Даремні закони позбавляють сили закони необхідні.
Шарль Луї де Монтеск'є, французький правник, письменник і політичний мислитель

Дзеркальні іноагенти

16 січня, 2018 - 17:43

Довго в Росії думали над прийняттям дзеркальних заходів у відповідь на вимогу США зареєструвати Russia Today - America в якості іноземного агента. Довго обурювалися, погрожували американцям усякими карами і, нарешті, спромоглися.

Прийняли закон, за яким усі ЗМІ, які отримують іноземне фінансування в будь-якій формі і незалежно від кого, повинні реєструватися в Росії як іноземні агенти. Будь-яка інформація, взята у них, повинна містити згадку про іноземних агентів як джерело даних. Приблизно як зараз: будь-яка згадка про заборонені в Росії організації в пресі супроводжується відповідною плашкою.

Згідно із законом, іноземний агент повинен з певною періодичністю подавати до  компетентних органів звіт про своє фінансове становище. Важко уявити, щоб ВПС або «Голос Америки» надали б такі дані. Вихід знайшли швидко. Їх московські редакції повинні зареєструватися як юридичні особи, і тоді звіти надавати зобов'язані, як усі. Загалом, ускладнили життя і професійну діяльність так званих іноагентів настільки, наскільки могли. Заодно в Державній думі анулювали акредитації журналістам іноземних ЗМІ. Не всім, звичайно, а тим, кого не люблять. Зрозуміло, що американські журналісти потрапили до цього списку першими.

Здавалося, що дзеркальну відповідь знайдено, і на цьому можна заспокоїтися. Однак, законодавчий принтер зупинок не знає, оскільки за океаном готують щось погане. У Вашингтоні, про це заявив міністр фінансів Мнучін, розробляють черговий список санкцій, і нічого з цим зробити Москва не може. Дуже хочеться, але руки короткі. Намагалися скласти свій список з американських законодавців і вищих чиновників, але ті лише посміялися. Довго не думали і вирішили відповісти асиметрично. Слово це в Білокам'яній дуже люблять.

Перше, що спало на думку найбільш запопадливим, - це внести поправки до законів «Про засоби масової інформації» та «Про інформацію, інформаційні технології і зв'язок». Законопроект було внесено групою депутатів і сенаторів, у тому числі віце-спікером Державної думи Петром Толстим, главою комітету з інформаційної політики Леонідом Левіним і головою комітету Ради Федерації із законодавства Андрієм Клішасом. Він був схвалений у першому читанні, але немає жодних сумнівів у тому, що до кінця січня його буде прийнято остаточно і він вступить у силу.

Відповідно до поправок тепер можна визнавати іноагентами не тільки юридичні особи, а й фізичні. Вони зобов'язують усіх, хто передруковує або поширює, зокрема, в соціальних мережах узяті в іноагентов матеріали, цитати, відповідним чином їх маркувати, а також дають право Роскомнагляду блокувати публікації.

За словами глави комітету з інформаційної політики Державної думи Леоніда Левіна, поправки є технічним доповненням до вже прийнятого закону, в якому введено поняття «ЗМІ, яке виконує функції іноземного агента». Це відверте лукавство. Поправки принципово розширюють список тих, хто може бути оголошений іноагентом, і тепер це стосується людей, що виходять у соціальні мережі або взагалі ведуть приватну переписку в тих же мережах.

Власне, один з авторів, віце-спікер Державної думи від партії «Єдина Росія» Петро Толстой не приховує справжньої причини прийняття поправок, і хто відтепер стає фігурантом репресивних заходів. «Фізичні особи можуть бути визнані засобами масової інформації, які виконують функції іноземного агента». За словами Толстого, умов для цього дві: публічне поширення інформації, а будь-який вихід у соціальні мережі фактично таким і є, та фінансування з-за кордону. Він уточнив, що справа дійсно може торкнутися блогерів, якщо «буде доведено, що вони отримують фінансування від іноземних держав». Пізніше Толстой назвав і третю умову - блогер повинен бути зареєстрований як ЗМІ. Щодо третьої умови - поки це слова.

Вже досить зрозуміло, як це буде відбуватися. Блогер або взагалі будь-який користувач соціальної мережі процитував якесь ЗМІ, не перевірив, що воно в списках іноагентів і не помістив відповідну плашку. Він потрапляє під підозру і може отримати від Роскомнагляду попередження.

Далі його починають перевіряти на отримання будь-яких засобів з-за кордону. Наприклад, бабуся онукові, батько дочці або хтось із родичів перевів $ 100-200 на подарунок або з якогось іншого випадку. Не обов'язково з ворожої Америки або ненависної Європи, а, наприклад, з дружнього Казахстану або партнерського Ірану. Це пряме фінансування з-за кордону. І це ще не все.

Блогер або користувач Facebook отримав гроші, наприклад, позичив, хай відносно невеликі кошти у свого російського приятеля чи знайомого, який взагалі в мережі не виходить. Це нічого не значить. Він і не підозрює, що його кредитор отримує в приватному порядку гроші з-за кордону або ще гірше, виконує якусь роботу, наприклад, пише програми або картини. Значить, наш фігурант автоматично стає іноагентом на зарубіжному фінансуванні, нехай і по довгому ланцюжку. З усіма з цього наслідками.

Те, що ви знати про це не знали і просто не в змозі відстежити джерела фінансування всіх ваших знайомих, друзів, приятелів, родичів - нікого не цікавить. Потрапили до тебе токсичні гроші - відповідай за законом, тебе записують до іноагентів. Imperitia pro culpa habetur - незнання ставиться в провину. Так що тричі доведеться думати перед цитуванням або бажаючи зробити репост, та й взагалі виходити на люди в соціальних мережах.

Виникає цілком природне запитання: навіщо приймаються такі драконівські закони.

По-перше, дуже складно відстежити всі ланцюжки фінансування фізичних осіб, тому його суворість компенсується невиконанням. Не вперше. Таке бувало неодноразово.

По-друге, що випливає з попереднього, поправки покликані не стільки відстежувати всіх і вся, а залякати тим, що Великий брат пильний і стежить за всіма. Тим самим посилити самоцензуру і заодно обмежити поширення шкідливої з точки зору влади інформації.

По-третє. Якось невпевнено почуваються російські начальники у виборчій кампанії. З одного боку, всі впевнені, що Путін переможе в першому турі із заздалегідь написаними відсотками, з іншого - занадто багато невідомих чинників, які в останній момент можуть перешкодити тріумфу начальника держави російської. Перемога без нього йому не потрібна. Ось і законодавчо влада готує собі можливість для репресій, хай інформаційних, проти неугодних і нестійких. Злякаються, примовкнуть - тим простіше буде правити наступні шість років.

Незважаючи на примарну стабільність, у Росії відбувається подальше закручування гайок. Громадський тиск, що не має виходу, буде підвищуватися. Результат відомий. Схоже, що в Кремлі вважають за можливе знехтувати історичним і просто життєвим досвідом. Не вони перші, на жаль. Ось і приймають дзеркальні заходи, хоча дзеркало виявляється кривим.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments