Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Київ - Сочі - Гомель: шекспірівські пристрасті

23 березня, 2019 - 22:52

Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону цілком очікувано засудив громадянина України Павла Гриба до шести років колонії загального режиму за звинуваченням у сприянні тероризму. Підсудний себе винним не визнав і в останньому слові назвав ФСБ «бандитами та вбивцями». Звинувачення стверджує, що підсудний через інтернет переконував старшокласницю з Сочі підірвати бомбу на випускному вечорі, після чого бігти з країни в Україну. Захист оскаржить вирок, але шансів на успіх у нього немає. Хіба що вища інстанція, демонструючи гуманізм, скоротить із терміну півроку-рік.

Нагадаю читачам фабулу справи. 24 серпня 2017 року 19-річний на той момент Павло Гриб, студент Києво-Могилянської академії, приїхав до білоруського Гомеля для зустрічі з 17-річною громадянкою Росії Тетяною Єршовою. І в той самий день він перестав виходити на зв'язок. Із Тетяною вони познайомилися «Вконтакте» ще в січні 2017 року. Мати дівчини Наталя супроводжувала дочку та наполягла, щоб їх побачення з Павлом тривало лише годину. Вони зізналися одне одному в коханні. Таня сказала, що тепер, після того, як їх зустріч відбулася, їй, нарешті, видадуть закордонний паспорт, і ще через місяць вона приїде до нього в Україну назавжди. Павло пообіцяв, що зустріне її, і вони почнуть жити разом, однією сім'єю. Він передав нареченій згорток із гостинцем і 7 тис. рублів на дорогу. Таня простягнула йому свій подарунок - фігурку з паперу у вигляді серця. Потім Таня з матір'ю сіли в таксі та поїхали, а Павла на підході до автовокзалу скрутили люди в штатському. Потім його відвезли в ліс на мікроавтобусі та передали іншим людям у цивільному, які доставили затриманого прямо в Краснодарський край. Там його ще 17 серпня оголосили в розшук за звинуваченням у тероризмі та внесли в російсько-білоруську розшукову базу.

Тетяна, що має українське коріння, листувалася з Павлом українською й також зізнавалася в любові до України. І з певного моменту листування закоханих проходило під контролем УФСБ по Краснодарському краю. Павло говорив Тані, що вони вирушать в український табір з підготовки бійців самооборони, а потім разом поїдуть на Донбас. Хоча насправді він мав інвалідність (він хворий на вроджену портальну гіпертензію, це дуже небезпечне захворювання), і ні в який табір при всьому бажанні потрапити не міг. У червні 2017 року Таня пішла в ФМС оформляти закордонний паспорт для поїздки, а через пару днів до неї нагрянули офіцери ФСБ, і вона, сама того не розуміючи, заманила свого коханого в пастку. Їй говорили, що нікого заарештовувати не будуть, а хочуть лише «зрозуміти, що за персонаж - цей Павло, чи реальна він людина, які у нього плани». За зустріч з Павлом Тетяні обіцяли видати закордонпаспорт. Обдурили, звичайно. А ще шантажували екстремістською статтею і тим, що направлять в психушку. В результаті - два розбиті молоді життя.

Викрадення Павла Гриба не могло статися без тісної взаємодії російських і білоруських спецслужб. І Москва не випадково вибрала час для винесення вироку українському юнакові - самий розпал передвиборної президентської кампанії в Україні і триваючий тиск Росії на Білорусь з метою примусу «батьки» до інтеграції. І як раз в цей день в Москву заявилася «солодка парочка» в складі Юрія Бойка і Віктора Медведчука для дружньої зустрічі з Дмитром Медведєвим і Олексієм Міллером. Мета Кремля, у випадку з вироком Грибу, полягає в тому, щоб залякати Україну і українців, в тому числі в Росії, і поставити в незручне становище Білорусь і її лідера Олександра Лукашенка, показавши, що російські спецслужби творять в Білорусії все, що захочуть. А разом з батогом (справа Павла Гриба, наскрізь шите білими нитками) Путін вирішив продемонструвати Україні і пряник - у вигляді бліц-візиту Бойка і Медведчука і обіцянки знизити ціну російського газу на чверть і організувати його прямі поставки в Україну, якщо в Києві прийде до влади «правильний», з точки зору Кремля, уряд. Але одна лише справа Павла Гріба наглядно демонструє, як в дійсності Кремль «любить» Україну і українців. І те, що Гриб може померти в СІЗО, Москву нітрохи не хвилює. А він оголосив безстрокове голодування через те, що до нього не допускають лікарів і уповноваженого України з прав людини Людмилу Денисову. Наприкінці січня цього року Денисова заявляла, що Павло перебуває між життям і смертю, і йому потрібна термінова операція на серце. Історія українського Ромео і російської Джульєтти ризикує закінчитися по-шекспірівськи трагічно. І Тетяна дуже емоційно відреагувала на вирок своєму коханому: «Я не можу, вибачте будь ласка, я не можу стримуватися, і я не хочу ще раз в психушку! Якби я могла зараз повернути час назад, я б не погоджувалася на цю поїздку». Але час назад не повернеш.

Що ж далі? Теоретично існує можливість того, що Павла Гриба постараються обміняти на когось із затриманих в Україні росіян, причому ще до першого туру українських виборів, і з неодмінною участю в обміні Медведчука і Бойка. Не виключено, що в Кремлі досі не відмовилися від фантастичної ідеї за допомогою Бойка не допустити проходження Порошенка до другого туру. І тоді, звичайно, ніхто не буде звертати уваги на таку дрібницю як те, що вирок у справі Гриба не встигне вступити в законну силу, оскільки напевно буде оскаржений стороною захисту. Однак подібний сценарій не має шансів втілитися в життя. Єдиний росіянин, звинувачений в Україні в серйозному злочині, який зараз цікавить Москву, це кремлівський пропагандист Кирило Вишинський. Але занадто не рівновелика ця фігура з 20-річним студентом, що по наївності потрапив в пастку російських і білоруських спецслужб. Єдине, що могло б змусити українську сторону піти на такий обмін, так це критичний стан здоров'я Павла, якби залишення його в тюрмі ще на день або два загрожувало б йому смертю. Але будемо сподіватися, що до цього все ж не дійде.

Швидше ж за все, питання про звільнення Павла Гриба буде вирішуватися вже після президентських виборів в Україні, і воно може затягнутися надовго.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

 

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ