Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Магнітогорськ: Центрально-азіатський слід

29 січня, 2019 - 11:49

З'являється все більше свідчень і ознак того, що будинок у Магнітогорську напередодні Нового року зруйнував не вибух побутового газу в результаті чиєїсь недбалості, а теракт, здійснений прихильниками ІДІЛ. Однак Володимир Путін, а слідом за ним органи МВС, слідства і прокуратури продовжують триматися версії про вибух газу. Але тут з'ясувалося, що російські правоохоронні органи ще 16 січня затримали в Магнітогорську 29-річного громадянина Киргизії Хуснідіна Зайнабідінова. В принципі, нічого незвичайного в такому затриманні немає. У Росії щодня затримують сотні, якщо не тисячі вихідців із Центральної Азії та Південного Кавказу за підозрою в різних правопорушеннях, починаючи від нелегального перебування на території Росії і закінчуючи тяжкими і особливо тяжкими злочинами, на кшталт наркоторгівлі, зґвалтувань і вбивств. Як повідомила Киргизькій службі Радіо Свобода дружина затриманого Халімахон, в поліції її чоловіка піддали тортурам. Що ж, і в цьому нічого незвичайного немає. Те, що в Росії затриманих катують, намагаючись вибити з них зізнання у ще не розкритих злочинах, давно вже не секрет. Таким чином прагнуть підправити статистику розкриття злочинів, оскільки в Росії саме за рівнем розкриття злочинів оцінюється діяльність поліцейських.

Але, як виявилося, арешт Хуснідіна Зайнабідінова все ж пов'язаний принаймні з однією справжньою сенсацією. За словами Халімахон, Хуснідіна підозрюють у причетності до вибуху в житловому будинку в Магнітогорську 31 грудня. Йому показували фотографії невідомих людей з бородами і випрошували їхні дані, вимагали дати свідчення проти цих людей. У Хуснідіна вистачило розуму таких свідчень не давати, оскільки тоді його б легко зробили керівником «терористичної змови». Тоді його протягом шести годин катували електричним струмом і били. Але Хуснідін все одно потрібних свідчень не дав. Схоже, жодних реальних доказів проти нього у російського слідства немає. Поліція, зрозуміло, з обуренням відкинула звинувачення в тортурах затриманого уродженця Киргизії. Як можна про таке навіть подумати! Адже добре ж відомо, що російська поліція - найгуманніша поліція на всьому пострадянському просторі! Це все вороги на неї зводять наклеп! І ще було офіційно заявлено, що затриманого не перевіряли на причетність до вибуху будинку. Але відпускати на свободу Зайнабідінова ніхто не збирається. Його хочуть депортувати в рідну Киргизію, де Хуснідіна звинувачують в участі в міжетнічних зіткненнях на півдні країни в 2010 році.

Як стверджує центрально-азіатський правозахисник Бахром Хамроєв, після вибуху 31 грудня в Магнітогорську вихідці з країн Центральної Азії масово беруться під варту і піддаються тиску. Також «Комсомольская правда» підтверджує, що в Магнітогорську поліція проводить рейди в місцях скупчення вихідців із Середньої Азії, цікавлячись насамперед водіями маршруток (ймовірно, через вибух маршрутки 1 січня). Також особлива увага приділяється будівельним фірмам, де трудяться вихідці з центрально-азіатських республік. У місті ходять чутки, що нелегальних мігрантів депортують вагонами. У місцевій поліції підтвердили, що до 20 січня всі магнітогорські дільничні повинні були обійти ввірені їм ділянки і побувати буквально в кожній квартирі. Здавалося б, якщо правдива версія про вибух побутового газу, поліцейські мали б насамперед перевіряти стан газових плит, колонок тощо. Але в цьому випадку їх повинні були б супроводжувати працівники місцевої газової компанії. Однак, як стало відомо тій же «Комсомольской правде», завданням дільничних при терміновому побудинковому обході було - «припинити можливі злочини, визначити тих, хто веде асоціальний спосіб життя».

Погодьмося, що до можливого вибуху газу все це не може мати жодного стосунку. До того ж, якби серйозно розглядалася «газова» версія магнітогорської трагедії, до цього часу були б щонайменше усунені від своїх посад до закінчення слідства ті люди, які відповідають за безпечне газопостачання в Магнітогорську. Однак нічого подібного досі не зроблено. А російський сенатор Франц Клінцевич заявив, що, взявши на себе відповідальність за вибух у Магнітогорську, ІДІЛ блефує, намагаючись «видати бажане за дійсне», «залякати людей, дискредитувати владу», і хоче таким чином поправити свої фінансові справи. Незрозуміло, щоправда, чому демонстрація здатності підірвати житловий будинок на Уралі повинна залучити до фінансування ісламістів нових спонсорів.

Про що говорять усі ці факти? Тільки про те, що влада від самого початку переконалася в тому, що версія з вибухом побутового газу нічого спільного з дійсністю не має, і вела і веде розслідування тільки в межах версії теракту, причому теракту, здійсненого прихильниками «Ісламської держави». І, судячи з усього, у російського слідства вже є конкретні підозрювані з числа вихідців із Центральної Азії, і, з огляду на всі ознаки, ці люди живі, до цього часу не арештовані і все ще перебувають на території Росії, що не виключає нових терактів найближчим часом. Можна припустити, що сам Путін та підлеглі йому правоохоронні органи, вхопившись від самого початку за версію про вибух побутового газу як найбільш для себе зручну, проґавили момент, коли від цієї версії можна було б порівняно легко відмовитися на користь версії про теракт з ісламським слідом. По суті, повторюється історія з «Новачком», де невизнання очевидних фактів зведено в принцип державної політики. Так само й у випадку з магнітогорськими вибухами російська влада боїться говорити про теракт, вважаючи, що подібна заява може спровокувати нові вибухи і невдоволення громадян. Водночас вона з острахом чекає, що «магнітогорські підривники», які залишилися на волі, незабаром можуть рвонути десь в іншому місці, та рвонуть так, із дзвінками, заявами і демонстрацією подробиць, що списати все на вибух газу більше не вдасться. Дай Боже, звичайно, щоб більше не рвонуло.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ