Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіційних кордонів
Іван Франко, український письменник, поет, перекладач, науковець, громадський і політичний діяч

Покарання або правосуддя

Українці воліють старі граблі
6 березня, 2017 - 11:35

У перший же вечір близько півтисячі активістів зібралися під стінами Солом'янського суду щоб протестувати проти затягування рішення про арешт Романа Насірова. Але жоден з них не прийшов під стіни офісу НАБУ, щоб виказати своє обурення непрофесіоналізмом його співробітників, які своїми грубими помилками при врученні підозри і затриманні поставили під сумнів законність цілком заслужених і давно очікуваних українцями звинувачень проти голови ДФС.

Складається враження, що метою поспішних, неначе непідготовлених дій співробітників НАБУ було не припинення протиправних дій голови ДФС, а їхнє бажання зняти з себе звинувачення в бездіяльності. Як доведеться затримати Насирова, привезти його в суд, а там, з огляду на ступінь довіри українців до судів, при будь-якому розкладі в їхніх очах будуть винні судді і Банкова.

Раз по раз порушуючи визначені законом процедури, правоохоронна система України продовжує наступати на ті ж граблі, ніби сподівається, що, як і раніше, політична доцільність змусить закрити очі на всі їхні огріхи, а ручне правосуддя компенсує з тріском провалене ними слідство. Неминучий наслідок цієї помилки зняття європейськими судами санкцій і арештів з банківських рахунків найодіозніших діячів режиму Януковича. Адже для здійснення правосуддя в цивілізованій країні недостатнього того, що всім громадянам країни і так відомо, в чому обвинувачений винен. Його вина має бути доведена, ці докази мають бути отримані законним шляхом, а всі права обвинуваченого як громадянина повинні бути при цьому дотримані. Яке рішення не прийняли б у Києві, воно неминуче буде оскаржене в Європі, і політичну доцільність, як і громадську думку, взагалі не беруться до уваги в європейських судах.

Жити по-європейськи, керуючись законами, а не інтересами і емоціями, виявилося не просто. Крім декларацій про наміри політиків і простого бажання виборців, це вимагає ще й професіоналізму, повсякденного дотримання букви і духу закону і представниками влади, і кожним жителем країни. Занадто багато хто з нас вміє красиво писати і говорити - наша освіта штампує Томазо Кампанелла як гарячі пиріжки, але вдень з вогнем в країні не знайдеш майстра, здатного побудувати їхнє «Місто Сонця» хоча б у макеті. Скільки НАБУ або навіть Антикорупційних судів на вимогу наших донорів і зарубіжних партнерів не засновувати.

Насправді ситуація навколо затримання Романа Насірова влаштовує всіх. Самого Романа Насірова, його подільників і покровителів, яким очевидні помилки слідства і цілком зрозуміле небажання судової влади переступити букву закону і взяти на себе неминучі супутні ризики, вказати на ці помилки НАБУ дозволяють сподіватися уникнути відповідальності. Опонентів влади, для яких ця ситуація відкриває безмежні перспективи набрати політичні бали і прихильників, дає надії розхитати політичну ситуацію в країні і навіть, чим чорт не жартує, домогтися-таки дострокових парламентських виборів. Пересічних українців, які давно чекали такої слушної нагоди, щоб виплеснути обурення, що накопичилося за 3 роки, через тривалу корупцію, саботаж реформи правоохоронної системи, занадто повільних і мало кому зрозумілих реформ судової гілки влади. А раз всіх влаштовує, ця п'єса буде гратися знову і знову. З тим же акторським складом і при повному зібранні публіки в нашій країні її очікує незмінний успіх.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments