнство в Східну Європу. Як волхви і пастухи рознесли звістку про Різдво та породили різдвяні міфи, так київські паломники понесли на наші землі Благу Звістку. Як печера Різдва і ясла залишилися покинутими після втечі в Єгипет, так і Софія зрештою виявилася в запустінні.

Але не тому, що віра вичерпалася, а тому, що дім Господній - весь світ, і тому ми відтворюємо Святу Софію в Києві, і одягаємо персонажів різдвяних вертепів у вишиванки і ставимо їх на гіроскутери…

Про символізм Святої Софії в контексті Різдва, європейської, християнської і нашої національної культури та історії можна, без сумніву, говорити нескінченно. І ніколи не вичерпати цю тему, як ніколи не закінчиться наша історія. А можна просто бродити серед древніх стін, по кам'яних сходах і доріжках, які тільки здаються нашим минулим. Але насправді, - будучи відображенням системи цінностей, яка визначає наше соціальну поведінку, - впливають на наше майбутнє.

Отже перед по-справжньому великими явищами краще мовчати. З цілої низки причин. Як тому, що клерикалізація - це останнє, що потрібно сьогодні нашому суспільству, так і задля того, щоб не шукати те, чого немає, щоб не звернути віру в мертвотні ритуали і не зруйнувати тим самим цінності, які людська культура створила за її допомогою.

А головне - тому, що ми ніколи не зможемо у всій повноті передати радості від парадоксальної різниці простоти і ясності наших почуттів від глибини і складності наших думок при поверненні до себе. Я не просто «був тут», я тут є. Це мій світ.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments