Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Хішім. Наступна зупинка - Каср-Бен-Гашір

З Лівії прийшли новини про появу там бійців російської ПВК Вагнера, які засвітилися великими втратами
4 жовтня, 2019 - 10:04

Там, як і в Сирії, вагнерівці «проявилися», хоча не в сирійських масштабах, коли вагнерівська бригада була практично знищена. За повідомленням ризького російськомовного інтернет-видання «Медуза», в Росію почали доставляти тіла загиблих в Лівії бійців Вагнера. При цьому жертвами тільки одного авіаудару стали, за різними даними, від 10 до 35 вагнерівців. Знайомий кількох загиблих з Єкатеринбурга розповів «Медузі», що в Лівії загинуло 15 уродженців Свердловської області, «а з усієї країни, нам сказали, 35». За іншими даними, загинуло чи то 6, чи то 20 вагнерівців.

Пам'ятаючи давню російську звичку приховувати і занижувати власні втрати, зазвичай віриш найбільшим, а не меншим цифрам. За деякими даними, 35 загиблих - вихідці з трьох регіонів Росії: Краснодарського краю, Свердловської і Мурманської областей. Як завжди, в ролі казкаря виступив анонімний представник Міністерства оборони Росії, який стверджував в бесіді з кореспондентом «Медузи», що вагнерівці в Лівії дійсно присутні, але розповів всього про одного загиблого за весь час боїв громадянина Росії: «Був один нещасний випадок. В іншому наші [військові] радники максимум подряпиною відбуваються: ми ж тренуємо зараз особовий склад, бійці бігають, стрибають - удари, забої». Думаю, коли вцілілі вагнерівці прочитали таке, вони довго і зло лаялися.

Вагнерівці воюють в Лівії в складі армії фельдмаршала Халіфи Хафтара, яка за підтримки Росії і Єгипту почала переможний, як думав фельдмаршал, марш на Тріполі в квітні цього року. Однак бліцкриг не вдався. Уряд національної згоди (УНЗ), що контролює захід Лівії, визнаний ООН і підтриманий західними державами на чолі США, а також Туреччиною, змогло зупинити наступ хафтарівців. Почалася затяжна позиційна боротьба на підступах до Тріполі. Ось тоді, щоб переламати ситуацію, було вирішено залишити на допомогу Хафтару вагнерівців. 25 вересня агенство Bloomberg повідомило про появу на передовій під Тріполі бійців ПВК Вагнера чисельністю близько 100 осіб. Очевидно, в Москві всерйоз сподівалися, що сотня вагнерівських чудо-богатирів розкидають вщент армію УНЗ і візьмуть Тріполі, після чого тихо підуть в тінь, залишивши Хафтару всю гучну славу перемоги. За іншими даними, вагнерівців вже в березні 2019 року в Лівії було близько 300 осіб, але, очевидно, тоді вони ще не перебували на лінії фронту

Колишній командир однієї з російських ПВК, який стверджував, що вагнерівців загинуло 20 осіб, цинічно міркував з цього приводу: «Якщо вони [росіяни під керівництвом Халіфи Хафтара] візьмуть Тріполі, вони контролюватимуть країну, і 20 осіб втрат для такої операції - це нічого» . Очевидно, після хішімского розгрому вагнерівців переконували, що в Лівії все буде по-іншому, майже так само, як було в Сирії до зустрічі з клятими американцями, коли доводилося воювати тільки з повстанцями, які відчувають дефіцит важкого озброєння і боєприпасів і не мали серйозного прикриття з повітря. При цьому, як здається, бійців забули попередити, що у військ УНЗ є не тільки танки і артилерія, але ще і авіація, і є також американські та інші військові радники. Крім того, розвідка США, що володіє найсучаснішими засобами радіоелектронної боротьби, оперативно ділиться інформацією з командуванням армії УНЗ. І для американців, звичайно ж, давно не було секретом поява вагнерівців в Лівії.

Насправді лівійський розгром вагнерівців трапився не в кінці вересня, як можна було подумати, а на початку цього місяця. Вже 9 вересня в арабомовному твіттері написали, що семеро найманців ПВК «Вагнер» були вбиті під час авіа нальоту на будівлю оперативного штабу хафтарівців в Каср-Бен-Гашір» на південь від Тріполі. Потім з посиланням на лівійські урядові сили це опублікував канал «Аль-Джазіра». І, як здається, реальне число жертв під час авіа нальоту було значно більше, ніж 7 осіб. Російський фахівець з Лівії Андрій Чупригін в інтерв'ю «Медузі» заявив: «Таке відчуття, що удар був нанесений не випадково. Судячи з усього, вони [противники] накрили віллу, на якій знаходилися [найманці]. Як вілла виявилася на лінії фронту? Вона [лінія фронту] там зараз проходить не в пустелі, а в передмістях Тріполі. Не в піску вони сидять, а воюють в населених районах. Таким є ланцюжок нескінченних вуличних боїв із застосуванням повітряних нальотів».

Думаю, що так воно і було. Американці дізналися про місцезнаходження вагнерівців і оперативно навели на них авіацію УНЗ, щоб, по хішімському сценарію, раз і назавжди відбити у бійців Вагнера бажання воювати в Лівії. До речі, цілком ймовірно, що авіація була не лівійською, а турецькою, яка зараз активно підтримує сили УНЗ. І, судячи з усього, американці і турки своєї мети досягли, оскільки за останній місяць ніяких повідомлень про успіхи вагнерівців і армії Хафтара в цілому не надходило. Зате, боєць ПВК «Вагнер» в інтерв'ю «Медузі» повідомив з посиланням на двох своїх знайомих - командирів середньої ланки, які потрапили під авіа удар: «Ці два загони повинні були скласти штурмової кулак наступу на Тріполі. Правда, як би вони це робили без [важкої військової] техніки, для мене загадка», - говорить він. За його словами, по загону ПВК «відпрацювала авіація Уряду національної згоди», який воює проти Хафтара. «[Удар наносили літаки] штурмовики - відповідно, і втрати усі звідси. Можливо, був витік [інформації], що російські найманці знаходяться в цьому місці. Їм завдали удару на випередження, як би сказали: «Хлопці, не лізьте». З огляду на те, що американці мають можливість перехоплювати практично всі переговори в Східному Середземномор'ї, такий витік інформації був просто неминучим. Можна припустити, що на 35 убитих довелося не менша кількість поранених, а значить, та рота вагнерівців, що билася на передовій, практично повністю виведена з ладу.

Новини партнерів