Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Хто заспокоїв Олександра Захарченка?

1 вересня, 2018 - 11:37

Убивство голови самопроголошеної «Донецької Народної Республіки» Олександра Захарченка породжує безліч питань, остаточні відповіді на які навряд чи буде отримано найближчим часом. Олександра Володимировича рознесли на частини за допомогою потужного вибухового пристрою в його улюбленому ресторані з характерною назвою «Сепар» буквально в декількох сотнях метрів від його постійної резиденції. Це, серед іншого, змушує поставити питання, наскільки професійно організовано службу охорони у перших осіб сепаратистів. А також цілком закономірно припустити, що ті, хто вчинив замах, мали якісь зв'язки в найближчому оточенні Захарченка і серед чинів його охорони.

Власне, версій убивства Захарченка всього три. Адже навряд чи хтось всерйоз сприйме ідею, ніби лідера донецьких сепаратистів підірвав якийсь ревнивець, приревнувавши його до своєї дружини або коханки. А серйозні версії такі. Захарченка могли ліквідувати українські спецназівці за допомогою українського підпілля в Донецьку. Власне, це єдина версія, яку можуть відкрито визнати самі сепаратисти і їх російські куратори. І силовики ДНР вже встигли по гарячих слідах відрапортувати про затримання «українських диверсантів» і їх посібників, які організували вбивство Захарченка. Однак, беручи до уваги деякі особливості правоохоронної і судової системи ДНР (як, утім, і братської ЛНР), незалежно від того, чи виявиться, зрештою, вірним «український слід» чи ні, змушують з великою обережністю поставитися до заяв про затримання «диверсантів». Цілком імовірно, що затримано було абсолютно випадкових і не причетних до замаху людей, яких тепер зроблять крайніми і запроторять до сепаратистських катівень або взагалі ліквідують. Адже тільки «українську» версію розроблятимуть сепаратисти і Москва. А для більшої переконливості, підозрюваних, щоб вони вже ніколи і нічого не змогли б спростувати, можна в потрібний момент вбити «при спробі до втечі».

Українська версія, зрозуміло, має право на існування. Благо, що ліквідували Захарченко якраз у річницю Іловайської трагедії. І у справжніх українських патріотів загибель Захарченка, безумовно, викликає тільки радість. Але все ж здається малоймовірним, що українські спецназівці могли так просто влаштувати вибух автомобіля поруч з резиденцією глави ДНР. Тому більш імовірними видаються дві інші версії. Захарченко міг стати жертвою внутрішніх розборок у керівництві ДНР, зокрема боротьби за одержувані з Москви грошові потоки. Також Олександр Володимирович міг бути ліквідований російськими кураторами за командою з Кремля як людина, яка свою роль уже виконала і, можливо, стала заважати здійсненню якихось російських планів. Давно вже не секрет, що керівників як ДНР, так і ЛНР охороняють російські офіцери ГРУ і ФСБ. Тому дві останні версії насправді можуть бути тісно пов'язані одна з одною і просто злитися в одну. Російські спецслужби могли здійснити ліквідацію Захарченка за допомогою його суперників і прихованих ворогів у керівництві сепаратистів. В альтернативну версію, що російські офіцери, які охороняли Захарченка і представляли ГРУ і ФСБ, могли самі домовитися із недругами глави ДНР і влаштувати його ліквідацію, не дуже віриться. За таку самодіяльність у Москві по голівці точно не погладять. Тому найбільш вірогідною поки що є третя версія - про те, що Захарченка знищили за командою з Кремля.

Якщо вірною виявиться версія про «кремлівський слід», то для усунення Захарченка Москва повинна була мати найсерйозніші підстави. Адже Олександр Володимирович, на відміну від своїх луганських колег і донецьких попередників (ось, думаю, зараз радіють Ігор Плотницький, Ігор Гіркін (Стрєлков) і Олександр Бородай, що свого часу, нехай і з примусу з Кремля, але змогли благополучно накивати п'ятами з Донбасу), був у змозі забезпечувати в Донецьку відносну стабільність (якщо в бандитській державі взагалі можна говорити про стабільність!) протягом чотирьох років і хоч якось контролював місцеві незаконні збройні формування. І якогось очевидного наступника Захарченка не видно.

Ситуація ускладнюється ще й тим, що в результаті замаху важкі поранення отримав один із «сильних» людей ДНР - міністр податків і доходів та заступник глави уряду Олександр Тимофеєв. Так що найближчими тижнями керівництво ДНР буде лихоманити, а боєздатність тих донецьких військових частин, які підпорядковувалися безпосередньо Захарченку, неминуче впаде. Все це створить певні проблеми для Москви, не критичні, звичайно, але неприємні. І створити їх сам собі Кремль міг тільки в тому випадку, якщо усунення Захарченка стало частиною якогось більш глобального плану. Тут можуть бути два варіанти: мирний і військовий. Не можна виключити, що Меркель, Трамп і інші західні партнери як умову своєї участі в донбаському врегулюванні зажадали заміни Захарченка (а разом з тим і Леоніда Пасічника в ЛНР) іншими особами, більш прийнятними для української сторони, наприклад, ким-небудь з олігархів Донбасу. З Пасічником, який цілком креатура Москви і самостійної ролі не грає, жодних проблем виникнути не могло. А ось Захарченко міг відмовитися йти, уперся і тим підписав собі смертний вирок. Якщо ця версія правильна, то найближчим часом на чолі ДНР, та й ЛНР теж, можуть опинитися якісь більш компромісні фігури.

Але, поряд з мирною, має право на існування і військова версія усунення Захарченка, найбільш небезпечна для України. Прикметно, що після його загибелі в сепаратистських «республіках» не залишилося нікого, хто підписував Мінські угоди. І нові керівники ДНР і ЛНР можуть заявити, за командою з Москви, що вони цими угодами більше не пов'язані. І під прикриттям цих заяв російські війська можуть почати широкомасштабний наступ на лінії зіткнення на Донбасі, а то і всією лінією українсько-російського кордону. Російське телебачення, так само як і підконтрольне Москві телебачення сепаратистів, будуть озвучувати тільки версію з «українськими диверсантами» і легко переконають зомбовану більшість аудиторії, що вбивство Захарченко «бандерівцями» - достатній привід для великої війни. Тим більше, катівне слідство ДНР напевно зможе продемонструвати в ефірі відповідні визнання спійманих «диверсантів». До речі, незабаром, з 11 по 15 вересня, відбуватимуться найбільші з радянських часів навчання російської армії «Схід-2018», у яких братимуть участь понад 300 тис. військовослужбовців. Не виключено, що поки увага Заходу прикута до цих маневрів, буде здійснено швидке зосередження військ до українських кордонів. Також не можна виключити, що відразу після завершення «Сходу-2018» частина зосереджених для нього військ буде оперативно перекинута на захід. Так що українській армії треба бути напоготові.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments