Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Антиросійські санкції: символи чи реальність?

Показово, що напередодні Міністерство оборони США оголосило про виділення Україні пакету військової допомоги на суму 125 мільйонів доларів
3 березня, 2021 - 20:19

Уся інтрига навколо антиросійських санкцій, які мав запровадити Євросоюз у зв’язку зі справою Олексія Навального, зводилася, по суті, до одного: чи буде розширено на саміті ЄС список санкцій, попередньо узгоджений міністрами закордонних справ. Тепер з’ясувалося: не буде. У списку залишилася та сама «чудова четвірка високопоставлених чиновників: голова Слідчого комітету Олександр Бастрикін, голова Росгвардіі Віктор Золотов, директор ФСВП Олександр Калашников і генеральний прокурор Росії Ігор Краснов. Їм буде заборонено в’їзд до країн Євросоюзу, а їхні активи на території ЄС, якщо вони існують, будуть заморожені. Однак у авторів санкцій немає ніяких сумнівів, що як туристи ця четвірка ні разом, ні порізно в країни Євросоюзу не їздитимуть, а як членам офіційних урядових делегацій, як свідчить досвід, візи їм усе одно видадуть. І точно так само ніхто не сумнівається в тому, що активів на своє ім’я у країнах ЄС немає ні у Бастрикіна, ні у Золотова, ні у Калашникова, ні у Краснова.

Тому реальне значення запроваджених Брюсселем персональних санкцій близьке до нуля. Санкції запроваджені у зв’язку з арештом Навального, заміною йому умовного терміну на реальний і відмовою Росії задовольнити вимогу Європейського суду з прав людини про звільнення Навального до розгляду пред’явлених йому звинувачень у судах усіх інстанцій. Санкції ж у зв’язку зі спробою отруєння лідера російської опозиції «Новачком».

Також Росія за відмову виконати вимогу ЄСПЛ теоретично може бути виключена з Ради Європи. Але тут Кремль уже вдається до тієї ж тактики шантажу, до якої вдавався тоді, коли у зв’язку зі справою Навального була загроза запровадження серйозних економічних санкцій з боку ЄС. Тоді Сергій Лавров пригрозив розірвати всі зв’язки Росії з Євросоюзом, і, незважаючи на явну нереалізованість цієї загрози, питання про економічні санкції швидко відпало. Тепер же глава російської делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи Петро Толстой пригрозив, що Росія має бути готова вийти з ПАРЄ в разі, якщо тристоронній механізм реагування на порушення статуту щодо РФ буде запущено. А вихід Росії з ПАРЄ призведе до виходу з Ради Європи, оскільки членство в усіх її органах єдине. Думаю, цієї загрози цілком вистачить, щоб питання про виключення Росії з Ради Європи не було поставлене на порядок денний.

Американські санкції у зв’язку зі справою Навального були запроваджені аж проти семи російських чиновників, оскільки у списку санкцій цього разу потрапили як ті, хто був причетний до отруєння, так і ті, хто організовував судове переслідування політика (свого часу адміністрація Трампа так і не запровадила санкції у зв’язку з отруєнням політика). До списку санкцій США потрапили: голова ФСВП Олександр Калашников, голова управління адміністрації президента з внутрішньої політики Андрій Ярин, генеральний прокурор Росії Ігор Краснов, директор ФСБ Олександр Бортников, заступники міністра оборони Олексій Криворучко і Павло Попов і перший заступник керівника адміністрації президента Сергій Кирієнко. Крім того, американські санкції були запроваджені проти 33-го Центрального науково-дослідного інституту Міноборони, 27-го Наукового центру Міноборони і російського Державного науково-дослідного інституту органічної хімії та технології. Майно цих осіб і організацій, що міститься на території або під юрисдикцією США, буде блоковано, американським громадянам і компаніям, а також громадянам і компаніям інших країн під загрозою санкцій буде заборонено вступати з ними в будь-які ділові відносини.

Склад американського списку санкцій показує, що до нього потрапили головним чином люди й організації, причетні до спроби отруєння Навального. У причетності ж до незаконного судового переслідування опозиціонера можуть бути звинувачені тільки глава ФСВП Калашников і генеральний прокурор Краснов. До Бастрикіна і Золотова руки у американців поки не дійшли. Високопоставлені чиновники адміністрації президента Росії Ярин і Кирієнко фігурували в європейському списку санкцій у зв’язку з отруєнням Навального. Олексій Криворучко і Павло Попов курирують ті науково-дослідні структури Міністерства оборони, проти яких були запроваджені американські санкції. У європейському списку санкцій цього разу їх не виявилося тільки тому, що проти них санкції Євросоюзу були запроваджені ще 15 жовтня 2020 року, безпосередньо у зв’язку з отруєнням у Томську. Тоді ж під європейські санкції потрапили Кирієнко, Бортников і Ярин, так само як і Державний науково-дослідний інститут органічної хімії і технології (ДержНДІОХТу). Знову-таки, всі перераховані особи та організації, напевно, не мають ніяких активів ні в Євросоюзі, ні в США, а відповідні науково-дослідні організації російського військового відомства не співпрацюють безпосередньо з компаніями, зареєстрованими в США або ЄС. Тому американські санкції, як і європейські, мають майже виключно символічний характер.

Подальші дії Америки та Євросоюзу проти Росії у зв’язку з отруєнням і незаконним судовим переслідуванням Навального залежатимуть насамперед від того, який курс щодо Москви обере адміністрація Джона Байдена. Схоже, вона ще не визначилася, до яких меж можна взаємодіяти з Кремлем і якого роду тиск слід на нього чинити. На брифінгу було заявлено, що адміністрація Байдена не має наміру добиватися перезавантаження або ескалації відносин між Вашингтоном і Москвою. При цьому стверджувалося, що США планують разом з партнерами «притягати Росію до відповідальності, коли вона переступає межі», і що найближчим часом буде ухвалено новий пакет санкцій. Але, боюся, він матиме настільки ж символічний характер. Хоча, з другого боку, показово, що напередодні оголошення про американські санкції Міністерство оборони США оголосило про виділення Україні пакету військової допомоги на суму 125 мільйонів доларів.

Газета: 
Новини партнерів