Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Джо Байден: «Я передбачаю жорстку конкуренцію з Китаєм»

27 березня, 2021 - 12:10

В епоху пандемії, на жаль, прес-конференції західних лідерів починають все більше нагадувати прес-конференції Володимира Путіна. Перша велика прес-конференція президента США Джо Байдена не стала винятком. Питання йому задавали ретельно відібрані журналісти, а сама прес-конференція була на диво короткою - трохи більше години. Багато питань були заздалегідь узгоджені з командою Байдена, оскільки на них президент відповідав по шпаргалкам і іноді просто зачитував відповідь. А єдиному представнику опозиційного телеканалу задати питання так і не дали. Якщо ж перейти до суті питань і відповідей, то цілком очікуваними були як питання про те, чи буде Байден балотуватися на другий президентський термін, так і відповідь: так, звичайно, буду. Інша справа, що висунення кандидатури Байдена в 2024 році цілком буде залежати від стану його здоров'я, а яким воно буде через три роки, коли Байдену буде вже 82 роки, сьогодні передбачити, ясна річ, не можна. Але Байден змушений незмінно повторювати, що він буде переобиратися. Адже нинішній американський президент не може дозволити собі з самого початку бути «кульгавою качкою».

Що ж стосується відповідей по суті основних проблем внутрішньої і зовнішньої політики, то Байден насамперед заявив, що в США вже зроблено 100 млн. щеплень від ковіду, і нова мета - зробити 200 млн. щеплень до кінця перших 100 днів його президентства. Своїм успіхом він вважає той факт, що кількість безробітних в США знову знизилася до рівня, який був перед початком пандемії. Але все ж це варто віднести скоріше до здобутків попередньої американської адміністрації - просто тому, що за 65 днів свого президентства Байден фізично не міг зробити щось суттєве в даній сфері.

Торкнувшись проблеми нелегальної міграції, Байден одразу ж звинуватив Трампа, який нібито не надав необхідне фінансування для вирішення проблем нелегальних мігрантів, які перетнули кордон США. За його словами, жодна дитина, яка прибула на американську територію без супроводу, не має перебувати в тимчасових пунктах для мігрантів, тому в Техасі для них обладнають спеціальні центри. Байден заявив, що цим повинен був займатися Трамп, але він цього не зробив. Щодо вирішення проблеми нелегальної міграції. Байден заявив, що є проблема висилання мігрантів старше за 18 років, оскільки Мексика їх не хоче пускати. Проте дітей, які прибули без супроводу батьків, не висилають. Тим часом, 70% неповнолітніх, яких нелегально переправляють в США, - це 16-17-річні підлітки. Виходить, що нелегальна імміграція як була, так і буде тривати, причому є підстави вважати, що число нелегалів, які перетинають американо-мексиканський кордон, буде тільки зростати, оскільки м'яка політика нової адміністрації в цьому питанні буде залучати ще більше тих, хто захоче шукати щастя в Америці, а найголовніше - чи захоче отримувати щедру американську соціальну допомогу. Ідея Байдена витратити 700 мільйонів доларів на поліпшення умов життя в країнах Латинської Америки, щоб зменшити потік мігрантів - явно утопічна. По-перше, велика частина цієї суми потрапить в руки місцевих корумпованих чиновників. По-друге, населення Латинської Америки зараз перевищує 626 млн. осіб, тому 700 млн. доларів - це трохи більше 1 долара на людину. Смішно думати, що така допомога здатна хоч скільки-небудь зменшити імміграцію в США.

Байден визнав, що буде важко вивести американські війська з Афганістану до 1 травня цього року, як було заплановано, але він сподівається, що в 2022 році американських військових там вже не буде, оскільки у його адміністрації немає планів залишити їх в Афганістані ще на рік. Президент пообіцяв «адекватну відповідь» Пхеньяну на запуски ракет, здійснені якраз напередодні прес-конференції. Байден назвав Китай головним суперником США, заявивши, що КНР хоче посісти перше місце в світі, але США будуть розвиватися швидше: «Я передбачаю жорстку конкуренцію з Китаєм. У Китаю головна мета, і я не критикую їх за саму мету, - стати провідною країною світу, найбагатшою країною світу і наймогутнішою країною світу. Цього за мого керівництва не відбудеться. Бо Сполучені Штати продовжать рости і розширюватися». За його словами, «Китай мусить діяти за правилами, що стосуються Південно-Китайського моря, Тайваню». Байден пообіцяв реагувати на порушення прав людини в КНР.

Він стверджував, що США ведуть ідеологічну боротьбу з Росією і Китаєм, відстоюючи цінності демократичних державних систем на противагу автократії: «Я передбачаю, що ваші діти та онуки будуть працювати над докторськими дисертаціями, присвяченими питанню про те, хто досяг успіху: автократія або демократія. Тому що на кону стоїть саме це. І не тільки у випадку з Китаєм. Киньте погляд і на інші регіони світу ... мова йде про боротьбу між практичністю демократій і автократією в XXI столітті». У той же час, Байден на наступний день повідомив, що президент Росії Володимир Путін і голова КНР Сі Цзіньпін запрошені на саміт з питань клімату, який Байден збирається організувати в квітні в віртуальному форматі.

Вельми показово, що найбільш гостре питання - про відносини з Іраном і позицію США щодо ядерної угоди з Тегераном, так і не було поставлено. Швидше за все, тому, що певної позиції з цього питання у Байдена ще немає. Росії ж американський президент торкнувся лише в зв'язку з відносинами Америки з Китаєм. Ймовірно, це пов'язано з тим, що, як про це повідомляє Financial Times, адміністрація Байдена поки не виробила єдину санкційну політику щодо Росії: в Білому домі є прихильники як жорсткої, так і помірної лінії поведінки по відношенню до Кремля.

А про Україну на прес-конференції Байден не згадав зовсім. Напередодні прес-конференції «фігуру замовчування» по відношенні до Києву, а також чому досі Байден не подзвонив Володимиру Зеленському, пояснив заступник помічника держсекретаря Джордж Кент: «Важливо розуміти: дзвінок, враховуючи його символічність, повинен бути підкріплений діями ... Ми хочемо, щоб Україна досягла успіху ... Але для цього успіху мають бути правильні дії і правильні реформи ... Якщо бути точним, то будь-який закон, який ставить під загрозу незалежність організацій, будь то НАБУ або Національний банк, не допомагає Україні. І міжнародним партнерам - чи МВФ, чи США - буде складно продовжувати підтримку, якщо ці зусилля не призводять до необхідних Україні реформ і змін». Таким чином, підтримка України з боку США ставиться в пряму залежність від проведення українською владою необхідних Америці і МВФ економічних і політичних реформ.

Створюється враження, що адміністрація Байдена до сих пір не виробила основних напрямків як своєї внутрішньої, так і зовнішньої політики. З цією обставиною, швидше за все, і було пов'язане те, що велика прес-конференція пройшла лише на 66-й день президентства Байдена. Його попередники давали такі прес-конференції днів на 30-35 раніше. Думаю, що пройде ще кілька тижнів, а то і місяців, перш ніж адміністрація Байдена сформулює основні цілі та принципи своєї зовнішньої політики. Багато чого буде залежати від того, наскільки жорсткі санкції проти Росії оголосять США найближчим часом.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів