Не міць армії, не якість зброї, а сила духу забезпечує перемогу.
Йоганн Фіхте, німецький філософ, педагог, громадський діяч

Мародери

20 листопада, 2017 - 11:08

Колона полонених німців йшла через міст у Кенігсберзі. Раптом як по команді у воду полетіли годинники. Сотні годинників, що мали стати трофеями конвоїрів. Ті нічого не могли вдіяти проти цього дуже символічного флешмобу, що мав на меті показати всьому світові мародерство Червоної Армії, про яку класик української літератури Олесь Гончар писав: «У справедливих армій доля завжди прекрасна». Хоча сам воював і знав правду про зґвалтування, садизм і мародерство. І от потягнулись в Росію ешелони з меблями, картинами, одягом, цеглою. Мінськ, до речі, відбудовували з цегли, награбованої у Східній Прусії. Масштаби мародерства і варварства помітні й досить: варто переїхати польсько-російський кордон, що розділив Східну Прусію.

За мародерство у порядних арміях розстрілюють. Я бачила колись розкішний білий концертний рояль, на якому генералова дружина прасувала білизну. Прості солдати везли повні кишені годинників, хто привозив мотоцикли, хтось чоботи. Вони це називали трофеями. Насправді трофеї це щось інше: прапори ворога, зброя, навіть голови ворога. Меблів й фортепіано немає на полі бою. Тому це мародерство.

Збитий літак М17 у 2014 році, коли бойовики і частина місцеве населення підбирали позкидані речі загиблих і відправляли родинам одяг та взуття - це що, трофеї? Діди воювали, тепер воюють онуки. Грабунок на «визволених» від бандерівців Донеччині, Луганську і в Криму – від вивезених заводів до покинутих квартир – теж мародерство. Як у мирні часи, за якими ностальгують старші, можна було відбирати збіжжя від голодних колгоспних корів, обкрадати дітей в сиротинцях та інвалідів, тягти з роботи все, що можна, то нема чому й дивуватись, що нині з приватною власністю та суспільною обходяться так само як з державною.

Голодомор 1933 року – наслідок найбільш ницого в історії людства мародерства. Жменька зерна, витрушена з дитячої пелюшки, картоплина, вирвана з руки маляти… Мародерство – це коли сильний відбирає у слабшого, а не переможець у переможеного. Серед білого дня у Бориславі на розграбованих заводах місцеві мешканці виколупують цеглу і метал. Виправдання завжди можна знайти. Але в Європі, коли вони їдуть на заробітки, ніхто не краде, не смітить, і всі мародерські інстинкти  засинають. Але досить вдихнути рідний дим, і вони прокидаються. Бо там закони, а тут беззаконня. Мародерство виникає там, де хаос, насильство або відсутня справедливість. Бізнес потребує тиші і права, культура потребує поваги до інтелектуальної власності і спадку минулого. Тому в нас нема ні чесного бізнесу, ні гідної культури. Немає значення, звідки зогнила риба, з голови чи хвоста, коли вона вже цілком гнила.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments